Yükleniyor...

Keşfedilmemiş yıldız: TON ekosisteminde airdrop fırsatları!

Son zamanların belki de en popüler kripto parası Toncoin'de (TON) hangi fırsatlar yer alıyor?

toncoin ton12 mayıs

Son zamanların belki de en popüler kripto parası Toncoin’de (TON) hangi fırsatlar yer alıyor?

23,91 milyar dolar piyasa değeriyle en büyük sekizinci kripto para Toncoin (TON) şu sıralarda dillerden düşmüyor. Telegram’ın kendi projesi TON özellikle de airdrop fırsatlarıyla yatırımcıların ilgisini çekmeye başladı. Başta Telegram uygulamasındaki oyunlar olmak üzere pek çok alanda airdrop fırsatı sunan TON keşfedilmeyi bekleyen bir yıldız konumunda. Peki ya bizler, TON ekosistemindeki hangi fırsatlardan yararlanabiliriz?

toncoin ton veri

Kripto dünyasının eğlence alanı: Oyunlar

TON denildiğinde belki de akla gelen ilk terim “oyun” oluyor. GameFi alanındaki faaliyetleriyle ön plana çıkan proje son olarak Notcoin’i (NOT) piyasaya sürdü. Tıkla-kazan modelini izleyen Notcoin oyunu, kullanıcılara sunduğu airdrop fırsatıyla hem oyun hem de proje bazında popülaritesini artırdı. Ayrıca Binance‘in 54’üncü Launchpool’unun NOT olduğunu duyurması TON ekosistemine talebi ateşledi.

İkinci sezon için GameFi tarafına yatırım yapmaya devam eden TON, 500.000 dolar değerinde ödül havuzu oluşturdu. Şu an için popüler oyunlar arasında Catizen, Tonano, XPLUS ve Getgems yer alıyor. GameFi aleminin her kategorisinde proje barındırmaya devam eden TON oyun tutkunlarının favori ekosistemi haline gelecek gibi duruyor. NOT ile başlayan airdrop furyasının diğer oyunlarla devam etmesi kuvvetle muhtemel.

Ekran Resmi 2024 05 12 10.57.26

Sektörün sefiri: Memecoin’ler

Kripto piyasasının olmazsa olmazı memecoin’ler TON ekosisteminde şimdiden güçlü bir yer edinmiş durumda. Projenin memecoin yatırımcılarını ödüllendirecek olması bu alana ilgiyi daha da artırdı. İkinci sezon ödüllerini açıklayan TON, “Token ve Memeconi Kapışması: Major Lig” kampanyası eşliğinde bu kategoriye 500.000 dolar ödül havuzu ayırdığını açıkladı.

Güncel verileri baz aldığımızda en çok ödül 160.000 dolar ile KINGY, daha sonrasında 130.000 dolar ile RAFF ve üçüncü sırada yer alan ANON’a 100.000 dolar ödül ayrıldığı görülüyor. Bu gelişmeler doğrultusunda ekosistem kullanıcılarının TON cüzdanında biraz da olsa memecoin bulundurması airdrop fırsatı yaratacaktır.

TON MEMECOIN

Ekosisteme aidiyet: Domain’ler

Bir ekosisteme bağlılığın en iyi kanıtlarından birisi de domain yani alan adresi almak. Bunlara örnek vermek gerekirse zamanında .eth – .apt – .sol gibi domain alan kripto kullanıcıları pek çok yerden airdrop elde etti. Cüzi miktarlarla yapılabilen söz konusu işlemler TON ekosistemi için de kritik bir öneme sahip. Hem ekosistemin kendi domain’ini hem de TON’un pazaryeri Getgems domain’ini almak bu süreçte airdrop ihtimalini güçlendirecek bir diğer unsur olacaktır.

ton ekosistem dns

Ekosistemi benimsemek: NFT’ler

Bir ekosistemi ekosistem haline getiren unsurların başında NFT sahiplerinin bağlılığı geliyor. Bu gelişmeyi net bir şekilde Solana ekosistemi ortaya koymuştu. MadLads NFT koleksiyonuyla piyasayı yerinden oynatan Solana kullanıcıları, NFT’lerin önemini gösterdi.

TON ekosistemini incelediğimizde henüz patlama yapan bir NFT koleksiyonu yok. Ancak koleksiyonları araştırılıp daha sonrasında ise yatırım yapılması, airdrop ihtimallerini güçlendirecektir. Şu an için çok erken bir aşamada olan TON ekosistemi, kullancılara yapacağı airdrop’lar ile adını sık sık duyuracaktır.

toncoin ton marketpalace

Stakedrop furyası: Kullanıcıların ödüllendirilmesi

2023’ün son çeyreğinde Celestia (TIA) ile patlama yapan stakedrop furyası, daha sonrasındaysa pek çok proje ile gündeme geldi. Şu sıralar pek de ön plana çıkmayan stakedrop furyası TON ekosistemi için farklı bir önem arz ediyor. Henüz çok erken bir süreçteki ekosistem, bünyesinde barındırdığı kullanıcıları bu yöntem ile ödüllendirebilir. Kısacası bir diğer airdrop fırsatı TON veya TON türevlerini stake etmek olacaktır.

stake ton

Ekosistemde aktiflik: Platform çeşitliliği

Airdrop ihtimalini güçlendirecek bir diğer unsur ise kullanıcının çeşitliliğidir. Örneğin ekosistemin en popüler üç platformunda aktif olmaktansa diğer platformlarda da aktif olmaya çalışmak airdrop şansını artıracaktır.

Söz konusu örneği TON ekosisteminde değerlendirdiğimizde ilk dört platformun diğerlerine açık ara fark attığını görüyoruz. TVL açısından büyük bir fark yaratan ilk dört platform haliyle kullanıcıların ilgisini çekecektir. Fakat diğer platformları es geçmememiz gerekiyor. Airdrop beklentimizin artması için platform çeşitliliğimizi artırmak önemli olacaktır.

ton ekosistemi

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner