Yükleniyor...

FTX ve Alameda hikayesindeki asıl mağdurlar: Küçük yatırımcılar

İflas eden FTX ve Alameda'nın cüzdanlarındaki 730 milyon dolarlık kripto varlık piyasayı etkileyebilecek güçte.

Alameda FTX

İflas eden FTX ve Alameda’nın cüzdanlarındaki 730 milyon dolarlık kripto varlık piyasayı etkileyebilecek güçte.

Kripto sektöründe son günlerde FTX konusu gündemde. FTX’in Kasım 2022 tarihinde iflas etmesinden sonra başlayan süreci, piyasaya dönmesiyle sonuçlanmak üzere. Ancak rotasını tekrar kriptoya çeviren FTX’in dönüş süreci oldukça sancılı olacağa benziyor.

İflas eden ve yeniden yapılanma sürecini yürüten FTX, elinde bulunan kripto varlıkları satmanın eşiğinde. Solana (SOL) varlıklarını başka bir cüzdana transfer eden borsa, Solana kurucu ortağı Anatoly Yakovenko’yu da harekete geçirdi. Yakovenko, SOL’lerin müşterilere dağıtılmasını önerdi. FTX ve kardeş şirketi Alameda Research’ün elinde ise 730 milyon dolarlık kripto varlık bulunuyor.

Tehlike çanları FTX ve Alameda için çalıyor

FTX’in elinde bulundurduğu kripto varlıkları satabileceğine yönelik haberler ise piyasayı harekete geçirdi. Birçok kripto aktörü, FTX’in müşteriler ile ortak noktada buluşması gerektiğini belirtiyor. Bunlardan birisi de Solana (SOL) kurucu ortağı Anatoly Yakovenko. FTX, Solana ağında, yaklaşık 1,5 milyar dolardan fazla değere sahip kripto paraları hareket ettiriyor. Özellikle Solana ağında tutulan Bitcoin dikkat çekiyor. Kayıtlara geçen bir başka veri ise, borsanın, Solana cüzdanındaki 10 milyon dolarlık varlığı başka bir ağa transfer etmesi oldu. Borsanın harekete geçtiğini düşündürten bu veriler, kripto yatırımcılarını endişelendirdi.

Yeniden piyasaya çıkmak için mücadele veren FTX’in önceliği, müşterilerden önce borsanın toparlanması yönünde.Bu nedenle borsanın kripto varlıklarını satması ihtimaller dahilinde.

Ayrıca FTX’in kardeş şirketi Alameda Research de tehlike saçıyor. FTX’in elinde 381 milyon dolarlık kripto varlığı bulunurken, Alameda’nın 338 milyon dolarlık kripto varlığı söz konusu. Kripto piyasası bu varlıkların piyasaya olası etkilerine odaklanmış durumda.

FTX kripto varlıklarına odaklandı

FTX borçluları token satışlarının bir mali danışman tarafından yönlendirileceği plan önerdi. Bu token’lar için haftada yalnızca 100 milyon dolar satmasına izin verilecek. Ancak bu sınır bazı kripto para birimlerinde 200 milyon dolara kadar çıkarılabilecek. Planın hem FTX’e sıcak nakit girişi sağlaması hem de kripto piyasasını negatif etkilememesi için yapıldığı belirtildi.

Plan içerisinde yer alan detaylardan birisi de stake konusu. FTX, müşterilerine borçlarını ödemek için elinde bulunan varlıkları stake tarafında kullanmayı düşünüyor. Borsanın kafasındaki bir diğer düşünce ise Bitcoin ve Ethereum ile dengeli portföy oluşturmak.

Gündeme yansıyan plana bakıldığında, FTX’in kafasında yer alan düşünce satış yapmak. Borsa, varlıklarını plan dahilinde satsa bile elinden çıkarmayı kafasına koymuş durumda.

FTX bilmecesi can sıkıcı hale geldi

FTX ve Alameda’nın görünürde 730 milyon dolarlık kripto varlığı bulunuyor. Ancak The Block’ın haberinde, FTX borçlularının 3,4 milyar dolarlık kripto satışı yapabileceği söyleniyor. İki miktar da görünürde az değil. Çünkü FTX alacaklıları halen daha varlıklarına erişebilmiş değil.

Arkham Intelligence verilerine bakıldığında, FTX ve Alameda’nın kripto cüzdanlarında varlıkların dağınık olduğu görülüyor. En büyük varlık, FTX’in cüzdanında yer alan 270 milyon dolarlık FTT. Diğer bir varlık ise 100 milyon dolara yakın BTC.

FTX kripto

FTX’in elindeki varlıklar görünürde volatilite yaratacak durumda değil. Ancak The Block’un aktardığı gibi 3,4 milyar dolarlık bir varlık bulunuyorsa bu, piyasayı kötü duruma sokabilir. Yani kısacası, yine kripto yatırımcısını zorlu günler bekliyor.

Dolandırıcılık ve piyasa manipülasyonu iddialarıyla davası devam eden Sam Bankman-Fried’ın, ABD’de yüksek meblağlı ceza almayacağı konuşulanlar arasında. Diğer taraftan, FTX’in kripto varlıklarını satarak yeniden borsayı hizmete açması gündemde. Bu işten esas zararlı çıkanlarsa geçtiğimiz yıl kriptoya uzun vadeli yatırım yapanlar.

Diğer bir cüzdan ise Alameda’ya ait. Bu cüzdanda da ilginç bir şekilde yeni parlayan altcoin’ler yer alıyor. Alameda’nın cüzdanında en büyük varlık 60 milyon dolar ile Ethereum.

Ekran Resmi 2023 09 04 12.00.45

Alameda 48 milyon dolarlık STG, 44 milyon dolarlık BIT ve 28 milyon dolarlık WLD tutuyor. Görünürdeki bu varlıklardan şirketin cebine 1 milyon dolar girmiş bile. Peki bu coin’ler, ağırlıklı olarak hangi yatırımcıların elinde? Elbette küçük yatırımcıların.

Cüzdanlara bakıldığında FTX ve Alameda’nın satış yapabileceği kripto paralar TRX, MATIC, WLD, STG ve BIT gibi görünüyor. Bunun haricinde, kuruluşlar ellerindeki Bitcoin ve Ethereum varlıklarını da satabilirler. Ancak kurumların odağında, bu iki büyük kripto parayı faaliyetlerinde teminat olarak kullanmak yer alıyor. Yani kuruluşlar, altcoin’leri daha kolay harcayabilirler.

FTX ve Alameda satışlarının olası etkisi

FTX ve Alameda’nın olası kripto satışları piyasada tedirginlik yaratabilir. Kripto yatırımcıları en kötü senaryoya bile hazırlıklı olsa da piyasa buna müsaade etmiyor. Gelen kötü haberler boyutu ne olursa olsun kısa sürede piyasası etkisi altına alıyor. Bu nedenle, FTX ve Alameda’nın hayatta kalma çabası kripto yatırımcılarını tehlikeye sokabilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner