Yükleniyor...

Facebook’un Kripto Parası Libra Coin Nedir?

Bu rehberimizde Facebook'un kripto parası Libra Coin nedir, Libra Coin ne işe yarar gibi soruların yanı sıra Libra ile ilgili tüm detayları bir araya getirdik.

Facebook Libra Coin Nedir

Bu rehberimizde Facebook’un kripto parası Libra Coin nedir, Libra Coin ne işe yarar gibi soruların yanı sıra Libra ile ilgili tüm detayları bir araya getirdik.

Not: Edindiğimiz bilgiler ışığında ve gelişmelere göre bu rehberi güncellemeye devam edeceğiz.

Libra Nedir, Neyi Amaçlıyor?

Sosyal medya devi Facebook, dünyanın güvenilir bir dijital para birimi ve altyapısına ihtiyaç duyduğunu belirterek Libra’yı “paranın interneti” olarak nitelendiriyor.

Finansal varlıkları mobil cüzdanda güvenceye almanın basit ve sezgisel olması gerektiğine dikkat çekildiği Libra white paper’ında, paranın dünya çapında transfer edilmesinin bir kısa mesaj göndermek veya bir fotoğraf paylaşmak kadar kolay ve uygun maliyetli olacağının müjdesi veriliyor. Ayrıca maliyetlerin düşürüleceği ve sürtünmesiz/görünmez ödeme yapılmasının sağlanacağı belirtiliyor.

Kapsayıcı bir finansal sistem oluşturmak için Libra adına şu detaylara yer veriliyor:

 • Güvenli, ölçeklenebilir ve güvenilir bir Blockchain üzerine kurulu,
 • Varlık rezervi ile destekleniyor,
 • Ekosistemi geliştirmekle görevli bağımsız Terazi Association tarafından yönetiliyor.

Kripto para birim Libra, Libra Blockchain üzerine inşa edilmiş ve tümüyle açık kaynak kodlu. Bu sayede herkes Libra Blockchain üzerine bir şeyler inşa edebilir.

Para birimi Libra olarak adlandırılıyor. Libra, tamamen gerçek varlık rezerviyle desteklenen bir stablecoin.

Libra’nın Rezervi ve Rezervin Kaynağı

Libra Coin’in rezervindeki para Investment Token’daki yatırımcılar ve Libra kullanıcıları olmak üzere iki kaynaktan geliyor. Libra Association, kullanıcılar, trader’lar ve geliştiricileri teşvik etmek için kurucu üyelerine Libra coin ile teşvik ödemeleri yapacak. Teşvik olarak dağıtılacak olan kripto paranın fonları özel bir yerden yatırımcılara gelecek.

Kullanıcı tarafında yeni Libra Coin’lerin yaratılması için fiat için eşdeğer Libra alımı yapılmalı ve bu fiatın rezerve aktarılması gerekiyor. Bu nedenle, kullanıcıların Libra talebi arttıkça rezerv büyüyecek. Kısacası, daha fazla Libra coin’in oluşturulması için hem yatırımcı hem de kullanıcı tarafında fiat ile daha fazla Libra satın alınmalı ve rezervin artırılması gerekiyor.

Libra Coin altın veya tek bir fiat para ile desteklenmiyor. Bunun yerine istikrarlı ve saygın merkez bankalarından gelen para birimleri gibi banka mevduatları ve kısa vadeli devlet tahvilleri gibi düşük volatiliteli varlıkların bir kombinasyonu ile destekleniyor.

Libra Association Nedir?

Libra Association, İsviçre, Cenevre merkezli bağımsız, kar amacı gütmeyen bir dernek. Derneğin amacı, ağın yönetimi için bir çerçeve koordine etmek ve sağlamak, finansal katılımı desteklemek için sosyal etkilerin sağlanmasında rezerv sağlamak ve liderlik etmek.

Libra Association Kurucu Üyeleri

Libra Association üyeleri, coğrafi olarak dağıtılmış ve çeşitli işletmelerden, kar amacı gütmeyen ve çok uluslu kuruluşlardan ve akademik kurumlardan oluşacak. Derneğin tüzüğünün sonuçlandırılması ve tamamlanması üzerine “Kurucu Üyeler” şu şekilde:

 • Ödemeler: PayU (Naspers’in fintech kolu)
 • Teknoloji ve pazarlar: Booking Holdings, Facebook/Calibra, Farfetch, Lyft, MercadoPago, Spotify AB, Uber Technologies Inc.
 • Telekomünikasyon: Iliad ve Vodafone Group
 • Blockchain: Anchorage, Bison Trails, Coinbase, Inc., Xapo Holdings Limited
 • Girişim Sermayesi: Andreessen Horowitz, Breakthrough Initiatives, Ribbit Capital, Thrive Capital, Union Square Ventures
 • Kâr Amacı Gütmeyen, Çok Uluslu Kuruluşlar ve Akademik Kurumlar: Creative Destruction Lab, Kiva, Mercy Corps, Women’s World Banking

2020 yılının ilk yarısında hedeflenen Libra lansmanına kadar derneğin üye sayısının 100’e çıkarılması planlanıyor.

Libra’nın geliştirilmesi için diğer dernek üyeleri ile birlikte çalışan Facebook, Libra Derneğine’ne liderlik yapacak. Facebook, Libra ağında çalışmak üzere sosyal ve finansal veriler arasında ayrım yapmak ve kendi adına hizmet inşa etmek ve işletmek için düzenlenmiş bir bağlı şirket olan Calibra’yı yarattı.

Libra Blockchain

Libra Blockchain’inin amacı, milyarlarca insanın günlük finansal ihtiyaçlarını karşılayabilecek yeni bir küresel para birimi de dahil olmak üzere finansal hizmetler için sağlam bir temel oluşturmaktır. Libra Blockchain aşağıdaki üç ihtiyaca dayanarak oluşturuldu:

 • Yüksek işlem hacmi, düşük gecikme süresi ve verimli, yüksek kapasiteli bir depolama sistemi gerektiren milyarlarca hesap için ölçeklenebilirlik,
 • Fon ve finansal verilerin güvenliğini sağlamak için üst düzey güvenlik,
 • Esneklik.

Libra Blockchain, bu gereksinimleri bütünsel bir şekilde ele almak ve mevcut projelerden ve araştırmalardan yapılan çıkarılmar üzerine inşa edilmek üzere sıfırdan tasarlanmış. Libra Blockchain’in temel özellikleri:

 • Move programlama dilini tasarlama ve kullanma,
 • Bir Bizans Hata Toleranslı (BFT) fikir birliği yaklaşımını kullanma,
 • Yaygın olarak benimsenen Blockchain veri yapılarını benimseme.

Move programlama dili, Libra Blockchain üzerinde akıllı sözleşmelerin geliştirilmesi ve uygulanması için kullanılacak yeni bir programlama dili. Move, Libra’nın günlük milyarlarca insana hizmet etme hedefinden dolayı yüksek güvenlik önlemlerine sahip.

Gerçekleştirilecek işlemler ve bunların gerçekleştirilme sırası ile ilgili tüm onaylayıcı düğümler arasında anlaşmayı kolaylaştırmak için Libra Blockchain’i LibraBFT fikir birliği protokolünü kullanarak BFT yaklaşımını benimsemiştir. Bu yaklaşım ağda güven oluşturacak, çünkü BFT fikir birliği protokolleri, bazı doğrulama düğümleri tehlikeye girerse veya başarısız olursa bile doğru çalışmak üzere için tasarlanmıştır. Bu fikir birliği protokolleri sınıfı aynı zamanda bazı diğer Blockchain’lerde kullanılan “proof of work”den daha yüksek işlem hacmi, düşük gecikme süresi ve fikir birliği için daha verimli bir yaklaşım sağlıyor.

İşlemleri güvenli bir şekilde saklamak için Libra Blockchain’indeki veriler, mevcut verilerde herhangi bir değişikliğin tespit edilmesini sağlayan diğer Blockchain’ler tarafından kullanılan bir veri yapısı olan Merkle Root/Merkle Kök Ağacı tarafından korunuyor. Blockchain’i işlem blokları topluluğu olarak gören önceki Blockchain’lerden farklı olarak, Libra Blockchain işlem tarihini kaydeden ve zaman içindeki durumları kaydeden tek bir veri yapısını kullanıyor. Bu uygulama Blockchain’e erişen uygulamaların çalışmasını basitleştiriyor, herhangi bir zamanda herhangi bir veriyi okumalarını sağlıyor ve birleştirilmiş bir çerçeve kullanarak bu verilerin bütünlüğünü doğruluyor.

Diğer Blockchain’lerde olduğu gibi, Libra Blockchain’de de her bilgi tümüyle anonim olacak şekilde dizayn edilmiş.

Libra Coin Cüzdanı: Calibra

Calibra Libra Coin Cüzdanı

Libra Coin’i saklamak, almak ve göndermek için Facebook’u geliştirdiği Calibra adlı cüzdan kullanılacak. Cüzdan favori uygulamalar WhatsApp ve Messenger ile tümüyle entegre çalışacak.

Libra Coin Alma

Uygulamaların Calibra ile olan kesintisizn entegrasyonu sayesinde Libra Coin göndermek ve almak bir fotoğraf ya da kısa mesaj göndermek kadar kolay olacak.

Calibra’yı kullanabilmek için kimlik doğrulaması şartı bulunuyor.

Libra Coin Ne Zaman Çıkacak?

Libra Coin’in 2020’nin ilk yarısında piyasaya sürülmesi hedeflense de süreç düzenleyicilerin engeline takıldı. Şu an için Libra konusunda net bir tarih bulunmuyor.

Libra Coin Nereden ve Nasıl Satın Alınabilir?

Şu an için bu sorunun resmi bir cevabı bulunmuyor, ancak Libra Coin’in başlangıç olarak Coinbase gibi birçok dev kripto para borsasında işlem göreceği muhtemel. Libra Coin’in lansman tarihine kadarki süreçte bu sorunun cevap bulması bekleniyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner