Yükleniyor...

ICP Coin Nedir? Internet Computer Yorum ve Geleceği

Internet Computer (ICP), kurumsal bulut hizmetlerine alternatif sağlayan bağımsız veri merkezleriyle merkeziyetsiz bir internet yaratıyor.

Internet Computer ICP

Internet Computer (ICP), kurumsal bulut hizmetlerine alternatif sağlayan bağımsız veri merkezleriyle merkeziyetsiz bir internet yaratıyor.

Kripto para alanındaki birçok proje gibi, Internet Computer Protokolü (veya ICP), bir dijital para biçiminden çok daha fazlasıdır. Aslında, kripto para borsaları aracılığıyla satın alınabilen ve alınıp satılabilen ICP tokeni, çok daha büyük bir fikrin sadece bir parçası. 

Internet Computer (ICP), dünya çapındaki bağımsız veri merkezlerinin bir araya gelmesine izin veren ve mevcut merkezi internet bulut sağlayıcılarına merkezi olmayan bir alternatif sunan bir dizi protokoldür. ICP tokeni yönetişim için (sahipler ağın geleceğine oy verebilir), ağ katılımcılarını iyi davranışlar için ödüllendirmek için kullanılır ve işlem yapmak için ücret ödemek için kullanılır. 

Internet Computer (ICP) Coin Nedir?

Internet Computer (ICP), akıllı sözleşmeler ve diğer merkezi olmayan uygulamaların web hızında çalışması için “sınırsız” bir ortam sağlamayı amaçlayan blok zinciri tabanlı merkezi olmayan bir ağdır. İsviçre merkezli kriptografi vakfı DFINITY tarafından başlatılan Internet Computer, Ethereum gibi diğer blok zinciri ağlarının ölçekleme sorunlarını potansiyel olarak çözebilecek önemli altyapı yükseltmeleri sağlar.

DFINITY’nin site savunucuları olan Internet Computer’ı kullanarak geliştiriciler, zincir üzerinde sorunsuz bir şekilde çalışan toplu pazar tokenize sosyal medya platformlarından, tüm DeFi ekosistemlerinden ve hatta Ethereum tabanlı dApp’lerden her şeyi oluşturabilirler.

Internet Computer’ın araç kutusunun bir kısmı, traderların nodelere veya sistemin hafif bir merkezileşme eğilimi yaşadığı süper nodelere devredilmesidir. Güvenlik duvarları, ağ topolojisi ve bağlantı noktası yönetiminin yanı sıra fiziksel veya sanal ağ yapılandırma gereksinimleri gibi geliştiriciler için ortamla ilgili sınırlamaları ortadan kaldırır; geliştiricilerin veritabanı yapılandırması ve bakımı hakkında endişelenmesine bile gerek yoktur.

Internet Computer’ın cesur misyonu, blok zinciri savunucuları tarafından haklı olarak eleştirel bir şekilde incelenmelidir, çünkü söz verilen ölçekte çalışırsa blok zinciri endüstrisini değiştirebilir.

Internet Computer ICP2

Internet Computer’ın Özellikleri

Internet Computer, temelde sınırsız bir kapasite ile web hızını çalıştırmasını sağlayan blok zinciri teknolojisindeki bir yeniliktir. Bu iddia, yazı itibariyle tamamen kavramsaldır.

Ekim 2017’de Dominic Williams tarafından kurulan Internet Computer (ICP), hızla öne çıktı ve piyasa değeri sıralamasında yükseldi. Yazarken, yaklaşık 14 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip ve bu da onu piyasa değerine göre en büyük 10. kripto para birimi yapıyor.

Williams, Threshold Relay ve Probabilistic Slot Consensus’u icat etti ve Bitcoin ve Ethereum teknik topluluklarının aktif bir üyesidir. ICPO’dan önce, String Labs’ın CTO’su olarak çalıştı ve çocuklar için çok oyunculu bir çevrimiçi (MMO) oyun ve eğlenceli sosyal medya ağı olan Fight My Monster’ın Kurucusu ve CEO’suydu.

DFINITY Ekosistemi

ICP, akıllı sözleşme ve veri hesaplamasını ölçeklendirmek, bunları web hızında çalıştırmak ve verileri güvenli ve verimli bir şekilde işlemek ve depolamak için tasarlanmıştır.

Geliştiricilerin de kullanmasını kolaylaştırmak için yazılım çerçeveleri oluşturmuştur. Internet Computer, token haline getirilmiş İnternet hizmetlerinde, destekleyici merkezi olmayan finansal sistemlerde ve hatta belki de geleneksel kurumsal sistemlerde ve web sitelerinde devrim yaratmayı amaçlıyor.

Ancak, halka açık interneti blok zincirine genişleterek dünyanın bilgi işlem platformu olmak kolay bir başarı değil. Internet Computer girişiminde çeşitli teknolojiler kullanır:

Zincir Anahtarı Teknolojisi: Zincir Anahtarı Teknolojisi, Internet Computer’ı oluşturan nodelere düzenlemek için çoklu şifreleme protokollerini kullanır. Tek bir ortak anahtarı vardır. CKT, akıllı telefon veya akıllı saat gibi herhangi bir cihazın İnternet’teki eserlerin gerçekliğini doğrulamasını sağlar.

Etkileşimli Olmayan Dağıtılmış Anahtar Oluşturma (NIDKG): Bu etkileşimli olmayan, genel olarak doğrulanabilir gizli paylaşım şeması, alan öğelerinin Shamir gizli paylaşımını oluşturan bir satıcıdan oluşur. Ardından, bu bayiler, hisseleri gizli ve doğrulanabilir bir şekilde birden fazla alıcıya dağıtır. Shamir’in Gizli Paylaşımı, Adi Shamir tarafından formüle edilmiştir ve sonlu alanlar üzerinde polinom interpolasyonuna dayalı kriptografide ilk gizli paylaşım şemalarından biridir.

Ağ Sinir Sistemi (NNS): Tokenize edilmiş açık yönetişim sistemi, Internet Computer’ın yönetiminden sorumludur. Hangi nodelerin hangi alt ağa ait olduğu hakkında bilgi depolar ve bilgilerin güncellenmesini yönetir.

İnternet Kimliği: İnternet kullanıcısının çevrim içi topluluklarda ve web sitelerinde oluşturduğu çevrim içi kimlik.

Zincir Anahtar Teknolojisi, Internet Computer’ı çalıştıran motordur. Yeni nodelerin eklenmesine ve teorik olarak ağı sonsuza kadar ölçekleyebilen yeni alt ağların oluşturulmasına izin verir. Arızalı veya çökmüş nodeler, sistemden ödün vermeden yenileriyle değiştirilebilir.

Zincir Anahtar Teknolojisi, Internet Computer’ın, aramaların milisaniye cinsinden yürütüldüğü ve güncelleme aramalarının sonuçlanması bir ila iki saniye arasında sürdüğü web hızında çalışmasına olanak tanır.
Genesis’te, Internet Computernın saniyede 2,5 blok (Bps) blok hızı vardır ve 2021’in sonunda 1.000 bps erişim hedefi ile kademeli olarak 10.3 bps’ye ulaşması beklenmektedir.

Eski imzalayanların her birinin, etkileşimli olmayan anahtar yeniden paylaşım protokolünde yeni imzalayanlara bir mesaj yayınlaması gerekir. Bu, etkileşimli olmayan sıfır bilgi kanıtlarının yanı sıra şifreli iletme gizliliği yoluyla güvenli bir şekilde yapılır. Yeniden paylaşım protokolü etkileşimli olmadığından, eşzamansız bir ortama son derece uyarlanabilir.

ICP Tokeni

Internet Computer tokeni, ICP, şunlardan sorumludur:

Ağ Yönetimini Kolaylaştırma: ICP tokenleri, oylama yoluyla ağ yönetimine katılan “nöronlar” oluşturmak için kilitlenir. Kullanıcılar bunu yaptıkları için ekonomik ödüller alırlar.

Bilgisayar için Döngülerin Üretimi: ICP tokeni, “döngülere” dönüştürülebilen bir kaynak değer deposu görevi görür. Güç hesaplamasını çalıştırır, bir nevi yakıt gibi. Yakıt kullanıldığı gibi yakılır. NNS, ICP’yi, harici pazarlara yanıt olarak NNS tarafından sürekli olarak yapılandırılan değişken bir oranda “döngülere” dönüştürür.

Katılımcıları Ödüllendirmek: Ağ, ağ katılımcılarını ödüllendirmek ve teşvik etmek için yeni ICP’yi basar. Kullanıcılar, ICP ile ödüllendirilmek için yönetişim, oylama ve ağı barındıran node makinelerini çalıştırma dahil olmak üzere çeşitli rollere katılabilir.

Mayıs 2018’de DFINITY, erken kullanıcı olmalarına yardımcı olmak için topluluk üyelerine bir “Cloud 3.0“ı tanıtmak için bir airdropta 35 milyon İsviçre Frangı değerinde DFINITY token dağıtmayı planladığını duyurdu.

DFINITY, alfa ana ağını 18 Aralık 2018’de başlattı.

Internet Computer şu anda Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya’da toplam 1.300 node çalıştıran 48 bağımsız veri merkezi tarafından desteklenmektedir. Ağın, yeni nesil büyük ölçekli dapp’leri desteklemek için katlanarak büyüyeceği tahmin ediliyor.

Genesis’te maksimum 469.213.710 ICP tokeni vardır ve dolaşımdaki arz piyasa dinamiklerine bağlıdır. Genesis zamanında, tokenlerin tahmini olarak %23.86’sı DFINITY Vakfı tarafından, %18’i Internet Computer ekip üyeleri tarafından, %24.72’si tohum bağışçıları tarafından, %9.5’i erken katkıda bulunanlar tarafından tutuldu ve geri kalanı diğer yatırımcılara dağıtıldı.

Internet Computer ICP3

Internet Computer’ı (ICP) Nereden Satın Alabilirim?

Internet Computer (ICP) satın almak, satmak veya takas etmek istiyorsanız, bunu aşağıdakiler gibi popüler borsalarda yapabilirsiniz:

 • Binance
 • Coinbase
 • Huobi Küresel

DFINITY Vakfı

DFINITY Vakfı, İsviçre’nin Zürih kentinde bulunan kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Vakıf, dünyanın en başarılı ve saygın kriptograflarından bazılarından oluşmaktadır.

Ekip, Timo Hanke’yi Mühendislik Başkanı olarak içeriyor. Hanke ünlü bir matematikçi ve kriptografi profesörüdür – Bitcoin madenciliğinin verimliliğini artırmak için AsicBoost’u yarattı. Mahnush Movahedi, konsensüs ve güvenli çok taraflı hesaplama için ölçeklenebilir ve hataya dayanıklı dağıtılmış algoritmalar üzerinde çalıştığı Yale’den kıdemli araştırmacı olarak katıldı. Daha önce Threshold Relay’de rastgelelik oluşturmak ve genel ağlarda hız ve ölçeğin yanı sıra güvenlik sağlamak için kullanılan BLS kriptografisinde çalışan Ben Lynn. Andreas Rossberg, DFINITY’de kullanılan WebAssembly sanal makinesini birlikte tasarladı.

DFINITY üyeleri 100.000’den fazla akademik atıf ve 200 patente katkıda bulunmuştur.

Şubat 2018’de Andreesen Horowitz ve Polychain Capital’den 61 milyon dolarlık bir artışla DFINITY, bir kripto para birimi ayı piyasasında inşa edilen en dikkate değer projelerden biri olarak radara sıçradı.

DFINITY Vakfı, 2018 yılının Ağustos ayında SV Angel, Andreesen Horowitz, Village Global, Aspect Ventures, Amino Capital ve diğerlerinden 102 milyon dolar daha topladı ve toplam fonunu 166,9 milyon dolara çıkardı.

Bu süre zarfında DFINITY, bulut tabanlı iş uygulamalarını çalıştırma maliyetlerini azaltmak için doğrudan Amazon’un Amazon Web Servisleri ile rekabet eden bir “internet bilgisayarı” yaratmak istedi. ICP, 10 Mayıs 2021’de halka açıldı.

ICP Coin Nereden ve Nasıl Satın Alınır?

ICP coin satın almak için öncelikle bu kripto para biriminin listelendiği borsaları bilmeniz gerekir. Ardından bu borsalardan birinde hesap oluşturmalı ve giriş yapmalısınız. Giriş yaptıktan sonra ilk işiniz hesap cüzdanına bakiye yüklemek olmalı. Yoksa satın alım işlemini gerçekleştiremezsiniz. Bakiye yükleme işlemini kredi veya banka kartıyla yapabileceğiniz gibi, banka havalesi yoluyla da tamamlayabilirsiniz. Bakiye yükledikten sonra istenilen miktarda ICP coin’i satın alıp sıcak veya soğuk cüzdanda muhafaza edebilirsiniz.

ICP Hangi Borsalarda Var?

ICP coin satın alınabilecek popüler kripto para borsalarından bazıları şunlardır:

 • Binance
 • Coinbase Exchange
 • Kraken
 • KuCoin
 • Bybit
 • Bitstamp
 • OKX
 • Bitfinex
 • Gate.io
 • Gemini
 • Huobi
 • Bitget
 • MEXC
 • BKEX
 • WhiteBIT
 • BitMart
 • DigiFinex
 • BtcTurk

Internet Computer (ICP) Coin Yorum ve Geleceği

CryptoNewsZ’nin 2022 için 115 dolarlık fiyat tahmini var. Bu, mevcut fiyatlardan %240’lık etkileyici bir artış anlamına geliyor. CryptoNewsZ, Bitcoin ve Ethereum gibi diğer büyük kripto para birimleri sabit kaldığı sürece, ICP kriptosunun da kazanç elde etmesi gerektiğini ekliyor. Ek olarak, CryptoNewsZ’nin 200 dolarlık bir 2025 fiyat tahmini var ve bu da %492’lik bir artış anlamına geliyor.

Coin Price Forecast, 2022 için 40.39 dolar fiyat tahminine sahip. Bu rakam %19’luk bir yükselişi temsil ediyor. Özellikle, bu tahmin “tahmin modelleri, bilgisayarın karar vermek için kullanabileceği bir dizi parametre ve sistemin parametreleri deneyime dayalı olarak değiştirmesine izin veren bir öğrenme bileşeni” kullanılarak formüle edildi. Coin Price Forecast, zaman içinde tahmin modellerinin geçmiş öğrenme deneyimlerine dayanarak kendini geliştireceğini belirtir.

Wallet Investor’ın 2022için fiyat tahmini 1.73 dolar. Bu, %94’ün üzerinde şaşırtıcı bir olumsuzluk anlamına geliyor. Wallet Investor’ın tescilli duyarlılık ölçeri, son 30 gün içinde ICP kriptosunu çevreleyen duyarlılığın biraz düşüş gösterdiğini belirtiyor. Web sitesi, ICP kriptosunun muhtemelen “kötü, yüksek riskli 1 yıllık bir yatırım seçeneği” olabileceğini ekliyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner