Yükleniyor...

İlk Borsa Teklifi (IEO) Nedir?

IEO kısaltılmış adıyla bilinen ilk borsa teklifi, yeni kurulan bir şirketin kripto varlıklar aracılığıyla sermaye artırmasını ifade eder.

IEO1

IEO kısaltılmış adıyla bilinen ilk borsa teklifi, yeni kurulan bir şirketin kripto varlıklar aracılığıyla sermaye artırmasını ifade eder. İlk teklif sayesinde kullanıcılar bir projenin güvenirliğini test ettikleri gibi aynı zamanda tek bir çatı altında fon alışverişine katılım olanağı elde ederler.

Kripto para birimi, dağıtılmış bir ağa dayalı dijital para birimi olarak tanımlanır. Kripto para birimlerine yönelik artan talep ve finans kurumları ile PayPal ve Square gibi ödeme devleri tarafından geniş çapta benimsenmesi, onun yadsınamaz yükselişini yansıtıyor. Bitcoin ve kripto biraz sert bir başlangıç ​​yapmış olsa da, bugün BTC’nin değeri neredeyse tüm zamanların en yüksek seviyesini aşıyor ve ayak izlerini takip etmek için daha fazla kripto ortaya çıkıyor. 

Genel olarak, ilk kripto para tekliflerinde (ICO’lar) ilk sürümü sırasında kripto para birimi satın alabilirsiniz. Ancak 2017’deki ICO ateşi, yatırımcılar için riskli bir ortam olduğunu kanıtladı. Buna karşılık, bir ilk takas teklifi (IEO), yatırımcıların fon yaratma aşamasında doğrudan borsa cüzdanlarından fonlarla token satın almaları için daha güvenli bir alternatif sunar. 

IEO Nedir?

İlk ​​​​borsa teklifi (IEO), yeni kurulan şirketlerin, bir kripto para birimi alım satım platformu aracılığıyla şirkete tercih edilen statü kazandıran faydalı jetonlar satarak sermaye artırmasının bir yoludur. Kısacası, kripto borsaları, proje inceleme sürecinin dikkatle incelendiğinden emin olarak token satışını denetlemeye yardımcı olur. IEO, Binance Launchpad’in BitTorrent Token’ı (BTT) piyasaya sürdüğü Ocak 2019’da ortaya çıktı. İlk teklif , piyasaya sürüldükten sonraki 15 dakika içinde tükendi ve 7,1 milyon dolardan fazla fon topladı.

IEO, temel olarak katılımı kolay olduğu için popülerlik kazanmıştır. Birden fazla blok zinciri ve cüzdan arasında zincir üstü işlemleri işlemek yerine, IEO, kullanıcılara bir projenin güvenilirliğini değerlendirmeleri ve tek bir çatı altında fon alışverişine katılmaları için bir çözüm sunar. Aynı zamanda, proje geliştiricileri, pazarlama stratejilerini formüle etmek ve yürütmek için milyonlarca dolar harcamak zorunda kalmadan kripto borsasının kullanıcı tabanına anında maruz kalırlar. Böylece IEO, hem kullanıcılar hem de geliştiriciler için bir kazan-kazandır.

IEO Nasıl Çalışır?

Yeni kurulan şirketler, girişimlerinde kitle fonlaması elde etmek için IEO modelini kullanır. Bu şirketler, ilgilenen yatırımcılara bir token satışı başlatmak için doğrudan bir kripto para birimi ticaret platformuyla çalışarak fon toplar. IEO’nun en önemli özelliği, değişim platformlarının satışlardan önce çok sayıda değerlendirme yapmak için gerekli özeni gösterecek olmasıdır.

Bu blockchain projelerini değerlendirmeye yönelik IEO süreci şu şekilde çalışır:

Teknik inceleme taslağı: Girişim ​​şirketi, destek kaynakları ve bu yeni kripto para birimini kullanan transferler ve işlemler için kullanılabilecek ödeme platformu ile birlikte tokenlerin nasıl finanse edileceğini tam olarak açıklayan bir teknik inceleme taslağı hazırlar. Bu teknik inceleme, kripto para birimini destekleyen finansmanın tam olarak nasıl elde edileceğini ve piyasaya sürüldükten sonra kripto para biriminin beklenen değerini tam olarak özetlemektedir.

