Yükleniyor...

Kripto Parada Popüler Terimlerden “Pump” Nedir?

Pump terimi, piyasalarda işlem gören bir kripto paranın ani bir fiyat artışı göstermesi anlamına geliyor.

Pump terimi, piyasalarda işlem gören bir kripto paranın ani bir fiyat artışı göstermesi anlamına geliyor. Genelde yapay bir eylem şeklinde meydana gelen pump durumu ile ilgili olarak kullanıcıların bilinçli hareket etmesi gerekiyor.

Kripto paralar Bitcoin öncülüğünde çıktıkları yolda hızlı ve emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor. Her geçen gün bu yenilikçi para birimlerinin benimsenme oranının yükseldiğine yönelik haberlerle karşılaşıyoruz. Yahut bu yenilikçi paralar hakkında yorum yapan yakınlarımızın bulunduğuna şahit oluyoruz. Öyle ki hiç ummadığımız şahısların dahi bu yeni nesil dijital değerler hakkında bir fikre sahip olduğunu şaşırarak seyrediyoruz. Kullanıcılarına birçok açıdan yeni hizmetler ve imkanlar sağlayan kripto paralarla beraber hayatlarımıza birçok yeni kavram da dahil oldu. Pump terimi de bu kavramlar arasında yer alıyor.

ethereum eth fiyat analizi 2 750 dolari guclu tutuyor sirada ne var

Esasında pump ve dump terimleri geleneksel piyasalarda da sıklıkla kullanılan ifadeler arasında bulunuyor. Hayatlarımıza son yıllarda dahil olan ve gün geçtikçe büyümeye devam eden kripto para piyasalarında da bu terimler yerini almakta gecikmedi.

Pump ve Kripto Paralar

Küresel ölçekte kullanıcılarına hizmet sunan kripto para alım satım platformları da piyasayla doğru orantılı bir şekilde büyümeye devam ediyor. Ettikleri kâr oranlarının da etkisiyle reklamcılık çalışmalarına hız veren borsalar her geçen gün daha fazla kullanıcı sayısına ulaşıyor. Bu platformların aldığı yatırımların da arttığını belirtmemiz gerekiyor. Kullanıcılarına ve yatırımcılarına çok sayıda yasal fırsatlar sunan kripto para piyasasında maalesef ki birtakım olumsuz durumlar da bulunuyor. Henüz tam anlamıyla gelişimini tamamlamamış bu piyasanın bazı açılardan eksiklikleri bulunuyor. Bu gelişim sürecine devletler ya da finansal kuruluşlar tarafından getirilecek düzenlemeler de dahil.

Kripto para piyasalarındaki düzenlemelerin geleneksel piyasalardakinin aksine henüz yeterli olmaması birtakım olumsuzluklara ortam hazırlayabiliyor. Kötü niyetli kişiler bu olumsuzluklardan faydalanarak haksız kazanç elde edebiliyorlar. İşte pump ve dump terimleri de bu kişilerin piyasalarda gerçekleştirerek fayda sağlamayı hedeflediği olumsuz durumlar arasında yer alıyor.

Pump Terimi Hangi Durumda Kullanılır?

Pump terimi kelime anlamı olarak şişirmek manasına geliyor. Buradan da anlaşılacağı üzere, piyasada işlem gören bir varlığın fiyatının anormal bir şekilde şiştiği zamanlarda kullanılıyor.

Kripto para yatırımcıları piyasanın küçük ölçekli varlıklarını alıp satmayı tercih ettiklerinde bazı önemli noktalara fazlaca dikkat etmeliler. Düzenlemelerin henüz geleneksel piyasalara oranla yeterince uygulanamadığı kripto para piyasalarındaki küçük ölçekli varlıklar pump ya da dump manipülasyonlarına karşı oldukça dirençsiz emtialar. Onlarca kriterin uygulandığı geleneksel alım satım platformlarında dahi uzmanların risk olarak gördüğü pump hareketleri kripto para piyasasındaki kullanıcıların dikkat etmeleri gereken hususlar arasında yer alıyor. Öte yandan pump ya da dump hareketlerinden bir şekilde fayda elde etmenin de mümkün olduğunu ifade etmemiz gerekiyor. Ancak bu durum uzmanlık gerektiren ve her zaman da kesin sonuçlar ortaya koymayan yüksek riskli bir teşebbüs olmaktan öteye gidemeyecektir diyebiliriz.

Pump ve Dump Arasındaki Fark Nedir?

Pump ve dump birbirlerinin tam tersi anlama gelen iki terim olarak biliyor. Pump ifadesi, piyasalarda işlem gören bir varlığın olağandışı bir şekilde fiyat artışı yaşaması anlamına geliyor. Yazı boyunca bunun ne demek olduğunu ve sebeplerini açıklamaya gayret ettik. Dump ifadesi ise bu durumun tam zıttına karşılık geliyor. Yani piyasalarda alınıp satılan bir varlığın beklenmedik bir şekilde ve büyük bir ölçüde fiyat düşüşü yaşaması dump kelimesiyle tanımlanabilir.

Henüz kripto paraların hayalinin dahi kurulamayacağı yıllarda, dijital dünya bile henüz yeni yeni filizleniyorken, pump ve dump manipülasyonları piyasalara etki ediyordu. Üstelik bilgiye ulaşmanın şimdiye nazaran daha zor olduğu o yıllarda bile söylentiler büyük bir hızla yayılabiliyordu. Pump ya da dump ile piyasaya tesir etmek isteyenler de her zaman bu durumdan istifade etmesini biliyor. Dump ya da pump işlemleriyle ilgili bilgileri kulak ardı etmek, bunun yerine daha sağlıklı yollarla kar elde etmeyi tercih etmek kullanıcıların güvenliği açısından önem arz ediyor. Türk kripto para topluluğunda da çeşitli mecralar üzerinden kullanıcıların pump ve dump gruplarına dahil edilmesi hedefleniyor. Kullanıcıların bu tür vaziyetlerin ne denli büyük riskler içerdiğini iyi anlamaları birçok anlamda önemli.

Pump Yapan Coin Nasıl Bulunur?

Kripto para piyasalarında işlem gören coin’lerden hangisinin pump yaptığını anlamak isterseniz şimdi paylaşacağımız ipuçlarına bir göz atabilirsiniz. Bir tür dolandırıcılık şeklinde ifade etmenin yanlış olmayacağı pump hareketleri, kullanıcıların kendilerini korumaları gereken grafik hareketleri arasında gösterilebilir.

Kripto para piyasalarında hakim olan genel kanılardan birisi de bir kripto varlığın erken keşfedilmesi gerektiği düşüncesi. Yatırımcılar bu sayede satın aldıkları kripto varlıktan büyük ölçüde kar elde edebileceklerine inanıyor. Bu kanıda doğruluk payı olma ihtimalini de kabul etmek gerekiyor. Ancak bu fikir doğrultusunda gerçekleştirilen işlemler genellikle küçük ölçekli kripto varlıklar ile ilgili oluyor. Bu durumda kullanıcıların manipüle edilme riskini doğuruyor. Küçük ölçekli kripto varlıklara yatırım yaparken pump tehlikesinin de farkında olmak büyük önem arz eden konular arasında.

pump and dump
Pump ve dump şeması

Tarafların pump işlemini uygulamayı düşündüğü kripto varlıklar, genellikle bir önceki paragrafta bahsettiğimiz genel kanıya uyan kriptolara benziyor. Yani düşük piyasa değerine sahip, küçük ölçekli ve zayıf hacimli varlıklar genelde pump uygulayacak tarafların hedefinde yer alıyor. Bu arada pump’ı uygulayacak tarafların genellikle bir grup kullanıcıdan oluştuğunu da belirtmekte fayda var. Sistem, bilinene göre şu şekilde işlemeye devam ediyor: Küçük ölçekli kripto para, genelde çizdiği fiyat trendinin dışında grafik oluşturacak şekilde işlem görmeye başlıyor. Yukarıda yer alan grafik burada bahsedilen duruma örnek olarak gösterilebilir.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x