Yükleniyor...

Kripto Para Birimi Dash (DASH) Nedir?

Bu yazımızda Dash nedir, kripto para birimi DASH nedir, Dash nasıl satın alınır gibi soruların cevaplarını vermeye çalıştık.

Dash Nedir
Bu yazımızda Dash nedir, kripto para birimi DASH nedir, Dash nasıl satın alınır gibi soruların cevaplarını vermeye çalıştık.

Dash Nedir?

2017 yılına damga vuran kripto paralar arasında Bitcoin’le birlikte ilk 3 sıraya koyacağımız coin’lerden biri de kesinlikle Dash’tır. Geride bıraktığımız yıllarda yaklaşık 1 ay içerisinde 1.549 dolara kadar çıkan Dash sadece bu yönüyle bile akıllara Dash nedir sorusunu beraberinde getiriyor. 2014 yılında ortaya çıkan Dash kendine amaç olarak kullanıcı bilgilerini korumak ve anonim olmak gibi hedefler seçiyor. Kuruluşu itibari ile mafyavari bir havası olan Dash’in yaşadığı büyük dalgalanmaları belki de buna bağlayabiliriz. İlk çıktığında adı Darkcoin olan Dash daha sonra adını Digital Cash kelimelerinin birleşiminden oluşan Dash olarak değiştirmiştir. Dash aynı zamanda  merkezinde gizliliği barındıran ilk kripto para birimi olarak tanımlanıyor. Gizliliği ilke edinen Dash’i ortaya çıkaranın kim olduğu her ne kadar bilinmese de oklar genel olarak Evran Duffield’in üzerinde yoğunlaşmakta.

Dash Coin’in Sağladığı Avantajlar

Kripto para dünyasının yaramaz çocuğu olarak tanımlayabileceğimiz Dash her ne kadar düşüşte olsa da kullanıcılarına şu tarzda vaatlerde bulunuyor;
  • Yukarıda da anlattığımız üzere Dash’in en önemli özelliği gizlilik. Dash’in coin karıştırıcı servisleri kullanarak sağladığı gizlilik avantajı sayesinde kendini açık etmek istemeyen kullanıcılar hem kendi kimliklerini koruyabiliyor hem de gizlilik sayesinde Dash coinlerini daha rahat bir şekilde muhafaza edilebiliyor.
  • Bitcoin’de mevcut olan birçok problemi çözdüğünü iddia eden Dash, kullanıcılarına hızlı veri aktarımı vaat ediyor. Bu sayede kullanıcıların daha hızlı işlem yapıp zamandan kar etmelerini sağlıyor.
  • Dash sistemi kendi kendini idare etmesi üzerine kurulmuş bir sistemdir ve dışa kapalı özerk bir yapıyor sahiptir. Kendi kendini yönetebilen Dash dışarında bir yardım almaması sebebiyle kullanıcılarından aldığı ek masrafları mümkün olduğunca aşağıda tutuyor.

Dash’ın Bitcoin’den Farkı Nedir?

Dash bünyesinde yapılan işlemleri ikiye ayırmasıyla Bitcoin’den ayrılıyor. Bünyesindeki işlemleri Instantsend ve PrivateSend yani anlık işlemler ve özel işlemler olmak üzere ikiye ayırıyor. Bu sayede Dash ağında gerçekleşen işlemler gruplandırılıp hem işlemlerin birbirine karışması önleniyor hem de kullanıcı işlemlerinin daha hızlı bir şekilde gerçekleşmesi sağlanıyor.  Bunun yanı sıra Dash, idare edilme yönünden de Bitcoin’den ayrılıyor. Bitcoin, yükselmeye başladığı geçen sene içerisinde bir çok kurum ve kuruluştan bağış ve yardım almış ve bunlara muhtaç bir hale gelmiş durumda. Durum böyle olunca Bitcoin’in yönetim ve idaresinde sadece iki birim görüyoruz. Madenciler ve ortak kuruluşlar. Dash’te ise bu durum farklı. Dash kullanıcı işlemlerini kolaylaştırmak için Masternode adını verdiği bir sistemi kurdu. Bir nevi yatırımcı olan bu Masternode’lar hem sistemin işleyişini sağlıyor hem de sistemden gelir elde ediyor. Yani Bitcoin’in aksine Dash kendisine yatırım yapacak ortakları kendi bünyesine katıp sonraki kaynak kesintilerini ortadan kaldırmayı amaçlıyor. İdare olarak Masternode’ların önemli bir yeri olan Dash idaresinde aynı zamanda madenciler ve hazineciler yer alıyor.

Dash Coin Madenciliği

Dash coin, kendi bünyesinde her zaman farklı özellikler barındırmayı amaçlayan ve bu özelliklerle birlikte kullanıcıları kendi bünyesine çekmeye çalışan bir oluşumdur. Bu farklı özellik çabasını Dash coin madenciliğinde de görebiliyoruz.  Bitcoin madenciliğinde kullanılan Proof of Strake algoritmasının değiştirerek kendine uyarlayan Dash coin X11 algoritmasını ortaya çıkarıyor. Dash coin X11 algoritması sayesinde kullanıcılarının daha hızlı madencilik yapmasına olanak sağlıyor.

Dash Coin’in En Yüksek ve En Düşük Değerleri

Kurulduğu 2014 yılından itibaren 2017 şubat ayına kadar  1 ile 10 dolar bandında gezen Dash coin büyük bir artışla 45 dolar seviyesini görmüş ve bu tarihten sonra Bitcoin’inkine benzer şekilde inanılmaz bir yükselişe geçmiştir. Dash, tüm zamanların en yüksek seviyesini 20 Aralık 2017’de 1.642 dolarla görmüştür.

Dash Hakkında İlginç 3 Bilgi

İşte Dash ile ilgili 3 eğlenceli gerçek:
  • Dash kelimesi, “dijital” ve “nakit” kelimesinin birleşimine dayanır. Bu, Dash’in varsayılan internet para birimi olma temel hedefine uyuyor ve onu Bitcoin ile doğrudan rekabete sokuyor.
  • Dash’ta Ana Düğümleri etkinleştirmek için en az 1000 tire tutmanız gerekir. Bu size Masternode’lar olarak çıkarılmış her blok için %45 blok ödülü olarak ekstra ayrıcalıklar sağlar.
  • Her blok madenciliği ödülünün %10’u, gelecekteki gelişmeleri finanse etmek için Dash’e geri dönüyor.

Dash Coin Gizlilik Odaklı mı?

Bazı araştırmacılara göre birçok kişi Dash’in gizli olduğunu düşünüyor ancak bu doğru değil. Dash, işlemleri ana düğümleri kullanarak karıştırır. Bu tür bir karışımı çözmek için araçlar zaten Bitcoin için geliştirildi ve Dash için de çalışıyorlar. Ayrıca, masternod’lar Dash’e önemli bir merkezileştirme unsuru getirerek sansüre direnme yeteneğini de zayıflatıyor. Son olarak, Dash’in büyük bir pazarlama bütçesi vardır ve kaynakları yeniliğe değil pazarlamaya harcayacak şekilde yapılandırılmıştır. Bu uzun vadeli bir başarı tarifi değildir.

Dash Coin Nasıl Alınır?

Oldukça dalgalı bir market değeri bulunan Dash coin’i Koineks veya Koinim’den satın alabilirsiniz. Ayrıca yurt dışındaki Hitbtc, Binance, Bittrex ve Bitfinex gibi sitelerde Dash coin alım satımı yapılmakta. Yazımızın bu bölümünde  sizlere Binance.com’dan adım adım Dash coin almayı anlatacağız.
  1. Öncelikle işlemlerimizi hızlı gerçekleştirmek için Ripple’ı tercih etmemiz gerekiyor. İlk olarak bir türk alım sitesinden hesap açıp bir miktar Ripple alıyoruz.
  2. Daha sonrasında bu Ripple’ları Binance’de açmış olduğumuz hesabımıza transfer ediyoruz.
  3. Binance’de bulunan Ripple’larımızı Bitcoin’e çevirmek için Binance logosunun yanında yer alan exchange kısmına gelip basic butonuna tıklıyoruz. Daha sonra açılan pencerede BTC/XRP seçeneğini bulup tıkladıktan sonra buy seçeneğine tıklayarak. Bitcoin satın alıyoruz.
  4. Daha sonra aynı işlemi Dash alırken yapıp Dash coin satın alıyoruz.

Dash Coin’e Yatırım Yapılır mı?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere son derece dalgalı bir fiyat eğrisi olan Dash coin, geçtiğimiz zamanlarda tüm yatırımcılarına inanılmaz derecede yüksek kazançlar sağladı. Peki kripto para piyasasının değişken olduğu şu günlerde Dash coin’e yatırım yapılabilir mi? Bunun için kendi analizlerinizi yapmanızı ve dikkatli bir biçimde yatırım yapmanız gerektiğini söyleyebiliriz. Bir çok para birimi gibi sürekli olarak büyük bir yükseliş ve ardından büyük bir düşüş yaşayan Dash diğer altcoin’ler gibi yaşadığın bu büyük düşüşün ardından henüz dibi görmedi ve 2020 Ekim ayı itibariyle 66 dolar civarlarında direnç gösteriyor. Yine de Dash’e yatırım yaparken iyice düşünmek gerekiyor. Tavsiyeleri mutlaka bilen birisinden almalı ve yine kendi kararlarınıza ve düşüncelerinize göre hareket etmelisiniz.

Dash ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Dash ne demek?

2014 yılında ortaya çıkan Dash’ın kullanıcı bilgilerini korumak ve anonim olmak gibi temel ilkeleri bulunmaktadır. Kuruluşu itibari ile mafyavari bir havası olan Dash’in yaşadığı büyük dalgalanmaları belki de buna bağlayabiliriz. İlk çıktığında adı Darkcoin olan Dash daha sonra adını Digital Cash kelimelerinin birleşiminden oluşan Dash olarak değiştirmiştir. Dash, aynı zamanda kendini merkezinde gizliliği barındıran ilk kripto para birimi olarak tanımlamaktadır. Gizliliği ilke edinen Dash’i ortaya çıkaranın kim olduğu her ne kadar bilinmese de oklar genel olarak Evran Duffield’in üzerinde yoğunlaşmaktadır.

Dash coin nasıl alınır?

Dash coin alabilmek için bir kripto para borsasında doğrulanmış üyeliğiniz olmalıdır. Ardından havale/EFT ile Türk Lirası yatırarak Dash coin alabilirsiniz.

Dash mining nasıl yapılır?

Dash coin, kendi bünyesinde her zaman farklı özellikler barındırmayı amaçlayan ve bu özelliklerle birlikte kullanıcıları kendi bünyesine çekmeye çalışan bir oluşumdur. Bu farklı özellik çabasını Dash coin madenciliğinde de görebiliyoruz. Bitcoin madenciliğinde kullanılan Proof of Strake algoritmasının değiştirerek kendine uyarlayan Dash coin X11 algoritmasını ortaya çıkarıyor. Dash coin X11 algoritması sayesinde kullanıcılarının daha hızlı madencilik yapmasına olanak sağlıyor.

Dash coin’e yatırım yapılır mı?

En büyük altcoin’ler arasında yer alan Dash coin’e yatırım yapılabilir mi sorusu ne beklediğinizle ilgilidir. Uzun vadeli yatırımcıysanız her kripto para birimi gibi Dash coin’de size yüksek getiriler sağlayabilir. Elbetteki kripto para piyasasının yüksek volatiliteli olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız.

Dash’ın Bitcoin’den farkı nedir?

Dash bünyesinde yapılan işlemleri ikiye ayırmasıyla Bitcoin’den ayrılıyor. Bünyesindeki işlemleri Instantsend ve PrivateSend yani anlık işlemler ve özel işlemler olmak üzere ikiye ayırıyor. Bu sayede Dash ağında gerçekleşen işlemler gruplandırılıp hem işlemlerin birbirine karışması önleniyor hem de kullanıcı işlemlerinin daha hızlı bir şekilde gerçekleşmesi sağlanıyor. Bunun yanı sıra Dash, idare edilme yönünden de Bitcoin’den ayrılıyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x