Proje teslimi: Şirket veya proje, IEO’ları için seçilen platforma, o platform aracılığıyla token satmaya ilgilerini belirtmek için kaydolur.

İnceleme süreci: Kripto değişim platformu, projenin ve token verenin güvenilir olduğunu doğrulamak için gerekli özeni gösterir. Buna projenin benzersiz satış noktalarının değerlendirilmesi, tokenomik değerlendirme, ekip arka plan kontrolü ve öngörülen yörünge dahildir. Bu, proje tekliflerinde herhangi bir boşluk, tehdit veya başka sorun olup olmadığını belirlemektir. Bu, şirketin teknik incelemesi, mali kayıtları ve kamu kaynakları aracılığıyla sağlanan diğer bilgileri inceleyerek gerçekleştirilir.

Sözleşme sözleşmesi: IEO, kripto para birimi değişim platformu tarafından onaylanırsa, tokenler satışa sunulmadan önce projenin, faydalı tokenlerinin belirli bir oranını ve ayrıca bir listeleme ücretini platforma ödemesi gerekecektir. Bu, IEO’nun onaylandıktan sonraki birkaç gün içinde borsada listelenmesine neden olacaktır.

Güvenlik ve yasallık: IEO’lar şirkette bir yatırım hissesi sunmadığından, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) genellikle IEO yatırımlarını düzenlemez. Bu, yeni kripto para birimleri için başlangıç ​​fonu arayan şirketler için IEO tokenlerinin satış ve ihraç sürecini basitleştirebilir. Ancak, düzenlemeler bir ülkeden ve bölgeden diğerine farklılık gösterebilir.

Tüm araştırmalar tamamlandıktan ve IEO projesi toplandıktan sonra platform, yatırımcıların bu yardımcı tokenleri satın almasına izin veren bir token satışı bildirimi yayınlar. IEO’yu yayınlayan şirket, kullanılabilirliklerini duyurmak için genellikle kendi sitelerinde tokenleri listeler.

Projeyle ilgilenen yatırımcıların, proje geliştirmeye tam erişim elde etmeden önce IEO platformunun Müşterini Tanı (KYC) ve Kara Para Aklamayı Önleme (AML) süreçlerinden geçmeleri gerekiyor. Fon toplamakla ilgilenen şirketler için IEO’lar genellikle ICO’lara tercih edilir. 

IEO

İyi Bir Whitepaper Nasıl Olmalı?

Güvenilir bir whitepaper birkaç kritere sahip olmalıdır, ancak genel olarak potansiyel yatırımcıları proje beklentileri konusunda eğitmektir. İyi bir whitepaper için minimum düzeyde, proje mimarisi, projenin arkasındaki ekip, bir proje yol haritası, gerçekler ve teknik açıklamalar ile teknik olarak odaklanmış bireylere veya ilgili alıcılara hitap eden güvenilir diyagramlar ve istatistikler ile ilgili ayrıntılı bilgileri açıklamalıdır.

Genel olarak, teknik inceleme, potansiyel yatırımcıları projenin vizyonu, misyonu, genel büyümesi ve tokenin değerini sahibine nasıl çevirdiği hakkında açıkça bilgilendirmelidir. Örneğin, BitDAO’nun teknik incelemesi projenin tam şeffaflığını sağlar.

IEO vs ICO: Hangisi Daha İyi?

ICO’lar, kripto para birimi şirketleri tarafından para toplamak için kullanılan ilk yöntemdi. Forbes’e göre, ilk ICO, 2013 yılında Mastercoin adlı bir şirket tarafından başlatıldı. Ethereum, 2014’te yaklaşık 18,3 milyon dolar toplayarak aynı şeyi yaptı. Blockchain projesi, yatırımcıların projeyi desteklemek için bağış yaptığı bir hayır kurumu modeli olarak bilinen şeye dayanıyordu.

IEO’lar, aşağıda açıklandığı gibi, ICO’lara göre bazı önemli avantajlar sunar:

Uyum prosedürleri

IEO’lar, satıldıkları kripto para birimi platformları tarafından yasal düzenlemelere uygunluk ve güvenlik açısından kapsamlı bir şekilde incelenir. Bu platformlar, IEO’ları uygulanabilirlik açısından değerlendirir ve herhangi bir dolandırıcılık faaliyeti ve piyasa manipülasyonu olasılığını ortadan kaldırır. Bu süreç, yatırımcıların finansal harcamalarının güvenliğine olan güvenini önemli ölçüde artırabilir. ICO’lar, aksine, aynı derecede incelemeden geçmez ve bu nedenle çoğu finansal otorite tarafından daha riskli bir yatırım olarak kabul edilir.

Halka arz yaklaşımı

ICO’lar herkesin token satın almasına izin verir. Ancak IEO’lar, bu finansal yatırımları yapmak için yatırımcıların IEO’yu sunan platformun bir parçası olmasını gerektirir. Bu, doğrulanmamış kişilerin token satın alma olasılığını azaltır. Bunun aksine ICO’lar, yatırımcıların doğrudan bu tokenleri veren şirketten satın almalarını “tek başına yapmalarını” gerektirir. Bu, yalnızca ihraççı için görünürlüğü azaltmakla kalmaz, aynı zamanda yatırımcı için daha az koruma ile sonuçlanabilir.

Token satışlarının maliyeti

IEO’lar tarafından sunulan ek güvenlik karşılığında, yatırımcılar genellikle aynı görünür değere sahip ICO tokenlerinden ziyade IEO tokenleri için biraz daha fazla ödeyeceklerdir. Ek olarak, IEO’lar genellikle borsadaki tokenleri neredeyse anında listeler. ICO’ların bu satışları listelemesi aylar alabilir. IEO ihraç eden şirketler, bu ayrıcalık için genellikle ICO ihraç eden şirketlerden daha yüksek bir bedel öderler.

Yasal riskler

Yatırımcılar için, ICO’lar tipik olarak IEO’lardan çok daha yüksek finansal risklere sahiptir. Bununla birlikte, her iki tür başlangıç ​​arzı için, bu yatırım fırsatlarının belirli düzenlemeleri veya yasal gereklilikleri ihlal etme olasılığı mevcuttur. ICO’ların ve IEO’ların en yaygın yasal risklerinden bazıları şunlardır:

Kripto para birimi için oluşturulan akıllı sözleşmelerin yasallığı: ICO’lar ve IEO’lar kapsamlı ve ülke çapında bir yasal standarda tabi değildir. Bu tür işlemleri kapsayan tek federal düzenleme, elektronik ifşaatlar ve formlar için belirli zamanlamalar gerektiren 2000 tarihli Küresel ve Ulusal Ticarette Elektronik İmzalar Yasasıdır. Akıllı sözleşmenin hükümleri yerel veya eyalet sözleşme kanunu ile uyumlu değilse, bu düzenleme eksikliği bazen yasal sorunlara yol açabilir. Yargı sorunları, kripto para birimi ihraççılarının ve yatırımcılarının karşılaştığı birincil yasal sorunlardan biridir.

Mali dolandırıcılık ve gizli verilere yetkisiz erişim de ICO’ları ve IEO’ları etkileyebilecek önemli yasal sorunlardır. Bloomberg, Ethereum hesaplarını etkileyen ve 250 milyon doları riske atabilecek bir güvenlik açığı hakkında bilgi yayınladı. Benzer bir şekilde CoinDesk, Eylül 2021’de Ledger’ın yaklaşık bir milyon e-posta adresini riske atan ve 9.000’den fazla müşterinin kişisel bilgilerini açığa çıkaran bir veri ihlalinin kurbanı olduğunu bildirdi.

Kara para aklama bazen kripto para birimi kullanılarak daha verimli bir şekilde gerçekleştirilebilir. MIT Technology Review, Ocak 2021’de, 2019’da suç örgütleri tarafından yaklaşık 2,8 milyar dolarlık Bitcoin işlemlerinin gerçekleştiğini belirten bir rapor yayınladı. Bu işlemlerin çoğu tezgah üstü brokerler aracılığıyla tamamlandı, bu da kripto para birimi takaslarının sınırlı yeteneğine işaret ediyor. 

Kripto para işlemlerinin bildirilmemesi, çeşitli ülkelerdeki vergi dairelerinde sorunlara yol açabilir. ABD İç Gelir Servisi, federal kurumlara yapılan ödemelerde kripto para biriminin kullanılmasına izin vermese de, ABD vergi mükelleflerinin vergi beyannamelerini verirken işlemleri hakkında doğru bilgi vermeleri gerekmektedir.

ICO ve IEO yatırımlarının yasal sonuçlarını belirlemek, kârınızı azaltabilecek ve kripto para birimi yatırım faaliyetlerinizle ilgili istenmeyen yasal karışıklıklara yol açabilecek sorunlardan kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Blockchain Projeleri Neden IEO’ları Tercih Ediyor?

İlk değişim teklifleri, ilgili tüm taraflar için tipik olarak ICO’lardan çok daha faydalıdır:

Proje başlatıcıları, bir IEO için kripto para borsası tarafından sağlanan pazarlama uzmanlığından ve incelemeden yararlanabilir. Bu, potansiyel yatırımcılara çok daha kolay ulaşmalarına ve meşru projelerin gerekli finansmanı elde etme şanslarını artırmalarına yardımcı olabilir.

Çoğu yatırımcı, halka sunulmadan önce bu tekliflerin aldığı önemli miktarda araştırma ve inceleme sayesinde, ICO tokenleri yerine IEO tokenlerini satın almayı tercih eder. Bu, gereksiz riski azaltır ve IEO yatırımlarını yatırımcılar için daha çekici hale getirir.

IEO’lar sunan kripto para borsaları, genellikle yeni traderları çekebilir ve platformları için vızıltıları artırabilir, bu da şirketleri için artan kârlılık ve trafik sağlayabilir.

IEO

İlk Borsa Tekliflerinin (IEO’lar) Sınırlamaları

Çoğu kripto para borsası, IEO’ların kapsamlı bir şekilde incelenmesini sağlamak için özenle çalışırken, bazı platformlar potansiyel yatırımcıları için daha geniş bir ürün yelpazesi sağlamak için köşeleri kesebilir. Belirtildiği gibi, IEO’lar düzenleyicilerin gözetimine tabi değildir. Bu, veren platform tarafından yeterli araştırma yapılmadan, bir IEO’da verilen tokenlerin, başlatma aşamasında temsil edilenden daha az değerli olabileceği anlamına gelir. 

Ek olarak, kripto projeleri kripto ticaret platformlarına listeleme ücreti ödemek zorundadır. Bu nedenle, borsalar hem ihraç eden şirkete hem de yatırımcılara tokenler için daha yüksek bir oran talep edebilir. Buna karşılık, ICO’lar kendi oranlarını belirleyebilir ve bu da yatırımcıların kripto para birimi ihracının bu aşamasında pazarlık yapmalarına izin verebilir. IEO’lar için satın alınan tokenler genellikle 20.000 ABD Doları ile sınırlandırılır, bu da ICO’lar tarafından uygulanan limitlerin eksikliğinin aksine.

Son Sözler

Kripto para birimi satın alırken riskinizi azaltmak isteyen bir yatırımcıysanız, IEO’lar yatırım hedeflerinizi takip etmenize yardımcı olurken, ICO’ların en önemli dezavantajlarından bazılarını azaltabilir. Reuters, SEC kısıtlamalarının birçok ICO’nun özel yatırımcılara token sunma yeteneğini sınırladığını belirtiyor. Bununla birlikte, IEO’lar, Journal of Alternative Investments tarafından kripto para birimlerindeki bir sonraki evrim olarak lanse edildi ve gelecekte uzun yıllar kripto para birimi yatırımının ön saflarında kalması muhtemel.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner