Yükleniyor...

GPT 4 Nedir? ChatGPT 4 Kullanımı

GPT 4, OpenAI tarafından geliştirilen yapay zeka uygulaması ChatGPT'nin geliştirilmiş yeni bir versiyonudur.

gpt4

GPT 4, OpenAI tarafından geliştirilen yapay zeka uygulaması ChatGPT’nin geliştirilmiş yeni bir versiyonudur. Metin ve görüntüleri aynı anda analiz edebilen GPT 4, ChatGPT ile karşılaştırıldığında üstün analiz yeteneklerine sahiptir.

GPT 4 Nedir?

GPT 4 OpenAI’nin geliştirdiği popüler yapay zeka uygulaması ChatGPT’nin yeni bir versiyonudur. Şimdiye kadarki en güçlü yapay zeka modeli olarak tanımlanan bu yeni model, kendisinden önceki versiyonu GPT 3.5’ten “görüntü okuması” dolayısıyla farklılık gösterir.

OpenAI, GPT 4’ü daha doğru ve güvenilir hale getirmek için insanlardan gelen geri bildirimlerden faydalandığını belirtti. Bu geri bildirimlere ChatGPT’den gelen geri bildirimler de dahil edildi. ChatGPT Plus aboneleri için kullanıma sunulan GPT 4 API’ının, bekleme listesi üzerinden geliştiricilere açıldı.

ChatGPT Plus aylık 20 dolar abonelik ücretine sahip. Bu gelişmelerle birlikte Duolingo, Be My Eyes, Stripe ve Khan Academy GPT 4 modeliyle entegre olurken, Microsoft “yeni Bing”in sohbet deneyiminin yeni model üzerine inşa edildiğini açıkladı.

gpt 4 2

ChatGPT 4 Nasıl Kullanılır?

GPT 4 kullanmak için öncelikle ChatGPT’nin premium versiyonu olan ChatGPT+ için ücretli abone olmanız gerekir. GPT 4 üyelik ücreti 20 dolardır. Abone olmak için OpenAI hesabınız olmalıdır. Hali hazırda herhangi bir hesabınız yoksa mail adresiniz ile hesap oluşturup giriş yapmalısınız. ChatGPT ile konuşarak abonelik işlemlerini tamamlayabilirsiniz.

GPT 4’e geçmek için solda yer alan menüden “Upgrade to Plus” seçeneğine tıklayarak adımları takip edin. Abonelik oluşturduktan sonra herhangi bir bekleme sıkıntısı yaşamıyorsunuz. Dilerseniz eski veya yeni sohbet modelini tercih edebilirsiniz.

GPT 3 Nedir?

GPT 3, Üretken Önceden Eğitilmiş Transformatör 3 (“Generative Pre-trained Transformer 3”) isminin kısaltılmış halini ifade eder. Adından da anlaşılacağı üzere, GPT 3, önceden eğitilmiş algoritmaları kullanarak metin oluşturabilen, OpenAI tarafından modelin piyasaya sürülmüş 3. versiyonudur.

Görevlerini yerine getirmesi için ihtiyaç duyduğu tüm veriler, önceden sağlanmıştır. Spesifik olarak, OpenAI ekibi, Wikipedia metninin tamamı dahil olmak üzere, “CommonCrawl” olarak bilinen halka açık veri kümelerini internette taramış ve toplanılan yaklaşık 570 GB boyutundaki metin verileri ile GPT 3’ü beslemişlerdir.

GPT 3, dil yapısına sahip olan her şeyi oluşturabilir; bu, soruları yanıtlayabileceği, makaleler yazabileceği, uzun metinleri özetleyebileceği, dilleri çevirebileceği, daha sonrasında kullanmak üzere bunları not alabileceği ve hatta bilgisayar kodu oluşturabileceği anlamına gelmektedir.

gpt 4 3

GPT 4’ün GPT 3 ve 3.5’ten farkı nedir?

GPT 4’ü öncekilerden ayıran yeni özellikler şunlardır:

  • Çok modlu giriş ve çıkış: GPT 4’ün farklı türde giriş ve çıkışları işleme yeteneği, ChatGPT gibi yapay zeka sohbet botları için oyunun kurallarını değiştirebilir. Örneğin, potansiyel olarak sohbet robotlarının yalnızca metin yerine videolar veya resimlerle yanıt vermesine izin verebilir, bu da kullanıcı deneyimini geliştirebilir ve etkileşimleri daha ilgi çekici hale getirebilir. Ancak bu özellik sınırlıdır ve halen geliştirilme aşamasındadır.
  • Birden çok görev için artırılmış kapasite: GPT 4, birden çok görevi aynı anda gerçekleştirmek için artırılmış kapasitesiyle, yapay zeka teknolojisine güvenen işletmeler ve kuruluşlar için süreçleri potansiyel olarak düzene sokabilir ve hızlandırabilir. Örneğin, GPT 4, müşteri hizmetleri sorgularını otomatikleştirmek ve aynı anda birden çok sorguyu işlemek için kullanılabilir.
  • Geliştirilmiş doğruluk: GPT 4’ün artan doğruluğu, internetteki bilgilerin güvenilirliği üzerinde önemli etkilere sahip olabilir. GPT 4’e güvenen arama motorları gibi uygulamalar daha doğru ve güvenilir sonuçlar sağlayarak yanlış bilgilerin yayılmasını azaltabilir ve bu uygulamalara olan kullanıcı güvenini artırabilir.
  • Gelişmiş güvenlik: OpenAI, izleme çerçevesini geliştirerek ve doğru ve güvenli yanıtlar sağlamak için tıp ve jeopolitik gibi hassas alanlarda uzmanlarla birlikte çalışarak GPT 4’ün güvenli olmasını sağlamak için altı aydan uzun bir süredir çalışmaktadır. OpenAI, GPT 4 duyurusunda, sistemin “izin verilmeyen içerik taleplerine yanıt verme olasılığının yüzde 82 daha az olduğunu ve GPT 3.5’e göre gerçek yanıtlar üretme olasılığının yüzde 40 daha yüksek olduğunu” vurguladı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner