Yükleniyor...

Kripto Dünyasının Vergi Cennetleri

Kriptoda vergi söz konusu olduğunda dünya çapında pek çok düzenleme yapılmıştır.

kriptoda vergi

Kriptoda vergi söz konusu olduğunda dünya çapında pek çok düzenleme yapılmıştır. Kripto endüstrisinin büyümesi, özellikle birçok ülkeyi sermaye kazancı vergileri uygulayarak kripto para birimlerini düzenlemeye sevk etti. Buna rağmen bazı ülkeler, hükümetlerinin nispeten rahat kripto vergi yasaları nedeniyle kripto vergi cenneti olarak ortaya çıktı. Bunun sebebi ise uzmanlara göre, yatırımcıları teşvik amacına ve işletmeleri dijital varlıklara yatırım konusunda destekleme fikrine bağlanabilir.

Kriptoda vergi cenneti olarak görülen ülkeleri -herhangi bir sıralama olmaksızın- sizler için derledik…

Porto Riko

Porto Riko, Amerika Birleşik Devletleri’nin bir bölgesidir ancak federal gelir vergileri söz konusu olduğunda yabancı bir ülke olarak kabul edilir. Porto Riko’nun çok rahat vergi kanunları vardır. İşletmeler, adaya taşındıktan sonra elde ettikleri varlıklar üzerinden sermaye kazancı ödemek zorunda değildir. Yani uygun yatırımcılar, kripto kazançları üzerinden sıfır vergi ödeyebilirler.

Cayman Adaları

Cayman Adaları, kripto sermaye kazancı vergileri konusundaki gevşek yasaları nedeniyle kripto para birimi girişimleri ve bireyler için çekici bir noktadır. Yargı, her türlü kripto faaliyeti için vergi muafiyeti sunar ve bu şekilde kendisini büyük bir finans merkezi haline getirmiştir, aynı zamanda iş dostu olarak itibar kazanmıştır.

En önemlisi, Cayman Adaları hükümeti, ülkenin mali düzenleyicisi, Cayman Adaları Para Otoritesi (CIMA) ve Cayman Adaları Blokzinciri Vakfı gibi sektör kuruluşlarının tümü, fintech işletmelerini çekmenin öneminin farkındalardır. Bu nedenle, kolaylaştırıcı düzenlemeler getirerek yerel sektörün büyümesine önemli ölçüde katkıda bulunmuşlardır.

Antigua

Antiguan hükümeti, Dijital Varlıklar Yasası 2020 kapsamında olumlu kripto yasasını onayladığında ülkeyi Karayipler’de büyük bir blokzincir ve kripto para birimi merkezi olarak konumlandırmak için büyük bir adım attı. Antigua’nın sermaye kazançları, gelir vergisi ve varlık vergileri konusundaki rahat duruşu onu bir kripto işletmeleri ve bireyler için popüler bir destinasyon haline getirdi.

kriptoda vergi 1

Barbados

Barbados, gelişmekte olan sektöre karşı dostane bir tutum benimsediği için kripto para birimi yatırımcıları için bir sıcak nokta olarak ortaya çıktı. Ada ülkesi tam olarak bir vergi cenneti olarak tanımlanamasa da kripto yatırımcıları için cazip olan vergi kanunları vardır. Ülke, offshore şirketler için kar üzerinden yüzde 0 ile yüzde 5,5 arasında değişen bir vergi oranı uygular, kar arttıkça vergi oranı düşer.

Bununla birlikte, ülkenin Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada da dahil olmak üzere birçok ülke ile vergi anlaşmaları vardır.

İsviçre

İsviçre, rahat vergi sistemi ve güçlü mahremiyet yasaları nedeniyle en iyi bilinen küresel vergi cennetlerinden biridir ve bu nedenle hem ABD hem de Avrupa Birliği düzenleyicilerinin baskısı altındadır. Karayla çevrili Avrupa ülkesi uzun süredir varlıklı bireylerin düşük vergiler ödemesine izin verir ve örneğin bireylere değil sadece hane halklarına vergi koymaktadır.
Kripto işlemleri, geleneksel işlemlerle aynı şekilde ele alınır ve İsviçre Federal Vergi İdaresi, tüm bireylerin kripto ticareti kar ve zararlarının vergi raporlamasından muaf olduğunu kabul eder. Bununla birlikte, kripto şirketlerinin karlarını bildirmeleri gerekir ve vergilendirilirler.

İsviçre’nin son derece elverişli kripto vergilendirme politikası, hem paravan şirketlerin hem de birkaç kripto vakfının ülkede kurulmasının ana nedenlerinden biridir.

Almanya

Almanya muhtemelen bu listedeki en beklenmedik kripto vergi cennetidir. Ülke, bir yılı aşkın süredir elde tutulan kripto para yatırımlarından vergi almamaktadır. Ayrıca itibari para veya diğer kripto paralarla takas edilen kripto para birimlerinde 600 Euro vergi muafiyeti vardır. Ancak, bir yıl içinde 600 Euro veya daha fazla kar elde edenler vergiye tabidir.

Malta

Malta, küçük ada ülkesi kendisini kripto yatırımcıları ve işletmeleri için çekici bir yer olarak pazarladığından, halk arasında bir “blokzinciri adası” olarak bilinir. Ülke, uzun süredir elde tutulan kripto para birimlerine sermaye kazancı empoze etmez. Buna karşılık, kripto ticareti yapanlar, alım satım yapan hisse senetlerine benzer şekilde vergilendirildiğinden, kripto yatırımcıları aynı faydadan yararlanamaz.

Kripto ticareti, yapılandırma seçenekleriyle yüzde 5’in altına indirilebilse de yüzde 35’lik bir vergi oranı çeker.

Belarus

2018’de kripto faaliyetlerini yasallaştırmak ve ilgili vergilerden 2023’e kadar beş yıl süreyle feragat etmek için yürürlüğe giren kripto dostu bir yasa ile Belarus, kendisini kripto endüstrisinin yeni başlayanları ve yatırımcıları için çekici bir alternatif olarak konumlandırmak üzere ciddi bir teklifte bulundu. Büyüyen dijital finans sektörünü destekleme taahhüdü göz önüne alındığında, ülkenin kripto ticareti söz konusu olduğunda dünyanın ilk 20’sinde yer alması şaşırtıcı değildir.

kriptoda vergi 2

Slovenya

Slovenya’nın kaygan ama potansiyel olarak rahat bir vergi rejimi vardır. Ülke, “kalıcı ticari faaliyet” olarak kabul edilenlerin dışında kalan kripto para ticaretini vergilendirmez. Bununla birlikte, en büyük dezavantaj, “kalıcı bir iş faaliyeti” tanımlamak için net bir çerçeve olmamasıdır. Kripto para birimi yatırımcıları, vergi ödemekten tamamen muaf tutulup tutulamayacaklarını bilemeyebilirler, ancak muaf tutulurlarsa kripto ticaretlerinde yüzde 0 vergi oranının keyfini çıkarabilirler.

Portekiz

Portekiz, kripto yatırımcılarının favori ülkelerinden biridir. Avrupa ülkesi 2018’de kripto para yatırımcılarının yüzde 28 oranında alınan gelir vergisinden muaf olduğuna karar verdi. Kripto ödemelerini kabul eden işletmeler hala gelir vergisi ödemekle yükümlü olduğundan, bu muafiyet yalnızca bireyler için geçerlidir.

Singapur

Pek çok işletme ve birey, son derece gelişmiş finansal sistemi ve uygun vergi mevzuatı ve oranlarından etkilendikleri için Singapur’a taşınır. Singapur bu tür bir vergiyi hiç uygulamadığından, kripto varlıklarını uzun vadeli bir yatırım olarak elinde bulunduran kişi ve işletmelerin sermaye kazançları vergisi ödemeleri gerekmez. Bununla birlikte, kripto ticaretine odaklanan veya dijital varlıkları bir ödeme şekli olarak kabul eden şirketler, gelir vergisi ödemekle yükümlüdür. 2020’de Singapur vergi dairesi, kısa vadeli ticari kazançların vergiye tabi olduğunu açıklayan kısa bir kripto vergisi kılavuzu yayınlamıştır.

Hong Kong

Hong Kong, bir ülkeden ziyade özel bir idari bölgedir (SAR), ancak bu listede bir yer tutmasını sağlayan dostça kripto vergilendirme yasalarına sahip lider bir finans merkezidir. Hong Kong’da uzun vadeli yatırımlar olarak satın alınan ve elde tutulan dijital varlıklar herhangi bir vergiye tabi değildir, tıpkı Singapur’a benzer şekilde, Hong Kong’da sermaye kazancı vergisi uygulanmaz. Bununla birlikte, “normal bir iş akışı” olarak kripto varlık ticareti yapan kayıtlı ticari kuruluşlar veya bireylerden (yüzde 17 vergi tavanı) kar üzerinden gelir vergisi alınacaktır.

Malezya

Malezya’daki yetkililer, dijital para birimlerini yasal ihale veya varlık olarak görmezler. Sonuç olarak, kripto para birimi işlemleri vergilendirilmez ve dijital varlıklar sermaye kazancı vergisinden muaftır. Bu yasa sadece bireyler için geçerlidir. Kripto para birimi odaklı işletmeler, Malezya gelir vergisi kurallarına uymak zorundadır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner