Yükleniyor...

HEGIC Coin Nedir? Hegic (HEGIC) Coin Yorum ve Geleceği 2022

Bu yazımızda HEGIC coin nedir, kripto para birimi Hegic (HEGIC) nedir, HEGIC coin nasıl satın alınır gibi sorulara cevap vermeye çalıştık.

ethereum eth fiyat analizi yuzde 6 toparlandi onemli seviyeler neler 16 haziran

Bu yazımızda HEGIC coin nedir, kripto para birimi Hegic (HEGIC) nedir, HEGIC coin nasıl satın alınır gibi sorulara cevap vermeye çalıştık. İşte HEGIC coin yorum ve geleceği hakkında detaylar…

Hegic, likidite havuzları ve riskten korunma sözleşmeleri tarafından desteklenen Ethereum üzerinde eşler arası opsiyon ticaretine olanak tanıyan bir zincir üzeri protokoldür.

Hegic (HEGIC) Coin Nedir?

Hegic, Ethereum ağı üzerine kurulmuş ve özel akıllı sözleşmeler ve likidite havuzları tarafından desteklenen bir opsiyon ticaret platformudur. Proje, ETH ve wBTC gibi Ethereum tabanlı varlıklar için kripto seçenekleri ticareti dünyasına şeffaflık, güvensizlik ve zincirleme çözüm sağlamayı amaçlıyor. Benzersiz bir likidite havuzu modeli ile kullanıcılar, opsiyon sözleşmelerinin yazarları olarak platforma katılabilir ve bunun için ödüller kazanabilir. Hegic, ödülleri her tür platform katılımcısı arasında adil bir şekilde dağıtmak için yerel HEGIC token’ına güveniyor ve gelecekte topluluk yönetişim mekanizmalarını entegre etmeyi planlıyor.

Ocak 2020’de Molly Winterminute takma adını taşıyan bilinmeyen bir geliştirici tarafından kurulan Hegic, Ethereum ağı üzerine inşa edilmiş bir zincir üstü opsiyon ticaret protokolüdür. Hegic, riskten korunma sözleşmeleri olarak bilinen özel akıllı sözleşmeleri kullanarak, kullanıcıların kripto varlıkları için merkezi olmayan opsiyon sözleşmeleri alıp satmasına olanak tanır. Hegic’in kripto opsiyon sözleşmeleri, sahiplerine (yani alıcılara) önceden belirlenmiş bir fiyattan (kullanım fiyatı olarak bilinir) bir varlık alıp satma hakkı sunar) ve yazarları (satıcılar olarak da bilinir) belirli bir süre boyunca bir varlık satın almak veya satmakla yükümlü kılar. Hegic modeli, finansal türev ürünler için geleneksel standartların ötesinde işlevler sunan bir ürün sağlamak için merkeziyetsiz finans (DeFi) mantığını kripto seçenekleri ticaretine dahil eder.

Hegic’in türev ürünlere yönelik yenilikçi DeFi yaklaşımı, ETH veya wBTC gibi varlıklar üzerinde geleneksel alım veya satım opsiyonlarının akıllı sözleşmeye dayalı analogları olan koruma sözleşmelerinden yararlanır. Hegic kullanıcıları, kripto varlıklarının değerini daha iyi korumak için kripto yatırımlarını hedge edebilirler. Bu koruma sözleşmelerini finanse etmek ve platform likiditesi sağlamak için Hegic, birçok DEX protokolünde bulunanlara benzer bir likidite havuzu mekanizmasına güvenir. Hegic likidite havuzlarına para yatıran likidite sağlayıcıları, platformun güvenilir olmayan opsiyon ticaretini kolaylaştırır ve bunu yapmak için ödüller kazanabilir.

Hegic Platform Yapısı ve Likidite Havuzları

Kullanıcılar, Hegic platformuna öncelikle riskten korunma sözleşmelerinin alıcıları veya riskten korunma sözleşmelerinin yazarları olarak katılabilir.

İlk olarak, Hegic kullanıcıları belirli Ethereum tabanlı varlıklar için alım ve satım opsiyonları satın alabilir. Bu, birçok nedenden dolayı avantajlı olabilir. Örneğin, bir opsiyon çağrısına katılma kararı, genel yatırım stratejinize fayda sağlayabilir veya bir tür riski azaltabilir. Çoğu geleneksel ve kripto opsiyon ticareti, bir işlemde bireysel sahipler ve bireysel yazarlar olmasına dayanır. Ancak Hegic’in likidite havuzları, birçok likidite sağlayıcısından veya yazardan likidite biriktirmek üzere tasarlanmıştır, bu da aşağı yönlü riski azaltır ve derin likidite sunar. 

İkincisi, riskten korunma sözleşmeleri yazmanın potansiyel getirilerini yeterince çekici bulanlar, getiri elde etmek için wBTC veya ETH gibi çeşitli varlıkları ilgili likidite havuzu sözleşmelerine tahsis ederek Hegic platformuna hem alım hem de satım opsiyonları “yazabilir”. Hegic’in likidite havuzları gözetim altında değildir, bu da, hedge sözleşmesini satın alan sahipleri dışında hiç kimsenin yazarın fonlarına erişimi olmadığı anlamına gelir.

Hegic’in likidite havuzu mekanizması, koruma sözleşmesi yazarlarının varlıklarının bir havuzda toplandığı anlamına gelir. Bu nedenle, aşağı yönlü risk tüm likidite sağlayıcıları arasında dağıtılır. Benzer şekilde, bir riskten korunma sözleşmesi yazmanın parasal ödülleri de tüm likidite sağlayıcıları arasında paylaştırılır. Likidite sağlayıcıları, likidite havuzuna katkılarıyla orantılı olarak HEGIC LP tokenini ve ayrıca ETH veya wBTC olarak ödenen havuz primlerinin bir kısmını kazanırlar. 

Hegic’in likidite havuzu mekanizmasının bir başka benzersiz özelliği, bireysel yazarlara dayanan geleneksel modellerin aksine, bir Hegic likidite sağlayıcısının, likidite tahsislerini çeşitlendirmek için aynı anda birçok hedge sözleşmesine fon tahsis edebilmesidir. Bu model, uzun vadede bir likidite sağlayıcısının Hegic platformundaki getirilerinin geleneksel bir bireysel yazarın getirilerini aşabileceği şekilde tasarlanmıştır.

Riskten korunma sözleşmeleri sona erdiğinde, ETH veya wBTC’de hem prim hem de ödeme ücreti oluşturulur. Prim, likidite sağlayıcılarına geri ödenirken, platformun uzlaşma ücretlerinin %100’ü tüm HEGIC token sahipleri arasında orantılı olarak dağıtılır. Bu ücretler üç ayda bir toplanır ve dağıtılır. Hem primler hem de uzlaşma ücreti ödülleri ETH ve wBTC’de ödenir, ancak Hegic ayrıca sahiplerine bazı benzersiz avantajlar sağlayan kendi yerel token’ına da büyük ölçüde güvenir.

Hegic HEGIC 2

HEGIC Coin Nedir?

HEGIC, öncelikle ödülleri dağıtmak için ve platformun genel hizmet tokeni olarak kullanılan bir ERC-20 token’ıdır. Kullanıcılar ETH ve wBTC şeklinde ödüller kazanabilse de, likidite sağlayıcıları ve platform kullanıcıları ayrıca HEGIC kazanabilir ve token’ı tutarak özel avantajlar elde edebilir. Bu avantajlardan bazıları şunlardır:

  • En az 880.000 HEGIC stake ederek, token sahipleri 3.000 mevcut stake lotundan birini talep edebilir, bu da onları Hegic’in ETH ve wBTC’de belirtilen ve üç ayda bir dağıtılan takas ücretlerinin eşit bir oranını almaya hak kazanabilir.
  • Bir hisse senedinin sahipleri aynı zamanda HEGIC’te bağlama eğrisi ücretlerinden ödüller alırlar.
  • HEGIC token sahipleri, Hegic platformunda riskten korunma sözleşmeleri satın alırken %30 indirim hakkına sahiptir.
  • Yeterli miktarda HEGIC tokenine de sahip olan hedge sözleşme yazarları, likiditelerinin öncelikli olarak açılması için uygundur.
  • Likidite sağlayıcıları, ETH ve wBTC’de ödenen primlere ek olarak HEGIC kazanır.

HEGIC’in sabit bir maksimum arzı yaklaşık üç milyar HEGIC’dir ve bu, bir bağlama eğrisi akıllı sözleşmesi aracılığıyla küratörlüğünde bir programa göre serbest bırakılır. Kullanıcılar, HEGIC’i bir borsada veya doğrudan bağlama eğrisi üzerinden satın alabilir.

gHEGIC aracılığıyla Hegic Platform Yönetimi

Nisan 2021’de duyurulan Hegic, platform kullanıcılarını ödüllendirmek ve Hegic topluluğunun aktif üyelerinin platform yönetimine katılmasını sağlamak için kademeli bir yönetim lansmanı planlarını açıkladı. GHEGIC yönetişim tokeni, Hegic platformunun yönetişim ve fayda mekanizmalarını birbirinden ayırmak için tasarlandı. gHEGIC tokenleri, uzun vadeli platform kullanıcılarını, HEGIC sahiplerini, likidite sağlayıcılarını ve Hegic’in Discord kanalının aktif üyelerini ödüllendirmek için dağıtılacaktır.

gHEGIC tokenlerinin sahipleri, oranları, uzlaşma ücreti boyutlarını, desteklenen varlıkları ve diğer platforma özgü kararları içeren iyileştirme tekliflerine oy vererek Hegic platformunun topluluk yönetimine katılabilecekler.

Hegic HEGIC

Hegic (HEGIC) Coin Yorum ve Geleceği 2022

Hegic, Ethereum tabanlı DeFi ve kripto para ekosistemi için güncellenen, opsiyon benzeri bir finansal araç kurdu. Likiditelerini bir araya toplayabilen ve aynı anda birden fazla hedge sözleşmesi için likidite sağlayabilen hedge sözleşmesi yazarları arasında aşağı yönlü risk ve potansiyel prim kazançlarının yayılmasına yardımcı olur, böylece verimliliği artırmayı ve likiditeyi çeşitlendirmeyi mümkün kılar.

Hegic, DeFi ruhuyla, güvenilir olmayan otomasyon ve zincir üzerinde anlaşma sunan, gözetim altında olmayan, akıllı sözleşme özellikli bir opsiyon ticaret platformu sağlar. Hegic’in yapısı, kullanıcıların artan özerklik ve mahremiyet olmadan kripto opsiyon ticaretine katılmalarını sağlar. Platform ayrıca, ödeme ücretlerinin %100’ünü HEGIC token sahipleri arasında dağıtarak kullanıcı tabanına geri veriyor. Hegic’i kullanmak için onları ücretlendirmek yerine ödüllendiriyor. Hegic, başlangıçta yalnızca ETH ve wBTC için destek sağlarken, tekliflerini Ethereum ekosistemindeki çeşitli varlıklara genişletmeyi ve riskten korunma sözleşmesi yeteneklerini daha da iyileştirmeyi planlıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner