Yükleniyor...

BIS’e Göre, Gelişmekte Olan Ülkelerin Merkez Bankaları Ödeme Verimliliği İçin CBDC’leri İnceliyor

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), ödeme sistemi verimliliğinin, yükselen piyasa ekonomilerinde merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC'ler) deneyen veya böyle bir yaklaşımı düşünen merkez bankaları için en büyük motivasyon olduğuna işaret ediyor.

cbdc

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), ödeme sistemi verimliliğinin, yükselen piyasa ekonomilerinde merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC’ler) deneyen veya böyle bir yaklaşımı düşünen merkez bankaları için en büyük motivasyon olduğuna işaret ediyor.

Perşembe günü yayınlanan rapor, gelişmekte olan ekonomilerden merkez bankalarının başkan yardımcılarının 9 ve 10 Şubat’ta gerçekleşen toplantısı için hazırlanan bir dizi bildiriden oluşuyor:

“Azaltılmış nakit kullanımı ve özel dijital ödeme hizmetlerinde bir artış ışığında nakit benzeri bir dijital ödeme aracı sağlamak, [CBDB ihracı için] en yaygın düşüncedir.”

Raporda Brezilya, Hong Kong, Meksika, Güney Afrika ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkeler yer alıyor.

Rapor ayrıca, yükselen piyasa ekonomilerindeki merkez bankalarının finansal içermeye öncelik verdiğine ve siber güvenlik risklerine, potansiyel banka aracısızlaştırmasına ve sınır ötesi yayılmalara odaklandığına dikkat çekiyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner