Yükleniyor...

FTX defteri kapandı: Borsa tokenı kısa sürede yerle bir oldu!

Batık kripto para borsası FTX'in iflas davasında yer alan avukatın açıklamalarıyla çöküşe geçen FTX Token (FTT) kısa sürede yüzde 60'a yakın değer kaybetti.

ftx 3

Batık kripto para borsası FTX’in iflas davasında yer alan avukatın açıklamalarıyla çöküşe geçen FTX Token (FTT) kısa sürede yüzde 60’a yakın değer kaybetti.

Aylardan beri FTX 2.0 söylentileri sayesinde biraz da olsa ayakta kalmayı başaran FTX Token (FTT) iflas davasında görevli avukatın açıklamaları sonrasında keskin bir düşüş yaşadı. Avukat, ilk başta FTX alacaklılarına tüm ödemelerin yapılacağını ifade edip FTT’nin değerini bir süreliğine yukarı taşıdı. Ancak hemen ardından yaptığı açıklamaları FTT’de adeta çöküşü tetikledi.

“Borsa bir daha faaliyet göstermeyecek!”

2022’nin kasım ayında iflasını bildiren, kurucusu ve eski CEO’su Sam Bankman-Fried’in de cezaevinde olduğu FTX tekrar gündeme oturdu. Borsanın iflas sürecinde yer alan bir avukat, Bloomberg’e verdiği ifadelerle kripto endüstrisini yerinden oynattı. Avukatın söylemlerine göre FTX, alacaklılara tüm ödemeleri yapacak. Fakat bir dönemin en iyi borsalarından biri olarak görülen FTX, bundan sonra faaliyet göstermeyecek. Nitekim ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı Gary Gensler geçtiğimiz aylarda yaptığı bir konuşmada, yasalara uyduğu müddetçe FTX’in tekrar faaliye geçmesinde bir engel olmadığını belirtmişti.

Ekran Resmi 2024 02 01 17.32.45

Avukatın ifadeleri ışığında FTT ilk olarak 3,2387 dolara kadar bir yükseliş kaydetti. Ancak bu yükselişin geri dönüşü çok daha acı oldu. 3,2387 dolardan itibaren arka arkaya gelen satışlarla fiyat anlık olarak 1,4039 dolara kadar çekildi. Yalnızca birkaç saat içinde yüzde 56,65 oranında değer kaybı yaşayan FTT haliyle de tepkilerin ana odağı oldu.

Ekran Resmi 2024 02 01 16.11.39

Vadeli işlemlerdeki kayıplar 400.000 dolara dayandı !

Coinglass’ten alınan verilere göre FTX Token’da (FTT) yalnızca 24 saat içinde 371.340 dolar değerinde işlem tasfiye edildi. Bu işlemlerin 309.080 dolarlık kısmını long, 62.260 dolarlık kısmını ise short yönlü pozisyonlar oluşturdu. Diğer altcoin’lere oranla inanılmaz bir likidteye ulaşan FTT dikkatlerden kaçmadı. Ayrıca, popüler borsa tokenının hacmi yüzde 92,28 oranında artış gösterdi.

Ekran Resmi 2024 02 01 16.45.42

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner