Yükleniyor...

Menkul Kıymet Nedir?

SEC ve bazı kripto borsaları arasındaki gerginlik, menkul kıymet tanımını da yeniden gündeme getirdi.

menkul kıymet

SEC ve bazı kripto borsaları arasındaki gerginlik, menkul kıymet tanımını da yeniden gündeme getirdi.

Menkul kıymet, finansal değere sahip olan ve yatırımcılara belli bir hak veya mülkiyet sağlayan herhangi bir finansal araç veya enstrümandır. Menkul kıymetler, yatırımcılara bir şirkete ortaklık hakkı veya bir şirketin borçlarını temsil etme hakkı gibi çeşitli haklar sunabilir.

Menkul kıymetler genellikle iki ana kategoriye ayrılır:

  1. Borçlanma Araçları (Tahviller, Bonolar): Şirketler veya hükümetler tarafından çıkarılan borç senetleridir. Yatırımcılar, bu araçları satın alarak ihraç eden kuruluşa borç verir ve belirli bir süre sonunda yatırımlarını geri alırlar. Borçlanma araçları faiz veya faiz benzeri bir getiri sunar.
  2. Sermaye Piyasası Araçları (Hisse Senetleri, Hisse Senedi Türevleri): Şirketlerin hisse senetleri veya hisse senedi türevleri gibi ortaklık paylarını temsil eden enstrümanlardır. Yatırımcılar, bu araçları satın alarak bir şirkete ortaklık hakkı elde eder ve şirketin karından pay alabilir. Hisse senedi türevleri, hisse senetlerinin değerindeki değişiklikleri yansıtan finansal araçlardır.

Bu varlıklar, yatırımcılar tarafından çeşitli nedenlerle tercih edilir. Bunlar arasında yatırım getirisi elde etme, portföy çeşitlendirmesi, risk yönetimi ve likidite sağlama gibi faktörler bulunur. Menkul kıymetler, genellikle borsalarda veya diğer finansal piyasalarda alınıp satılır ve yatırımcılar arasında ticaret yapılır.

menkul kiymet

Sıra Coinbase’te!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Binance’ten sonra Coinbase’i de hedef aldı.

SEC’ten gelen duyuruda, şu ifadeye yer verildi;

“Coinbase, SEC’e hiçbir zaman bir komisyoncu, ulusal menkul kıymetler borsası veya takas olarak kaydolmamıştır.”

Geçtiğimiz gün Binance’e yönelik dava süreçlerini başlatan SEC, bugün Coinbase’i hedef aldı. Daha önce birçok analist, Binance’e açılan davanın Coinbase’e de sekebileceğini ifade etmişti.

Düzenleyici kurum, Coinbase’in gerçekleştirdiği brokerlık işlemlerinde herhangi bir kayıt ortamı oluşturmadığını ve bu süreçlerden milyarlarca dolarlık kazanç elde ettiğini ifade etti. SEC, Coinbase’in yıllarca düzenleyici yapıya kafa tuttuğunu ve kayıttan sürekli kaçtığının altını çizdi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner