Yükleniyor...

SolScan Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Solana ağında bir işlemi veya cüzdan bakiyesini sorgulamanın yolunu arıyorsanız blockchain kaşifi SolScan'dan başkasına bakmayın.

SolScan

Solana ağında bir işlemi veya cüzdan bakiyesini sorgulamanın yolunu arıyorsanız blockchain kaşifi SolScan’dan başkasına bakmayın. 

Solana kullanıcısıysanız (SOL) cüzdanlar, o zaman bilgiyi basitleştiren ve karar vermek için ihtiyacınız olan doğru araçları sağlayan bir platforma sahip olmanın ne kadar önemli olduğunu bilirsiniz. Solscan’ın Solana cüzdan kullanıcıları için yaptığı tam olarak budur. Onlara Solana işlemleri hakkında bilgi sağlamanın yanı sıra, Solscan ayrıca Solana blok zincirinde gerçekleşen her etkinliği yakalayıp rapor ederken Solana blockchain’i hakkında derinlemesine bir fikir verir.

SolScan Nedir?

Solscan, kullanıcıların Solana ağındaki adreslerin etkinliğini izlemesini ve görselleştirmesini sağlayan bir blok zinciri analiz aracıdır. Solscan, analitik veriler sağlamanın yanı sıra, kullanıcıların Solana ağının nasıl çalıştığının temellerini anlamalarına yardımcı olmayı da amaçlar. Platform, öğreticiler ve kılavuzlar gibi eğitim kaynakları sunar.

Solscan hala geliştirme aşamasındadır ve sürekli olarak yeni özellikler eklemektedir. En son eklemelerden bazıları, bir bahis ödülü hesaplayıcısı ve SOL değeri izleyicisini içerir. Solscan ekibi, dünyanın dört bir yanından blockchain teknolojisi konusunda tutkulu gönüllülerden oluşuyor.

Solscan, olası güvenlik açıkları için Solidity kodunuzu taramanıza olanak tanır. Açık kaynak kodludur ve GitHub’da mevcuttur. Solscan’i kullanmak için Solidity derleyicisini kurmanız gerekir. Ardından Solscan deposunu klonlayın ve bir argüman olarak Solidity dosyanızın yolu ile Solscan komutunu çalıştırın.

Solscan, sorunları ayrıntılandıran bir rapor çıkaracak ve herhangi bir güvenlik açığı bulunursa olası düzeltmeleri önerecektir. Bazı durumlarda, Solscan düzeltme komutunu çalıştırarak güvenlik açığını otomatik olarak düzeltmek mümkün olabilir.

Solscan’ın mükemmel bir araç olmadığını ve bazen yanlış pozitifler bildirebileceğini unutmayın. Ancak, önemli bir sorun olmadığından emin olmak için blok zincirine dağıtmadan önce Solidity kodunuzda çalıştırmak iyi bir fikirdir.

SolScan Nasıl Çalışır?

Solscan, belirli işlemler, adresler veya akıllı sözleşmeler için belirli bir kripto para biriminin blok zincirini taramanıza izin veren bir araçtır. İşlem verilerini gerçek zamanlı ve genesis bloğuna geri giden geçmiş verilerde görüntülemek için kullanabilirsiniz. Ayrıca Solscan, gönderici ve alıcı adresleri, miktarlar, gaz fiyatları ve daha fazlası dahil olmak üzere her işlem hakkında ayrıntılı bilgi sağlar.

Solscan’i kullanmak için, ana sayfadaki arama çubuğuna istediğiniz kripto para biriminin hisse senedi sembolünü veya sözleşme adresini girin. Bunu yaptıktan sonra, o para biriminin Solscan’daki ana sayfasına yönlendirileceksiniz. Solscan’ın sunduğu çeşitli özellikleri keşfedebilirsiniz. Örneğin, ağda gerçekleşen tüm işlemleri görmenizi sağlayacak olan blok zinciri gezginini görüntüleyebilirsiniz. Belirli işlemleri, adresleri veya akıllı sözleşmeleri bulmak için “Ara” işlevini de kullanabilirsiniz.

Solscan, yukarıda bahsedilen özelliklere ek olarak, kripto para birimi kullanıcıları için faydalı olabilecek çeşitli başka araçlar ve kaynaklar da sunmaktadır. Örneğin, sitenin “Kaynaklar” bölümü, Solscan’ın nasıl kullanılacağına ilişkin çeşitli kılavuzlar ve öğreticiler ve kripto para birimi endüstrisinin çeşitli yönleri hakkında bilgiler içerir. Genel olarak, Solscan hem deneyimli kripto para birimi kullanıcıları hem de bu alana yeni başlayanlar tarafından kullanılabilecek güçlü bir araçtır. Belirli bir kripto para biriminin blok zincirini keşfetmenin bir yolunu arıyorsanız, Solscan kontrol etmeye değer.

SolScan 1

SolScan’deki İşlemler

SolScan’deki işlemler, kökü üstte ve yapraklar altta olacak şekilde bir “ağaç” şeklinde görselleştirilir. Kök, ilk çıkarılan bloktur ve sonraki her blok bir veya daha fazla önceki bloğa bağlanarak bir zincir oluşturur. Ana zincirin parçası olmayan bloklara “orphans” denir.

Her işlemin “hash” adı verilen benzersiz bir tanımlayıcısı vardır. Karma işlemi tanımlamak için kullanılır ve ayrıca zincirdeki önceki tüm işlemlere bir bağlantı görevi görür. Hash fonksiyonları tek yönlüdür: Bazı verilerden bir hash hesaplamak kolaydır, fakat hash’den orijinal verileri oluşturmak imkansızdır.

Bir işlemin göndericisi, alıcının adresini, gönderilecek SOL miktarını ve bir ücreti belirtmelidir. Ücret, işlemi doğrulayan ve bir bloğa dahil eden madencilere ödeme yapmak için kullanılır.

Alıcının adresi, alıcının özel anahtarından türetilen bir Solscan genel anahtarıdır. Gönderici, geçerli bir işlem oluşturmak için alıcının genel anahtarına sahip olmalıdır.

Solscan’ı kullanmak için bir Solana cüzdanına sahip olmanız gerekir. Solana cüzdanı, SOL özel anahtarlarınızı saklayan ve SOL gönderip almanıza izin veren bir yazılımdır. Pek çok farklı cüzdan var ama hepsi aynı amaca hizmet ediyor.

Bir cüzdanınız olduğunda, Solscan’da bir hesap oluşturmaya başlayabilirsiniz. Bunu yapmak için cüzdanınızın genel anahtarını sağlamanız gerekecek. Hesabınız oluşturulduktan sonra, SOL gönderip almak ve işlem geçmişinizi görüntülemek için Solscan’ı kullanabilirsiniz.

Solscan, güneş sisteminizi takas etmenin ve yönetmenin devrim niteliğinde yeni bir yoludur. Uzaydaki gezegenleri, ayları ve diğer nesneleri kolayca alıp satmanıza olanak tanır. SolScan ile tüm işlemlerinizi takip edebilir ve güneş enerjisi nesnelerinin en son fiyatlarından haberdar olabilirsiniz. Solscan ayrıca yerleşik bir sohbet sistemine sahiptir, böylece diğer traderlarla gerçek zamanlı olarak iletişim kurabilirsiniz.

Solscan, Solana ticaretine girmek isteyen herkes için mükemmel bir araçtır. Kullanımı kolaydır ve akıllı işlemler yapmak ve Solana yönetmek için ihtiyacınız olan tüm özelliklere sahiptir.

SolScanner, portföylerini ve piyasaları takip etmesi gereken yatırımcılar ve traderlar için mükemmel bir çözümdür. SolScanner’ın gerçek zamanlı güncellemeleri ve uyarıları ile daha iyi yatırım kararları verebilir ve rekabette bir adım önde olabilirsiniz.

SolScan’i Neden Kullanmalı?

Portföyünüzü gerçek zamanlı olarak izlemek, piyasa değişiklikleri hakkında uyarı almak, piyasa trendlerini analiz etmek, şirket haberlerinden haberdar olmak ve daha fazlası için Solscan’ı kullanabilirsiniz.

Herkes Solscan’ı kullanabilirken, esas olarak geliştiricilere ve blok zinciri araştırmacılarına yöneliktir. Burada aracın nasıl kullanılacağına dair kısa bir genel bakış sunacağız.

Ana sayfada, işlem geçmişini görüntülemek için bir adres girmek için bir arama çubuğu bulunur. Sayfanın üst kısmındaki İşlemler sekmesi, adrese giren ve adresten çıkan tüm işlemleri görüntüler. Adres Bilgileri sayfası, SOL bakiyesi, en son dolar değeri ve toplam işlem sayısı gibi adresle ilgili verileri gösterir.

Belirli bir işlemi araştırmak için Ayrıntılar bağlantısını tıklayın. Bu size işlemle ilgili, içinde bulunduğu blok, zaman damgası, sonuç, imzalayan, ücret, ana işlemler ve önceki blok karması gibi bilgileri gösterecektir.

Sayfanın üst kısmındaki İşlemler sekmesine tıkladığınızda, adrese giren ve çıkan tüm işlemlerin görüntülendiği bir sayfaya yönlendirilirsiniz. Burada imza, blok, zaman damgası, sonuç, imzalayan, ücret, ana işlemler ve önceki blok hash gibi her bir işlemle ilgili bilgileri görebilirsiniz.

Ana sayfadaki arama çubuğuna bir adres girmek, o adresle ilgili bilgileri getirecektir. Bu sayfada adresteki SOL bakiyesi, son dolar değeri, adreste yapılan toplam işlem sayısı gibi veriler yer almaktadır.

SolScan’in Riskleri

Solscan yararlı bir araç olsa da %100 doğru olmadığını ve onu kullanmanın bazı riskleri olduğunu unutmamak önemlidir.

İlk olarak, Solscan bir akıllı sözleşmedeki tüm güvenlik açıklarını bulamayabilir. Bunun nedeni, tarayıcının bilinen güvenlik açıklarından oluşan bir veritabanına dayanması ve sürekli olarak yeni güvenlik açıklarının keşfedilmesidir. Bu nedenle, Solscan bir sözleşmeyi tarasa bile, tüm güvenlik açıklarının bulunacağının garantisi yoktur.

İkincisi, Solscan yanlış pozitifler verebilir, yani hiçbir güvenlik açığının olmadığı bir güvenlik açığını belirleyebilir. Bu, akıllı bir sözleşmenin gereksiz yere değiştirilmesine ve hatta yeniden yazılmasına yol açarak yeni güvenlik açıkları ortaya çıkarabilir.

Solscan, çevrimiçi etkinliğinizi izlemenize potansiyel olarak yardımcı olabilir. Bunun nedeni, yazılımın bir ağdaki cihazları tararken bir IP adresi kullanmasıdır. Bu bilgiler kişisel olarak tanımlanabilir olmasa da, çevrimiçi alışkanlıklarınızın bir profilini oluşturmak için kullanılabilir.

Solscan’ın açık kaynaklı bir yazılım olduğunu ve belirli bir organizasyon veya projeyle bağlantılı olmadığını hatırlamak önemlidir. Diğer araçlarla aynı düzeyde incelemeye tabi değildir ve hatalardan veya güvenlik açıklarından arınmış olduğunun garantisi yoktur.

Son olarak, SolScan’in bir ağ üzerinde daha büyük bir saldırının parçası olarak kullanılma olasılığı da vardır. Bunun nedeni, yazılımın savunmasız cihazları taramak için kullanılabilmesidir. Bir bilgisayar korsanı Solscan’e erişebilirse, bunu bir ağa saldırı başlatmak için kullanabilir.

Özellikle Solscan, bu risklere rağmen akıllı sözleşmeleri denetlemek için yararlı bir araç olabilir. Diğer araçlar ve yöntemlerle birlikte kullanıldığında, dağıtımdan önce ele alınabilmeleri için olası güvenlik açıklarının belirlenmesine yardımcı olabilir.

Son Sözler

Blockchain kaşifleri, blockchain’i keşfetmek ve kullanmak isteyen herkes için gerekli araçlardır. Solscan, resmi Solana kaşifine popüler bir alternatiftir. Karmaşık işlem verilerini kolayca okunabilen bir şeye dönüştürür. Solscan, kripto işlemleri, adresler, akıllı sözleşmeler, bloklar, jetonlar vb. dahil olmak üzere zincirde kayıtlı her şeye erişim sağlar. Kullanımı ücretsizdir ve bir hesap gerektirmez. Gelişmiş işlevsellik için bir hesap oluşturabilir ve oturum açabilirsiniz.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner