Yükleniyor...

Fractional NFT (F-NFT) Nedir? Kesirli NFT’ler

Fractional NFT, NFT formatındaki eserlerin token'laştırılmış halidir.

Fractional NFT

Fractional NFT, NFT formatındaki eserlerin token’laştırılmış halidir. Bu işlem sonrasında token’lar birden fazla kişiye satılabilir. Token haline getirilen bu dijital varlıklar kesirli NFT’ler ismiyle de bilinir.

Fractional NFT Nedir?

Fractional NFT ya da Türkçe ismiyle kesili NFT’ler, kısaca bir NFT’nin sahipliğini daha küçük fraksiyonlara bölme eylemidir. Bu, birkaç kişinin tek bir NFT’ye sahip olmasını sağlar.

Bir NFT’nin, bir kripto para biriminden farklı olarak, takas edilemez bir token olduğu, yani benzerliğindeki başka herhangi bir varlıkla değiştirilemeyeceği göz önüne alındığında, kesirli NFT’ler, bir NFT’nin sahipliğini bölmeyi mümkün kılarak sınırları zorlar. Örneğin, ünlü Mona Lisa tablosunun orijinaline sahipseniz, o tabloyu başka bir tablo türüyle değiştirmek mümkün olmadığı gibi, o tabloyu daha küçük parçalara bölmek de imkansızdır.

Bununla birlikte, kesirlere yani parçalara ayrılmış NFT’lerle, birkaç kişi aynı nadir öğeden bir parçaya sahip olabilir.

kesirli-nft

Kesirli NFT’ler Nasıl Çalışır?

Kesirli NFT’ler akıllı sözleşmeler tarafından etkinleştirilir. Bunların nasıl çalıştığını anlamak için ise Ethereum’un ERC-20 ve ERC-721 token standartlarını bilmek gerekir. Bilindiği üzere, ERC-721 token’ları, Ethereum blokzincirinde bir benzeri olmayan token’lar oluşturmak için belirlenmiş bir standarttır. ERC-20 standardı ise çoklu token’lar oluşturmak için kullanılır. Böylelikle fiziki varlıklar arasında yer alan altın, para veya diğer herhangi bir emtia gibi değiştirilebilir öğeleri temsil etmek için değiştirilebilir bir token oluşturulabilir. Öte yandan, takas edilemez bir token, koleksiyonluk bir oyun kartı, bir kupa veya bir ev gibi herhangi bir nadir öğeyi temsil etmek için kullanılabilir.

Değiştirilebilir bir token’ın, değer kaybetmeden kendi türünden bir başkasıyla değiştirilebileceği kadar esnek olduğu göz önüne alındığında, bölünmez bir ERC-721 NFT’ye bağlı ERC-20 token’ları oluşturmak için bir akıllı sözleşme konuşlandırılabilir. Bu şekilde, üretilen ERC-20 coin’lerinden herhangi birine sahip olan herkes, nadir ve değerli NFT’nin bir yüzdesine sahip olabilir.

Bir NFT’nin kısmi mülkiyeti bu şekilde oluşturulabilir ve akıllı sözleşme, kısmi NFT’yi diğer NFT’lerden ayıran verileri güvence altına alabilir. Bu fikir, akıllı sözleşmeleri ve NFT’leri destekleyen herhangi bir blokzinciri ağına da uygulanabilir; öyle ki NFT, blokzincirindeki akıllı bir sözleşmeye kilitlenir ve NFT’nin mülkiyeti, arzı akıllı sözleşme tarafından yönetilen birden fazla çoklu token tarafından temsil edilir.

Fractional NFT (F-NFT) Nereden Alınır?

NFT’lerin fraksiyonlara ayrılmasını sağlamak için çeşitli platformlar oluşturulmuştur. Bu platformların başında kullanıcıların parçalara ayrılmış NFT’ler yapmasına izin veren ilk NFT projelerinden biri olan Niftex yer almaktadır. Ayrıca DAOfi’yi (kısmileştirilmiş NFT’lerin ticaretine izin veren bir Uniswap çatalı) veya Fractional’ı (kullanıcıların fraksiyonlara ayrılmış NFT’leri düşünmesine izin veren bir platform) da kullanabilirsiniz.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner