Yükleniyor...

BRC-20 Nedir?

BRC-20 standardı, ordinaller ve yazıtlar kullanılarak oluşturulan bir token sözleşmesidir.

BRC 20

BRC-20 standardı, ordinaller ve yazıtlar kullanılarak oluşturulan bir token sözleşmesidir. Bu standart sayesinde BTC ağı borsa haline gelmekte ve kullanıcılar yalnızca Bitcoin cüzdanıyla işlem gerçekleştirebilmektedir. Bitcoin blokzincir ağında saklanan BRC-20 token’lara olan ilgi ise son zamanlarda arttı.

BRC-20 Standardı Nedir?

BRC-20 standardı, Ordinaller ve Yazıtlar kullanılarak oluşturulan ve bitcoin temel zincirine kaydedilen deneysel bir tokendir. Token sözleşmelerini, basılan token’ları ve transfer token’larını dağıtmak için JSON verilerinin Ordinal yazıtlarını kullanır. BRC-20 standardı, ERC-20’yi andırsa da BRC-20’nin akıllı sözleşmelerle etkileşime girebilme özelliği onu ERC-20’den farklı kılmaktadır.

BRC-20 token’ı, Twitter kullanıcısı @domodata tarafından 8 Mart 2023 tarihinde oluşturulmuştur. Bu isim, Ethereum’un ERC-20 token standardına bir göndermedir. Ancak türettiği EVM standardı gibi akıllı sözleşmelerle etkileşime girme yetenekleri yoktur. Öte yandan bu token’ların yineleme olayı, başka bir belirsiz çatallı zincirde oluşturulan token standardı ile karıştırılmamalıdır.

BRC 20

BTC-20 token örnekleri arasında ilk sıralarda Bitgert yer almaktadır. Bitgert’in yerel kripto para birimi BRISE coin’dir.

Bu token’lar Proof-of-Work (PoW) ile güvence altına alınan ve Bitcoin üzerinde akıllı sözleşme desteği olmaması nedeniyle sınırlı bir özellik setine sahip olan Bitcoin blok zinciri kullanılarak oluşturulur.

BRC-20 ile ERC-20 Arasındaki Farklılıklar

Daha önce belirtildiği gibi, bu coin’lerin Ethereum’un ERC-20’sinden bazı temel farklılıkları vardır. En önemli fark, BRC-20 token’larının PoW tarafından güvence altına alınan Bitcoin blokzincirinde, ERC-20 token’larının ise Proof-of-Stake (PoS) ile güvence altına alınan Ethereum blokzincirinde düzenlenmesidir. Ek olarak, BRC-20 coin’leri, Bitcoin’de akıllı sözleşme desteği olmaması nedeniyle ERC-20 token’larından daha az özelliğe sahiptir.

BRC-20 işlemlerinin ve darphanelerin beklenmeyen büyümesine rağmen, bu yeni trendle ilişkili potansiyel riskler ve kusurlar da mevcuttur. Memecoin’ler zaten risklidir ve bu standart üzerindeki memecoin’ler daha da riskli olarak görülmektedir. Token araçlarının teknik kusurları ve bu token’ların meme merkezli doğası, onları oldukça değişken ve spekülatif hale getirmektedir. Ek olarak, BRC-20 işlemlerinin olağandışı büyümesi, Bitcoin ağını aşırı yükleyebilir ve sorunlara neden olabilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner