Yükleniyor...

Istanbul Güncellemesi Sonrası Ethereum İşlemleri Resmen Çakıldı!

Ethereum işlemleri, Istanbul güncellemesinin ardından yaklaşık son bir yılın en düşük seviyelerine geriledi.

Istanbul Güncellemesi Sonrası Ethereum İşlemleri Çakıldı

Ethereum işlemleri, Istanbul güncellemesinin ardından yaklaşık son bir yılın en düşük seviyelerine geriledi.

İşlem sayısı normalde 600 bin ile 700 bin aralığındayken, son 24 saat içinde Ethereum ağında sadece 440 bin işlem yapıldı. Normalde 40-50 milyar aralığında seyreden Gas kullanımı da 33 milyara düştü.

Ethereum Gas Kullanımı

Ağ aktivitelerindeki bu düşüşün bir kısmı muhtemelen güncellemeden birkaç saat önce ve sonra işlemlerin duraklatılmasından kaynaklanıyor ancak şu an için aktivitelerin normale dönmesi gerekiyor.

Ethereum Uncle Rate’i de blok süresi arttıkça düşerken, blok ödülleri ve diğer istatistikler ise olması gereken yerlerinde. Bununla birlikte, işlemler söz konusu olduğunda, güncelleme ile yapılan bir değişiklikle düşüşü açıklayabilecek küçük bir değişiklik yapıldı.

Istanbul güncellemesi için 11 EIP önerilmiş ve 6 tanesi kabul edilmişti. Bunlar, EIP-152, EIP-1108, EIP-1344, EIP-1844, EIP-2028, EIP-2200. 1884 sayılı EIP, gas harcaması ve kaynak tüketimi arasında iyi bir denge sağlamak için önerilmişti. Öneri, bir işlemin fiyatı ile kaynak tüketimi (CPU zamanı, bellek vb.) arasındaki dengesizlikten dolayı oluşan dezavantajı kaldırmak için yapılmıştı.

Güncelleme sonrası bazı istekler daha pahalı hale geldi ve bu tip istekler için belirli bir sabit gas maliyeti öngören sözleşmelerin çalışması sona erdi. Bu yüzden, 680 tanesi sadece Aragon platformunda bulunan bazı akıllı sözleşmelere son verildi. Ayrıca, bazı işlemler artık daha pahalı olduğundan işleme alınmaları maliyet açısından uygun olmayabilir. Tüm bunlar Ethereum işlemlerindeki bu düşüşü açıklıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner