Yükleniyor...

İş Portföy Blockchain Karma Fonunu Sundu

İş Portföy, "İş Portföy Blockchain Teknolojileri Karma Fon"unu yatırımcılara sundu.

İş Portföy, “İş Portföy Blockchain Teknolojileri Karma Fon”unu yatırımcılara sundu.

Firma bir ilke daha imza atarak blockchain teknolojisine yatırım imkanı sunan İş Portföy Blockchain Teknolojileri Karma Fon’u hayata geçirdi. Bu fonun satışına bugün (28 Nisan 2021 Çarşamba) başlandı. Karma fon, yerli ve yabancı hisse senedi piyasalarına ilgi duyan yatırımcıların portföylerini çeşitlendirme imkanı sunacak.

İş Portföy’ün Genel Müdürü Tevfik Eraslan, konuyla ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu:

“Günümüzde yatırımcılar, fonların portföylerindeki kaynakları spesifik olarak hangi alana yatırdıklarıyla ilgilenmekte ve tercihlerini buna göre oluşturmaktadır. Sürdürülebilirlik, teknoloji ve yenilikçilik gibi kavramlardan gücünü alarak gelişim ve büyüme potansiyeli sunan spesifik sektörlerdeki getiri imkânlarına ortak olma fikri yatırımcıları heyecanlandırmakta ve ilgilerini çekmektedir. İş Portföy olarak son dönemde özgün teması olan fonların kurulması ve yatırımcılara sunulması üzerine yoğunlaşıyoruz ve bu kapsamda tematik fon ailemizi İş Portföy Blockchain Teknolojileri Karma Fon ile genişletiyoruz. Son yıllarda enerjiden sağlığa, turizmden finansa kadar birçok sektörde faaliyet gösteren şirketler tarafından kullanımı yaygınlaşan blockchain teknolojisi, bireylerin iş yapış şeklinden, varlıklarını yönetme alışkanlıklarına, makine ve araçlarını kullanma alışkanlıklarından kimlik bilgilerini kanıtlamaya kadar birçok alanda insan/toplum hayatını değiştirme potansiyeli taşıyor. Fon’umuz, global ölçekte blockchain teknolojileri temasıyla uyumlu, bu sektördeki gelişmeleri temsil eden yerli veya yabancı şirketlerin ihraç ettiği hisse senedi ve özel sektör borçlanma araçlarına yatırım yapmak isteyen yatırımcılar için uygun olabilecektir.”

Eraslan, ülkemizde bu yatırım temasıyla oluşturulan ilk yatırım fonunu kurduklarını ifade ederek, “Fon portföyüne kripto varlık ve kripto para piyasası işlemleri dahil edilmeyecek. İş Portföy Blockchain Teknolojileri Karma Fon’un yatırım yapacağı evren oldukça çeşitlendirilmiş bir şirket dağılımına sahip olup, riskin dağıtılması prensibini benimsemektedir. Bununla birlikte, Sermaye Piyasası Kurulu’nun 1 ila 7 arasındaki risk ölçeğinde, Fon’un risk seviyesi 6’dır. Risk ve getiri beklentisine uygun yatırımcılar tarafından ve görece uzun bir yatırım vadesi ile tercih edilmelidir” şeklinde konuştu.

Temel Bilgiler

Fon toplam değerinin asgari %80’i, devamlı olarak, blockchain teknolojisini geliştirmek, araştırmak, desteklemek, yenilemek veya kullanmak için maddi kaynaklarını taahhüt eden şirketlerin ve bu şirketlerin hizmet/servis sağlayıcılarının ihraç ettiği ortaklık paylarına, Amerikan Depo Sertifikalarına, Global Depo Sertifikalarına, özel sektör borçlanma araçlarına yatırılacaktır. Fon portföyüne kripto varlık ve kripto para piyasası işlemleri dahil edilemeyecektir.

İş Portföy Blockchain Teknolojileri Karma Fon, TEFAS platformunda işlem görecek.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner