Yükleniyor...

Meebit nedir? Hazır NFT’ler

2021 Mayıs ayında, CryptoPunks'ın yaratıcıları Larva Labs tarafından başka bir Ethereum tabanlı PFP NFT projesi olan Meebit tanıtılmıştır.

33

2021 Mayıs ayında, CryptoPunks’ın yaratıcıları Larva Labs tarafından başka bir Ethereum tabanlı PFP NFT projesi olan Meebit tanıtılmıştır. Meebit, CryptoPunks gibi rastgele oluşturulmuş özelliklere sahip bir dizi NFT karakteridir.

Meebit’ler, iki boyutlu öncüllerinin aksine voksellerde oluşturulan üç boyutlu karakterlerdir. Hacimli pikseller oldukları için 3B şeklinde adlandırılır.

Toplamda 20.000 Meebit vardır. Meebit’in çoğunluğu insan olmakla birlikte, domuz, fil, robot, iskelet, ziyaretçi ve parçalanmış deriden oluşmaktadır. Görsel olarak Meebits, Minecraft veya Roblox gibi oyunlardaki karakterlere benzemektedir.

Meebit ve Metaverse

Meebit’leri oluşturan 3B modellerin, kullanıcıların avatarlar ile etkileşimde bulunduğu kalıcı, paylaşılan bir sanal dünya olan, gelişen metaverse’de çok önemli bir rol oynayacağı düşünülmektedir. Bazı büyük teknoloji firmaları, platformdaki tüm sanal varlıkları kontrol ettikleri merkezi meta veri depoları oluştururken, Larva Labs ve diğer Web3 öncüleri, kullanıcıların NFT’ler biçiminde sanal varlıklara sahip oldukları ve aralarında taşınabilecekleri gerçek anlamda merkezi olmayan bir meta veri deposu oluşturmayı planlıyor.

Meebitler, birbirlerinden farklı görünürler ancak ortak noktaları pahalı olmalarıdır. Bununla birlikte bazı Meebitler nadir oldukları için diğerlerinden daha pahalıdır. Buna örnek olarak, algoritmik olarak oluşturulmuş takım elbiseli 3B iskelet olan Meebit #6337, 2021 Eylül ayında Christie’s müzayedesinde yaklaşık yarım milyon dolara satılmıştır.

2022 Mart ayında Bored Ape Yacht Club NFT projesinin yaratıcısı Yuga Labs, CryptoPunks ve Meebits’in fikri mülkiyet haklarını Larva Labs’tan satın aldı. Yuga Labs bir blog yazısında “Bu, 423 CryptoPunks ve 1711 Meebits ile birlikte her iki koleksiyon için markalara, sanattaki telif haklarına ve diğer IP haklarına sahip olduğumuz anlamına geliyor” demiştir.

Meebit Nasıl Satın Alınır?

Meebit satın almak için Meebits sitesini ya da OpenSea gibi ikincil bir pazar yeri kullanılabilir. Meebits, 100 Meebit’e kadar olan işlemler için kendi pazarında ücret talep etmemektedir. Meebits pazarındaki diğer OpenSea teklif sahiplerine karşı NFT için teklif verilemez. Bunun için OpenSea’ye gidilmesi gerekir. Bloklu voksel karakterlerden birinin 3B modeli satın alınırsa, Meebit’in tüm 3B modeli ve yüksek tanımlı görüntüsü de alınmış olur.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner