Yükleniyor...

Firo (FIRO) Coin Nedir?

Firo dijital nakit olmayı hedefleyen bir kripto para birimidir.

Ekran Resmi 2023 02 16 10.29.20

Firo dijital nakit olmayı hedefleyen bir kripto para birimidir. Eski ismiyle Zcoin olarak da bilinen Firo coin, Lelantus gizlilik protokolünü kullanır. FIRO blok zinciri ise ilk kez siyasi seçimlerde kullanılması dolayısıyla ayrı bir yere sahiptir.

Firo Nedir?

Eski adıyla Zcoin olarak da bilinen Firo, özel dijital nakit olmaya odaklanan bir kripto para birimidir. Veri gizliliğinin temel bir insan hakkı olduğuna inanan platform, Lelantus gizlilik protokolüyle öne çıkar. Bu protokol kullanıcıların, coin’lerini yakmasını ve böylelikle de hiçbir işlem geçmişi olmadan yeni coin’ler kullanmasını sağlar. Yani tüm işlemler anonim bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Ekran Resmi 2023 02 16 10.36.38

FIRO Nasıl Çalışır?

Firo’nun çıkış amacı blokzincir alanındaki gizlilik açığıdır. Dolayısıyla ağ üzerindeki işlemler bu açığı kapatmaya yönelik yapılmıştır. Bitcoin ve Ethereum gibi erken dönem kripto para birimlerinden daha fazla anonimlik sağlamak üzere tasarlanmıştır. Ayrıca Firo, diğer ağların yavaşlık sorunu ve yüksek bas ücreti gibi olumsuzluklarını kendi bünyesinde çözmüştür.

Bunun yanı sıra platform, Lelantus ve Sigma protokolü üzerinde çalışır. Lelantus standart kriptografi varsayımlar üzerinden yüksek gizliliği destekleyen bir protokoldür. Ancak bu gizlilik, işlem tutarında geçerli değildir. Yani yapılan işlemlerin alıcısı ve göndereni gizli olsa da işlem tutarı gösterilmektedir.

Firo’nun Dandelion++ isimli önemli bir protokolü daha bulunur. Bu protokol sayesinde kullanıcıların IP adresleri gizlenir, üçüncü kişiler işlem yapan kişinin konumuna ulaşamaz.

Firo ilk kez bir siyasi seçimde kullanılmıştır ve bu özelliği ile epey dikkat çekmektedir. Platform, Tayland Demokrat Partisi’nin başkanlık seçimlerinde platform olarak kullanılmıştır. Blokzincir kullanılarak gerçekleştirilen ilk büyük siyasi seçim olma özelliği taşıyan bu olayda, 127 bin oy kullanılmıştır.

firo coin

FIRO Ne İşe Yarar?

Firo coin her şeyden önce gizli ve anonim bir şekilde alım satım yapabileceğiniz ve ayrıca istediğiniz adrese dijital varlık gönderebileceğiniz bir kripto para birimidir. Proof of Work konsensüs mekanizmasını kullanan bu ağ, işlem gücü yüksek bilgisayarlar aracılığıyla doğrulama yapılabilecek ve pata kazanılabilecek bir sisteme sahiptir.

Ayrıca Firo’nun masternode’ları, sahiplerine fırsat yakalama ve bu süreçte ödüller kazanma imkanı sunar. Bu noktada ise pasif gelir fırsatı sağlamak için ana düğümlere yüzde 35 stake ödülleri verilir.

Zcoin Neden Firo Oldu?

Zcoin 2016 yılında piyasaya sürüldüğünde Zerocoin protokolüne bağlı olarak çalışıyordu. Fakat şirket Sigma ve Lelantus protokollerine geçiş yaptığında Zerocoin gölgede kaldı. Dolayısıyla yapılan protokol değişikliği öne çıkarılamadı. Öte yandan Zcash ile isim benzerliği yaşayan Zcoin için kafa karıştırıcılığı ve yanıltıcılığı azaltmak için isim değişikliği çözümü bulundu.

Peki, Firo ismi neden seçildi? Firo, coinleri yakma ve paraya çevirme durumunu temsilen seçilen bir isimdir. Ayrıca bu isim kısa ve evrensel olması dolayısıyla da tercih edildi.

Firo, alevli ve canlı bir şeyin görüntülerini çağrıştırır; teşten veya güçlü ve parlak bir şekilde yanan, isim küllerden yükselen bir anka kuşunu çağrıştıracak şekilde ayarlanmıştır. Bu sadece madeni paraları yakan gizlilik mekanizmasını değil, aynı zamanda Zcoin’in temel bir insan hakkı olarak gizliliğe olan tutkusunu ve herkes için erişilebilir olması gerektiğine olan inancını da açıklıyor.

Firo Coin Nasıl Alınır?

Firo coin satın almak için öncelikle bu kripto para biriminin listelendiği borsaları bilmek gerekir. Çünkü her kripto para birimi her borsada yer almaz. Dolayısıyla öncelikle bu bilgiye sahip olduktan sonra işlem yapmak istenilen kripto para borsası belirlenir. Bu borsada herhangi bir kullanıcı hesabı bulunmuyorsa ikinci adım olarak hesap oluşturulmalıdır.

Hesap oluşturduktan sonra borsa cüzdanına para aktarımı yapma sırası gelir. Dijital varlık alım satımı için cüzdanda bir miktar para bulunması gerekir. Bunun için de banka veya kredi kartı kullanılarak bakiye yükleme gerçekleştirilebilir. Ayrıca banka hesabından havale de yapılabilir. Sonrasında istenilen miktarda coin alımı yapılır ve bu coin’ler sıcak ya da soğuk cüzdanda saklanabilir.

FIRO Piyasa Verileri

FIRO piyasa verileri, bu coin’in fiyatını, hacmini, piyasa değerini ve diğer bilgileri içerebilir. Söz konusu veriler, genellikle ticaret platformlarından veya kripto para veri sağlayıcılarından toplanır ve kullanıcıların fiyat hareketlerini izlemelerine, alım satım yapmalarına ve yatırım kararları almalarına yardımcı olur. Ayrıca, piyasa verileri, piyasadaki genel eğilimleri ve trendleri gözlemlemek için de kullanılabilir.

Firo Coin Arzı ve Fiyatı Ne Kadar?

Firo fiyatı, genellikle arz ve talep arasındaki dengeye dayalı olarak belirlenir. Arz, kripto paraların ortaya çıktığı tarihten bu yana elde edilen toplam miktarıdır. Talep ise, insanların kripto paraları satın alma isteğidir. Eğer talep arzdan yüksekse, fiyat yükselir ve eğer arz talep den yüksekse, fiyat düşer. Firo coin arzı 12 milyon adettir, piyasa değeri ise 32 milyon dolardır.

Diğer faktörler de bu coin’in fiyatını etkileyebilir. Örneğin, yeni veya eski fark etmeksizin, yatırımcıların kripto paralara yönelik duyarlılığının değişmesi, yasal düzenlemeler, haberler veya ekonomik koşullar bu etkileşimde söz sahibidir. Ayrıca, kripto paraların fiyatı, ticaret platformlarındaki likidite seviyelerine de bağlıdır. Bu nedenle, fiyatlar farklı ticaret platformları arasında farklılık gösterebilir.

FIRO coin güncel fiyatı şu şekildedir:

zcoin

Firo (FIRO)

1.36 $

Firo En Yüksek Kaçı Gördü?

Bilindiği üzere bir kripto para biriminin en yüksek seviyesi onun bu zamana dek yükseldiği en üst noktayı gösterir. Yani kullanıcılar alım yaparken aynı zamanda coin’in potansiyelini de bir nevi görmüş olurlar. Kripto varlıklarda en yüksek seviye ATH olarak adlandırılır. İngilizce “All Time High” ifadesinin kısaltılmışı olan bu terim, aynı zamanda eldeki coin’lerin satış zamanını belirleme için de bir öngörü sağlayabilir.

Firo coin en yüksek fiyatı yani ATH seviyesi 26 Aralık 2017 tarihinde 139,77 USD olarak kaydedilmiştir.

Firo En Düşük Kaçı Gördü?

Kripto paralarda en düşük fiyat seviyesi ATL olarak isimlendirilir. İngilizce “All Time Low” ifadesinin kısaltılmış hali olan bu terim, bir kripto para biriminin bu zamana dek gördüğü en düşük seviyeyi işaret eder. Yani herhangi bir alım yaptığınızda aslında o coin’in düşebileceği en dip nokta konusunda önceden bilgi sahibi olmuş olursunuz. Aynı şekilde elinizdeki coin’leri satacağınız zaman potansiyel olarak düşebileceği son seviye hakkında öngörü sağlanmış olur. Çünkü bir kez söz konusu seviyeye gelmiş bir coin, yeniden o seviyeye hatta daha düşük fiyata yeniden gerileyebilir. Firo coin en düşük fiyatı (ATL seviyesi) ise 2 Aralık 2016’da 0,27 USD’dir.

FIRO Hangi Borsalarda?

Firo coin almanın ilk adımı bu kripto para biriminin yer aldığı borsaları tespit etmektir. Borsa seçimi yapıldıktan sonra ise alım satım işlemleri ilgili platform üzerinden gerçekleştirilebilir. FIRO coin’in yer aldığı bazı borsalar aşağıdaki gibidir:

 • Binance
 • Pancake Swap (V2)
 • Bittrex
 • Gate.io
 • BKEX
 • CoinEx
 • BitMart
 • Bitay
 • Hotbit
 • XT.COM
 • BingX

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner