Yükleniyor...

8 Ünlü İsim Listede: Justin Sun ve SEC Davası Nedir?

Justin Sun SEC tarafından "kripto varlık menkul kıymetlerini yasa dışı pazarlamak"la suçlandı.

justin sun sec 1

Justin Sun SEC tarafından “kripto varlık menkul kıymetlerini yasa dışı pazarlamak”la suçlandı. SEC ayrıca Sun ile birlikte 8 ünlü ismi daha dolandırıcılık ve yasa dışı pazarlama ile suçladı. Dünyaca ünlü isimlerin yer aldığı listede Lindsay Lohan ve Jake Paul da yer alıyor.

Justin Sun ve SEC Davası

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kripto varlık girişimcisi Justin Sun ve tamamına sahip olduğu üç şirketi (Tron Foundation Limited, BitTorrent Foundation Ltd. ve Rainberry Inc. eski adıyla BitTorrent) hakkında kayıt dışı kripto varlık arzı ve satışı nedeniyle suçlamalarda bulundu. SEC ayrıca TRX ve BTT’yi lanse etmek adına ünlülere ödeme yapma planını düzenlediği için Sun ve şirketlerini, gerçek bir hak sahipliğinde herhangi bir değişiklik olmadan ikincil piyasayı hileli bir şekilde manipüle etmekle suçladı.

justin sun sec

Dünyaca Ünlü İsimler Listede!

Aralarında Lindsay Lohan ve Jake Paul’un da bulunduğu 8 ünlü isim, ABD’li piyasa düzenleyecileri tarafından kripto para soruşturmasında suçlandı. Komisyon, sekiz ünlünün, TRX ve BTT’nin reklamını yaptığını ancak bundan para aldıklarını açıklamadıkları için suçlandıklarını duyurdu.

SEC, aşağıdaki sekiz ünlüyü aynı anda TRX ve/veya BTT’yi yasa dışı bir şekilde lanse etmekle suçlayarak bunu yaptıkları için tazmin edildiklerini açıkladı. Bununla birlikte, tazminat miktarı belirtilmedi.

  1. Lindsay Lohan
  2. Jake Paul
  3. DeAndre Cortez Way (Soulja Boy)
  4. Austin Mahone
  5. Michele Mason (Kendra Lust)
  6. Miles Parks McCollum (Lil Yachty)
  7. Shaffer Smith (Ne-Yo)
  8. Aliaune Thiam (Akon)
sec

SEC Başkanı Gary Gensler, dava ile ilgili yaptığı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Bu vaka, yatırımcıların kripto varlık menkul kıymetleri uygun bir şekilde ifşa edilmeden teklif edildiğinde ve satıldığında karşı karşıya kaldıkları yüksek riski bir kez daha gösteriyor. İddia edildiği gibi, Sun ve şirketleri, yalnızca ABD’li yatırımcıları kayıt dışı teklif ve satışlarında hedef alarak yatırımcıların zararına milyonlarca yasa dışı gelir elde etmekle kalmadılar. Aynı zamanda aktif ticaretin yanıltıcı görüntüsünü yaratmak için kayıt dışı bir ticaret platformunda koordinasyon sağladılar.”

Listede yer alan ünlülerin, Cortez Way ve Mahone haricinde, SEC’in bulgularını kabul etmeden veya reddetmeden, tamamen suçlamaları düşürmek amacıyla toplam 400 bin dolardan fazla ceza ödemeyi kabul ettiği aktarıldı.

justin sun sec

2004 tarihli Mean Girls filmiyle Hollywood’un aranan isimleri arasına giren ve geçmişte defalarca rehabilitasyon merkezinde tedavi gören ABD’li oyuncu Lindsay Lohan, bir paylaşımında takipçilerine bu kripto para firmalarına yatırım yapma çağrısında bulunmuştu.

Yaşadığı yeri Dubai olarak gösteren 36 yaşındaki Lohan’in toplamda 40 bin dolar ceza ödediği belirtildi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner