Yükleniyor...

KISS Prensibi Nedir? Yatırımın En Basit Hali

Yatırımlarla birlikte gelen riskler, yatırım yaparken atılacak doğru adımları ve alınacak kararları bilmek için uygun direktifler gerektirir.

KISS

Yatırımlarla birlikte gelen riskler, yatırım yaparken atılacak doğru adımları ve alınacak kararları bilmek için uygun direktifler gerektirir.

“KISS” kelimesi farklı anlamlar içerdiğinden genellikle ilk duyulduğunda farklı izlenimler uyandırabilir. Kelimenin anlamı, hitap etmek için kullanıldığı şeye bağlıdır. İş hakkında konuşurken KISS, tam anlamıyla “Basit Tut, Aptal” anlamına gelen bir kısaltmadır. KISS ilkesi, yıllar içinde yaygın olarak benimsenen bir dizi kural sağlamıştır. Yatırımda KISS ilkesi birçokları için işe yaradı ve diğer ilkeler arasında oldukça uygulandı.

Yeni yatırımcılar, ilk kez yatırım yapmanın KISS ilkelerine yapılan atıfları duyduklarında garip ve garip bulsalar da, ilkenin benimsenmesi yıllar içinde büyük ölçüde arttığından, uzun süredir var olan yatırımcılar için ortak bir terim haline geldi. Bu nedenle deneyimli yatırımcılar arasında daha çok konuşulur.

Yıllar geçtikçe KISS, birçok yatırımcıyı kazanan tarafta gören nihai bir ilke haline geldi. Birçoğunu fonlarını kaybetme eşiğinden kurtardı, dolayısıyla bu ilkeye olumsuz olanlardan daha olumlu geri bildirimler oldu.

Yatırımda KISS Prensibi Nedir?

Daha önce de belirttiğimiz gibi, KISS dış dünya için farklı şeyler ifade edebilir, ancak yatırım dünyası söz konusu olduğunda, yatırım kararlarını yönlendirmek için bir dizi kuralı kısaltmak için kullanılır. Başka bir deyişle, yatırımda KISS, tamamen “Basit Tut, Aptal” anlamına gelen bir kısaltmadır.

İlke, çoğu sistemin basit bir şekilde yapıldığında ve hiçbir komplikasyon olmadan etkin bir şekilde çalıştığını ima eden bir ideolojiyi ifade eder. Bir yatırım stratejisi olmasının yanı sıra prensip, genel dünya fenomeni için de geçerlidir.

Çoğu olay veya girişimin, mümkün olduğu kadar basit bir şekilde işlendiğinde her zaman başarılı olduğu gözlemlenmiştir. Sonuçlar genellikle süreçlerden daha büyük olur.

Oldukça ilginç bir şekilde, ifadenin kendisi doğası gereği basittir ve kar maksimize edilmeden önce yatırımın mutlaka karmaşık bir süreç olmayabileceği gerçeğine vurgu yapar.

Dahası, yatırımcılara fonlarını veya varlıklarını tam olarak anlamadıkları hiçbir şeye yatırmamalarını hatırlatır.

KISS İlkesinin Kökenleri

Daha önce de belirtildiği gibi, bu ifade doğrudan yatırım alanına hitap etmek için formüle edilmedi, genel bir dünya fenomeninden çıkarıldı ve daha sonra tanıkların yatırım kararları ve süreçleri üzerindeki etkisine tanıklık etmeye başlamasından sonra yatırım sektörüne yerleştirildi.

Bu tabir, 1960’larda icat edildiği için uzun yıllardır varlığını sürdürmektedir. Araştırma, Donanma tarafından basitliği temel bir hedef olarak belirtmesinin ardından ABD’de ortaya çıktığını ortaya koydu.

KISS’in Temel Kuralları

İfadenin ve ne anlama geldiğinin iyi anlaşılması, KISS’in ana ilkesinin basitlik olduğunu zaten açıkça ortaya koymaktadır. Bu nedenle yatırımcılar, yatırım süreçlerinde komplikasyonlardan kaçınmalıdır. Ve neye yatırım yapacakları konusunda net bir anlayışa sahip olmalıdırlar.

Ancak, KISS’in yatırımcıların çoğunluğunun anlamasına yardımcı olduğu bazı önemli kavramlar vardır. Bu kavramlar, yatırımcıların oyunu kazanmak için riskleri azaltmasına ve yavaş ve istikrarlı bir hızda kar elde etmesine yardımcı olur.

KISS’den çıkarılan dikkate değer ilkelerden biri de çeşitlendirme kavramıdır. Daha net terimlerle çeşitlendirme, bir kişinin yatırım yaptığı parayı farklı yatırım türleri arasında bölme uygulaması anlamına gelir. Bu kavram, “bütün yumurtaları bir sepete koymamayı” tavsiye eden atasözünü açıklar.

Bu konsept, yatırım yaparken riskleri azaltmanın ve fonları güvence altına almanın en iyi yoludur.

Yatırım Yaparken KISS Nasıl Başvurulur?

Özellikle kişisel yatırım planlarınız söz konusu olduğunda, KISS yatırım ilkesini farklı şekillerde uygulayabilirsiniz. Bu nedenle, yatırımcılar KISS ilkesini kendi takdirlerine ve ilke anlayışlarına göre yorumlamayı seçebilirler.

Bununla birlikte, yatırımcılar KISS ilkesini yorumlamak için hangi yolu seçerse seçsinler, ilkenin arkasındaki amacın fonlarını korurken pratik ve gerçekçi olmasına bağlı olduğunu unutmamalıdırlar.

Aşağıda, KISS ilkesi fikriyle yatırım yapmanın kılavuzlarından bazıları yer almaktadır:

 • Yatırım yapmak için çok fazla paraya ihtiyacınız yok, elinizde ne varsa onunla yatırım yapabilirsiniz.
 • Yatırım yapmak için asla borç para almayın, kişisel fonlarınızla yatırım yapmayın.
 • Yatırımınızı sık sık takip etmekten kaçının. Diğer bir deyişle, yatırımlarınızı her gün kontrol etmeyin.
 • Asla piyasaya zaman ayırmaya çalışmayın.
 • Yatırım planınızı otomatikleştirin. Bu, yatırımcıların yinelenen bir mevduat oluşturması ve bırakması gerektiği anlamına gelir.
 • Bariz risklerin eşiğine yatırım yapmayın. Bazı riskler aşikardır, daha bir yatırım yapılmadan bile onları tespit edebilirsiniz.
 • Yatırımınızı çeşitlendirin. Hisse senetlerinizi etrafa dağıtın ve farklı hisse senetlerine veya finansal planlara yatırım yapın, çünkü bu riski azaltır.
 • En iyi şekilde bağlı kalabileceğiniz planları tutun. Bu tutarlılık anlamına gelir.
 • Hisse senedi toplamayı deneyerek tasarruflarınızı veya emeklilik planınızı asla tehlikeye atmayın.
 • Denemezseniz yapamayacağınızı anlayın, bu nedenle öğrenmek için yapmaktan daha iyi bir yol yoktur. Bu nedenle, bir miktar para kaybetmekten korkmayın, bu normaldir ve başarıyı tehlikeye atmaz.
 • Yatırım paketi hakkında bilgi edinin. Hakkında hiçbir şey bilmediğiniz bir şeye asla yatırım yapmayın. Az anlamak da tavsiye edilmez, paranızı yatırmadan önce yatırım türünü net bir şekilde anlayın.
 • Korkunç yatırımların ne olduğunu bilin ve tanımlayın ve bunlardan mümkün olduğunca kaçının.
 • Daha fazla likiditenin daha düşük getiri ile sonuçlandığını anlayın.

Son Sözler

KISS ilkesi, birçok yatırımcının kendileri için başarılı bir yatırım deneyimine yardımcı olan en iyi yatırım kararlarını vermelerine yardımcı oldu. KISS yatırım yolunu takip etmeyi düşünen insanlar, yatırım yaparak para kazanmanın roket bilimi olmadığını anlamalıdır. Dolayısıyla yatırımcılar, yatırımlarında başarılı olmak istiyorlarsa, hızlı bir tempoda pasif gelir beklememelidirler.

KISS ilkesini benimseyen yatırımcılar, disiplinli ve sabırlı olmanın çok önemli olduğunu anlamalıdır. Bu şekilde, fonlarını kayıp riskine sokmadan adil ve istikrarlı bir hızla servet biriktirebilirler.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner