Yükleniyor...

Hikaye Anlatan NFT Koleksiyonları Nedir?

Hikaye anlatan (Storytelling) NFT'ler Blockchain teknolojisindeki son trendlerden biri, peki hikayesi olan NFT' koleksiyonları nedir sorusunun cevabını bu yazımızda ele aldık.

Hikaye Anlatan NFT Koleksiyonlari Nedir

Hikaye anlatan (Storytelling) NFT’ler Blockchain teknolojisindeki son trendlerden biri, peki hikayesi olan NFT’ koleksiyonları nedir sorusunun cevabını bu yazımızda ele aldık.

Blockchain teknolojisinin metaverse ile birlikte en gözde ürünlerinden olan NFT’lerdeki yeni trend olan “Hikaye Anlatan NFT’ler” Nedir?

Hikaye Anlatan NFT’ler Nedir Ne Değildir?

Blockchain teknolojisinin en son ürünlerinden biri olan NFT’lerin popülerliği kripto piyasasının ayı dönemine girmesiyle yara aldı. Hatta NFT’lerin ticaret hacmi uzun süre sonra yeni düşük seviyelere geldi. Piyasa tekrardan toparlanmaya çalışırken ve Metaverse her geçen gün daha çok gelişirken Metaverse’de aitlik belirteci olarak kullanılabilecek olan NFT’lerdeki yeni trend olan Hikaye Anlatan NFT’ler Ne?

NFT topluluklarının hikaye yazdıkları NFT serileri yeni trend haline gelebilir.

Herkesin dikkatini çeken hikaye anlatan NFT’lerin çoğunluğuna topluluk tarafından anlam atfediliyor. Topluluğun bu dijital eserlere oy vermesi, katkıda bulunmasıyla birlikte Web3’te çoğulcu bir hareket yaşanabiliyor. Bu da topluluk üyelerinin ait oldukları platforma yaratıcı yönlerini katmalarına yardımcı oluyor.

Bilinen Hikaye Anlatan NFT Koleksiyonları

Storytelling NFT’lerine giriş olarak en bilinen ve güçlü topluluğu olan bazı NFT serilerine birlikte göz atalım.

Bored & Dangerous, Vale Jenkins tarafından başlatılmış bu alandaki bir koleksiyon. Koleksiyon, hikaye anlatımı türüne uygundur ve çalışmanın yaratıcı yönünü belirleyen ‘Yazarlar’ Odası’nın 3.000 üyesinin çalışması sayesinde oluşturulmuştur.  Koleksiyonu oluşturan topluluk, romanda yer alan karakterlerin, çizimlerin ve ‘Jenkins Nerede’ oyununun sahibidir. Şu anda OpenSea taban fiyatı, mevcut ayı piyasası sırasında etkileyici bir başarı olarak değerlendirilen 0,51 ETH seviyesinde bulunuyor.

Benzer şekilde Azurbala da ilgili bir koleksiyondur. Bored & Dangerous sahipleri, bir Azur Kökü (Azurbala’da bir PFP NFT için kullanılabilecek kutsal bir eşya) karşılığında NFT’lerini elde edebilirler. Azurbala, Bored & Dangerous koleksiyonuna kıyasla fantezi türünde bir eser. Azurbala’yı oluşturan her kişi (Calypso Evi, The Sprawls ve daha fazlası dahil) sitede kendi özel deneyimine sahiptir.

nft

Öte yandan, Renga çok farklı bir hikaye anlatımı NFT koleksiyonudur. Dirty Robot Works tarafından başlatılan, 10.000 karakterden oluşan el yapımı bir koleksiyondur. Koleksiyon, içindeki karakterlerin kimliğini içerecek kadar geniştir. En saf haliyle, OpenSea’lerinde yazıldığı üzere: “RENGA, hikaye anlatma sanatıdır.” Şu anda taban fiyat 1.39 ETH olan bu koleksiyon bu piyasada taban fiyatı açısından göze çarpıyor.

Aktif Topluluklara Bir Örnek

Genel olarak, bu projelerin ve topluluklarının amacı oldukça açık. Sonuç olarak, hikaye anlatan NFT’leri, doğru bir şekilde oluşturulursa, NFT dünyasının büyük bir parçası haline gelebilir. Bu tür projelerin giderek daha popüler hale geldiğini görüyoruz, bu yüzden NFT alanının geleceğinin bu olup olmadığını görmek için işi zamana bırakacağız. Niş bir alan gibi görünse de, pek çok insanı heyecanlandıran bir yer.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner