Yükleniyor...

Lightning Network (LN) Nedir?

Lightning Network (LN), blokzincirde yaşanan ölçeklenebilirlik sorununu çözmek amacıyla yaratılmış katman teknolojisi olarak ifade edilmektedir.

lightnin

Lightning Network (LN), blokzincirde yaşanan ölçeklenebilirlik sorununu çözmek amacıyla yaratılmış katman teknolojisi olarak ifade edilmektedir.

Lightning Network (LN) Nedir?

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Lightning Network (LN), 2015 yılında Joseph Poon ve Thaddeus Dryja tarafından önerilmiş ve yıllar içinde geliştirilmeye devam etmiştir. Bitcoin blokzinciri üzerinde yaşanan sorunlarına çözüm getirmek için çıkan fikir, diğer kripto para birimleri için de uygulanabilir özelliğe sahiptir.

Lightning Network (LN) hızlı arama listesine benzemektedir. Tek bir işlemi tamamlamak için ağdaki tüm işlemleri kaydetmeye gerek kalmamaktadır. Ağdaki tüm işlemleri kaydetmek yerine, Lightning Network (LN), zincire başka bir katman ekler. Eklenen katman üzerinde iki taraf arasında ödeme kanalları oluşturulmasını sağlar.

İşlemler, Lightning Network (LN) ile yapıldığında blokzincir üzerinde olduğundan daha hızlı, az maliyetli ve kolay hale gelmektedir. İşlemlerin zincir dışına taşınması, blokzincirde oluşan tıkanıklıkların yarattığı sorunları ortadan kaldırmaktadır.

Lightning Network Nasıl Çalışır?

Lightning Network (LN), akıllı sözleşmeler ve imzalı komutlar ile çalışır. Çalışma prensibi tarif edilecek olursa, P2P (eşler arası) mekanizması ile çalışan bir fonlama işlemi olarak nitelendirilebilir. Eşlerin biri ya da her ikisi, transfer işlemi için fon sağladığında ödeme kanalı oluşur ve bu kanallar üzerinden transferler yapılır.

Harcamaların ana blokzinciri tarafından tanınmasını önlemek için, Lightning Network (LN) devreye girdiğinde imza takası olmamaktadır. Bu sebeple taraflar, aralarında harcama işlemlerini doğrulamak için tek bir anahtarı değiştirirler. Bu anahtar değiştirme işlemine, Taahhüt işlemleri de denilmektedir. Lightning Network (LN) ağındaki eşler, birbirleri ve başka bir LN ağındaki kişiler ile sınırsız taahhüt gerçekleştirebilir.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x