Yükleniyor...

İş Sanat, Yeni Sergisini Metaverse Platformunda Sunacak

2017 yılından bu yana müzik, sahne sanatları, plastik sanatlar, tarih, müzecilik ve arkeoloji alanlarında faaliyetlerini İş Sanat çatısı altında sürdüren Türkiye İş Bankası bu kez müze çatısı altında yer alacak eserlerden özel bir seçkiyle NFT sergisi hazırlayacak.

IsSanat NFT sergi

2017 yılından bu yana müzik, sahne sanatları, plastik sanatlar, tarih, müzecilik ve arkeoloji alanlarında faaliyetlerini İş Sanat çatısı altında sürdüren Türkiye İş Bankası bu kez müze çatısı altında yer alacak eserlerden özel bir seçkiyle NFT sergisi hazırlayacak. Sergi, metaverse’te sanatseverlerle buluşacak.

“Tablolarla Boğaziçi’nde Bir Gezinti” adlı sergi, Decentraland metaverse platformunda sunulacak. Sergide, İş Bankası Resim Koleksiyonu’nda yer alan Hikmet Onat, Şeref Akdik, Zeki Faik İzer, Feyhaman Duran, İbrahim Safi, İbrahim Çallı, Cevat Erkul, Hulusi Mercan, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Halil Paşa gibi usta ressamların İstanbul’u resmettiği tabloları NFT olarak ziyaretçilerle buluşturulacak.

Ön Gösterime Özel NFT Davetiyeler Bulunuyor

Serginin 5 – 7 Nisan tarihleri arasında üç gün sürecek ön gösterimi sınırlı sayıda davetlinin katılımıyla yapılacak. Ön gösterime katılabilmek için gerekli NFT davetiyeler 4 Nisan Pazartesi gününe kadar metaverse.issanat.com.tr üzerinden temin edilebiliyor. NFT davetiyeleri, bin adetle sınırlı şekilde ön gösterime özel olarak üretildi. “Tablolarla Boğaziçi’nde Bir Gezinti” sergisi, ön gösterimin ardından 8 – 20 Nisan tarihleri arası NFT davetiye sahibi olma koşulu aranmaksızın tüm ziyaretçilerin katılımına açık olacak.

Sergide kullanılan bir diğer teknoloji olan artırılmış gerçeklik uygulamaları sayesinde, dijital ortamda sergilenen NFT eserlerin fiziki ve dijital deneyim ile birleştirilmesi sağlanıyor. Serginin teknolojik kurgusu İş Bankası ve teknoloji iştiraki Softtech’in Türkiye ve Çin’deki inovasyon merkezlerinin iş birliği ile hazırlandı.

İş Sanat’ın Metaverse’teki İlk NFT Sergisi

IsSanat NFT sergi

Sergiye ilişkin açıklamalarda bulunan İş Bankası Kurumsal İletişim Müdürü Gül Meltem, finansal faaliyetlerin yanı sıra eğitim, çevre ve kültür sanat alanında ülkemizin toplumsal hayatına değer katan öncü projelere imza atmaktan mutluluk duyduklarını belirterek, sanat eserleri koleksiyonlarına 9 Aralık 1940 tarihinde 1 envanter numarası ile kaydedilen Hikmet Onat’a ait ‘Peyzaj – Ortaköy’ isimli eseri geçtiğimiz aylarda NFT’ye çevirdiklerini ve bu alandaki çalışmaları başlattıklarını dile getirdi.

Serginin küratörü Prof. Dr. Gül İrepoğlu şöyle konuştu;

“Tarih boyunca büyüleyici güzelliğiyle hayranlık uyandıran İstanbul’un ve bu güzelliğin zirvesi olan Boğaziçi’nden Türkiye İş Bankası Resim Koleksiyonu’ndaki usta ressamların peşine takılıp, onların gözüyle, onların izlenimleriyle eski Boğaziçi görünümlerine bakarak, bir sanal vapurda kıyı kıyı birlikte yol alacağımız bir sergi hazırladık.”


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
1
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x