Yükleniyor...

Kripto Sektörünün 2022 Raporu: Acılarla Dolu Bir Yıl!

CoinGecko tarafından hazırlanan kripto sektörünün 2022 raporuna göre, acılarla dolu geçen bir yıl geride kaldı.

Kripto Sektorunun 2022 Raporu Acilarla Dolu Bir Yil

CoinGecko tarafından hazırlanan kripto sektörünün 2022 raporuna göre, acılarla dolu geçen bir yıl geride kaldı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Kripto veri sağlayıcısı CoinGecko, 2022 yılına dair geniş kapsamlı bir rapor hazırladı. Bu raporda, kripto sektörünün süreçleri ince irdelendi. Rapora bakıldığında, geride kalan yılın kripto endüstrisi ve kripto para piyasası açısından zorlu geçtiği gözlemlendi. Özellikle FTX ve Terra olayları, yılın en büyük kayıplarını yaşattı.

2022 Kripto Piyasasına Genel Bakış

2022 spot piyasa

2022 yılının zorlu geçen ikinci çeyreğinin ardından piyasalar bir nebze de olsa nefes alabildi. İkinci çeyrekten sonra yatay seyire bağlayan kripto para piyasası, 1 trilyon doların altında bir değer ile hareket etti.

Zorlu geçen küresel ekonomi koşulları ve kripto para piyasasında bir dizi çöküşler, toplam kripto sektör değerini 1 trilyon dolar altına taşıdı. Kripto sektörü 2022 yılını 829 milyar dolar ile kapattı. Bu değer, yılın başındaki değerine göre yüzde 64 daha düşük oldu.

Yılın ikinci çeyreği en acımasız dönem oldu. Bu çeyrekte, büyük çaplı düşüşler ve çöküş senaryoları yaşandı. Ayrıca Kasım ayındaki FTX krizi, piyasaları bir hayli zora soktu. 2022 yılının son çeyreğinde işlem hacmi 59 milyar dolar seviyelerinde oldu. Önceki çeyreğe göre bu yüzde 32’lik bir düşüşü temsil ediyor. Yılın ortalama işlem hacmi ise 86 milyar dolar oldu. 2022 yılında Solana ve LUNC yüzde 90’dan fazla değer kaybetti.

2022 Kripto Hakimiyeti

krist

Ayı piyasasının ağırlığını koyduğu 2022 yılında, kripto yatırımcıları daha güvenilir gördükleri stablecoin’lere akın etti. USDT, USDC ve BUSD gibi stablecoin’ler piyasa hakimiyetini artırdı. Bitcoin piyasa hakimiyeti 2022 yılında sabit kaldı. Ancak, önceki ayı sezonlarında Bitcoin piyasa hakimiyetini artırıyordu.

Piyasa değerine göre en büyük yedi kripto para birimi arasında sadece Ethereum’un hakimiyetinde düşüş yaşandı. Bu süreçte USDC ve USDT’nin piyasa hakimiyetinde geniş çaplı bir yükseliş gerçekleşti.

2022 Yılında Kripto Paraların Getirileri

En büyük kripto para arasında, yılın tamamında yüzde 81’lik bir düşüş yaşayan Cardano (ADA) en kötü performansı sergileyen kripto para birimi oldu. En iyi performansı ise yüzde 52’lik bir getiriyle BNB sağladı. Ayrıca DeFi projeleri, yıl boyunca yüzde 80’e kadar bir değer kaybı yaşadı

Play to Earn (P2E) sektörü de yılın en kötü performansını gösteren sektörler arasında yer aldı. P2E projeleri genel olarak, yüzde 90’ın üzerinde bir kayıpla dikkat çekti. İstisna olarak GMT, yüzde 2.700’lük bir değer kazanarak önce çıktı. GMT, yılı yüzde 69’luk kazançla tamamladı.

2022’de Kripto Paraların Benimsenme Durumu

kripto benimsenmesi

Zorlu geçen yılda, kripto para benimsenmesi istikrarlı bir şekilde artış gösterdi. Piyasa düşüşlerine rağmen, BTC ve ETH cüzdan adreslerinin sayısı sağlıklı bir şekilde yükseldi. Ayrıca, aktif bir şekilde BTC tutan cüzdanların sayısı ise sabit kaldı. Bu durum, ayı piyasasına rağmen artan benimsenmeyi işaret etti.

Bitcoin ağındaki aktif cüzdanların sayısı 800 bin ila 1 milyon arasında seyir gösterdi. Ethereum’da ise aktif adreslerin sayısı yıl boyunca düşüş yaşadı. Yılın başında Ethereum aktif adres sayısı 500 bin seviyelerindeyken, yıl sonuna doğru 400 bin civarına geriledi.

2022’de Hack ve Güvenlik Açıkları

2022 yilinda hack

Geride kalan yılda en az 180 güvenlik açığı nedeniyle yaklaşık 2.8 milyar dolar çalındı. Ayrıca, beş çapraz köprü hack’ı, toplam çalınan varlıkların yüzde 65’ini oluşturdu. Kripto endüstrisindeki en büyük istismar ise 2022 yılında gerçekleşti. Mart ayında Ronin Bridge hack saldırısında, 624 milyon dolar kayboldu.

Diğer büyük hack saldırıları arasında; 585 milyon dolarlık kayıpla BNB Bridge ve 326 milyon dolarlık kayıpla Wormhole Bridge yer aldı. Nomad Bridge, Beanstalk, Wintermute, Mango Markets ve Harmony Bridge de istismara uğrayan projeler arasında.

2022’de Bitcoin Fiyatı ve Madenciliği

Bitcoin islem hacmi

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 2022 yılına 46.319 dolarlık bir seviyeyle başlamıştı. Ancak ağır geçen ayı sezonunun etkisiyle Bitcoin, yılı 16.604 dolar seviyesinde tamamladı. BTC bu düşüş ile birlikte yüzde 64’lük bir değer kaybı yaşamış oldu.

Bitcoin, dördüncü çeyrekte 21.282 dolar seviyesine ulaşarak zirve yapmış oldu. Ancak FTX çöküşüyle başlayan yeni süreç, BTC fiyatını 15.742 dolara gerileterek yılın en düşük seviyesini yaşatmış oldu.

Diğer taraftan Bitcoin ağının hash oranı, zorlu ayı sezonuna rağmen yükseliş eğilimi gösterdi. Ancak Kasım ayında madencilerin zorluk yaşaması, bir nebze düşüş yaşattı.

Piyasalardaki düşüşlere rağmen Bitcoin ağının hash oranı 2022’de yüzde 54 artış gösterdi. Ayrıca hash oranı, dördüncü çeyrekte yüzde 5.4 arttı.

2022’de Ethereum

ethereum fiyati ve islem hacmi

2022 yılı Ethereum için de zorlu geçti. 2022 yılının üçüncü çeyreğinde yaşanan Merge güncellemesine rağmen, ETH fiyatı yılı 1.200 dolar seviyesinde kapattı.

ETH, 2022 yılını yüzde 67,5’lik bir düşüşle tamamladı. Yılın en yüksek seviyesi ise Ocak ayındaki 3.835 dolar oldu. ETH’nin en düşük seviyesi de Haziran ayındaki 995 dolar oldu.

Ayrıca, stake edilen ETH miktarı, ağdaki yükseltmelerin ve Merge güncellemesinin de etkisiyle istikrarlı bir şekilde yükseldi. Toplam stake edilen ETH sayısı yıl sonunda 15.8 milyon adet oldu. En çok ETH stake edilen mecra ise Lido oldu.

2022’de DeFi ve NFT

2022 yilinda DEf

2022 yılında yaşanan Terra ve FTX krizleri, en çok DeFi sektörünü etkiledi. DeFi’nin toplam piyasa değeri ilk çeyrek boyunca dirençli kalmayı başardı. Ancak sonrasında yaşanan çöküşler, ekosistemden milyarlarca doları sildi. Çöküş sonrası DeFi, toparlanmaya çalıştı ve stabil bir şekilde yılı tamamladı.

ETH ve DeFi token’larındaki ilginin artması, DeFi sektörüne bir nebze de olsa can suyu verdi. Ancak bu noktada da FTX krizi ortaya çıktı ve DeFi tekrar düşüş yaşadı. DeFi, yılın başında kripto sektörünün yüzde 6.5’ini oluştururken, yıl sonunda bu oran yüzde 4.1’e geriledi.

2022 yılı NFT’lerin maddi tarafına darbe vurdu. Ancak diğer taraftan NFT’ler, benimsenme ve çoğalma açısından başarı gösterdi. İşlem hacimlerinin düşmesi NFT’lere kan kaybettirirken, sektöre giren güçlü isimler ve popüler koleksiyonlar da dikkat çekti.

NFT kışı ile birlikte OpenSea’nın işlem hacmi yüzde 65’e yakın azaldı. Ancak OpenSea, halen daha pazarın lideri konumunda yer alıyor.

CoinGecko’nun hazırladığı 2022 kripto raporuna buradan ulaşabilirsiniz.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x