Yükleniyor...

Merkezi Olmayan Organizasyon Yani DAO Nedir?

Merkezi Olmayan Organizasyon nedir?

Merkezi Olmayan Organizasyon Yani DAO Nedir

Merkezi Olmayan Organizasyon nedir? Merkezi Olmayan Organizasyon anlamına gelen DAO’nun açıklaması, Dapps’ler, DAO örnekleri, avantajları, dezavantajları ve daha fazlasının cevabını sizin için bir araya getirdik.

Merkezi Olmayan Organizasyon Yani DAO Nedir

Sadece sizden para almakla kalmayan ve karşılığında bir atıştırmalık sunan bir otomatı düşünün. Makine malları otomatik olarak yeniden sipariş etmek için madeni veya kağıt parayı kullanır. Otomatlar kendi kiralarını kendileri öder. Üstelik bu makineye para koyduğunuzda siz ve diğer kullanıcıları hangi atıştırmalıkların sipariş edeceğiniz konusunda söz sahibisinizdir. Makinelerin yöneticileri yoktur. Tüm bu süreçler önceden yazılı olarak kodlanmıştır.

Otomatlar ve otomatların çalışma şekli kabaca bir DAO veya Merkezi Olmayan Özerk Organizasyon’un nasıl çalıştığına bir örnektir. Bitcoin, finansal işlemlerde aracılardan kurtulmayı başardığından beri böyle bir yönetim modeli fikri kripto para birimi topluluğunun en tutkulu hayali. Benzer şekilde DAO’nun arkasındaki ana fikir hiyerarşik yönetim olmadan tam olarak işlev gösterebilen bir şirket veya bir kurum kurmak.

Bir organizasyon türü olarak DAO ve sadece bu tür örgütlerden birinin adı olan DAO arasında bir ayrım yapmak şarttır. Proje bir DAO oluşturmadaki ilk girişimlerden biriydi ve ilk kodundaki bir hatadan dolayı olağanüstü bir şekilde başarısız oldu.

DAO’lar Nasıl Çalışır?

DAO

Başlangıçta önceden programlanmış bir kurallar kümesine sahip olduğu, otonom bir şekilde işlev gördüğü ve dağıtılmış bir konsensüs protokolü ile koordine edildiği için Bitcoin ilk tam-fonksiyonlu DAO olarak kabul edildi. O zamandan beri, DAO’ların oluşturulmasını halkın yakınına getiren ve mevcut görünümlerini şekillendiren Ethereum platformunda akıllı sözleşmelerin kullanımı sağlandı.

Ancak bir DAO’nun tam olarak faaliyete geçmesi gereken nedir? Her şeyden önce çalışacağı bir dizi kural. Bu kurallar esasen bir bilgisayar programı olan ve internette otonom olarak var olan akıllı bir sözleşme olarak kodlanır, ancak aynı zamanda insanların kendi başına yapamayacağı bir görevi yerine getirmeleri gerekir.

Kurallar belirlendikten sonra bir DAO bir finansman aşamasına girer. Bu iki neden çok önemlidir: Öncelikle, bir DAO’nun bir kurum tarafından harcanabileceği ya da içindeki belirli faaliyetleri ödüllendirmek için kullanabileceği bir çeşit içsel özellikli kripto para birimine sahip olması gerekir. İkinci olarak, bir DAO’ya yatırım yaparak kullanıcılar oy haklarını ve daha sonra da çalışma şeklini etkileme yeteneği kazanırlar.

Finansman süresi bittikten ve bir DAO dağıtıldıktan sonra tamamen bağımsız ve içerik oluşturucuları ile bu konudaki herkesden tamamen bağımsız hale gelir. Açık kaynak kodludurlar yani kodları herkes tarafından görülebilir. Ayrıca, tüm kurallar ve finansal işlemler Blockchain’e kaydedilir. Bu, DAO’ları tamamen şeffaf ve değişmez hale getirir.

Bir DAO faaliyete geçtikten sonra nerede ve nasıl para harcayacağına dair tüm kararlar bir uzlaşmaya varılarak yapılır. Bir DAO’da hisseleri satın alan herkes geleceği ile ilgili önerilerde bulunabilir. Şebekenin tekliflerle birlikte spam olmasını önlemek için para yatırılması gerekebilir. Daha sonra paydaşlar teklife oy verirler. Herhangi bir eylemde bulunmak için çoğunluğun bunu kabul etmesi gerekir. Bu çoğunluğa ulaşmak için gereken yüzde kodunda belirtilebileceği gibi bir DAO’ya bağlı olarak değişebilir.

Esasen, DAO’lar insanların fonlarını dünyadaki herhangi biriyle paylaşmalarını sağlar. Bu bir arabuluculuk olmaksızın, bir yatırım, bağış, para toplama, borçlanma vb. şekillerde yapılabilir. Oylama sistemiyle ilgili potansiyel olarak büyük bir sorun, bir başlangıç ​​kodunda bir güvenlik deliği gibi görülse bile çoğunluk oyu alınana kadar düzeltilemez olmasıdır. Oylama gerçekleşirken bilgisayar korsanları koddaki bir hatadan faydalanabilir.

DAO Hissedarları ve Nasıl DAO Hissedarı Olunur

Bir DAO’ya yatırım yapmak nispeten kolaydır. Özellikle Ethereum veya Bitcoin’i nasıl satın alacağınızı biliyorsanız ve zaten bir cüzdanınız varsa. Yapmanız gereken tek şey, bir şirketin hisselerini satın almakla aynı olan belirli bir DAO’yu satın almanızdır.

Finansman aşaması kapandıktan sonra tekliflerin yanı sıra oylama yapabilecek ve hatta bir kâr bile edebileceksiniz. Satın aldığınız kripto paraların miktarı alacağınız oy miktarı ile korele olacaktır. Ancak, yatırım yapmadan önce tam olarak neye bulaştığınızı bildiğinizden emin olun. DAO’lar tamamen şeffaftır ve temel kodları her zaman açık kaynaklıdır. Bu da söz konusu kodları gözden geçirme şansınız olduğu için herhangi bir hata olmadığından emin olmanız gerektiği anlamına gelir.

dApps Nedir?

API DApps

Dapps veya Merkezi Olmayan Uygulamalar, esas olarak Ethereum Blockchain üzerinde çalışan ve akıllı sözleşmelerle kullanılan, durdurulamayan uygulamalardır. Sıradan uygulamalardan elde edilen temel farkı Dapps’in tamamen özerk olması, operasyon yürütmek ve temelde sansüre karşı bağışıklık kurmak istememesidir. Başka bir deyişle, bir kullanıcı ve bir servis arasında doğrudan bağlantı kurarlar. Bu sayede kullanıcılar paylaştıkları bilgileri ve verileri tamamen kontrol edebilir.

DAO’lar temel olarak ademi merkezi uygulamaların çok iddialı bir türüdür. Ethereum beyaz gazetesinde açıklandığı gibi, oylama ve yönetim sistemlerini içeren “diğer” kategoriye girerler. Diğer iki Dapps türü, paranın dahil olduğu uygulamaları ve uygulamaları yöneten paradır, fakat aynı zamanda başka bir parça (sigorta, yardım, mülk, vb.) gerektirirler.

DAO’nun Hikayesi

“DAO”, insanların, Airbnb’nin merkezi olmayan bir sürümünde mülklerini paylaşmasına izin veren “akıllı kilitler” konusunda uzmanlaşmış bir Alman başlangıç slock.it’in arkasındaki bir ekip tarafından yaratılan belirli bir DAO’nun adıdır. DAO, bir kripto para birimi satışı yoluyla finanse edildiği Mayıs 2016’da konuşlandırıldı. Her nasılsa, proje tarihte en başarılı kitle fonlama kampanyası olmayı başardı ve 150 milyon doların üzerinde yatırım aldı.

DAO’nun kodu mükemmel değildi ve herkes tarafından görülebilecek şekilde açık kaynak kodlu ve kullanılabilir olmasından dolayı bir kişi veya kişiler tarafından istismar edildi. Yani, 17 Haziran’da anonim bir hacker ya da bir grup korsan, DAO’dan DAO’nun yapısını kopyalayan bir “çocuk DAO”ya para harcadı. Fonların tahliyesi durdurulmadan önce bilgisayar korsanı 50 milyon dolarlık Ethereum’u fazla çalmayı başardı.

DAO’nun kodundaki bir hatanın fonları çalmak için kullanılmasına rağmen hack işlemi hem Ethereum’un bir barındırma platformu hem de DAO’ların konsepti olarak itibarını ciddi biçimde baltaladı. Dahası, Ethereum ağının ikiye bölünmesine neden oldu. Bununla birlikte kodun ek olarak test edilmesiyle bunların hepsinden kaçınıldığını anlamak önemlidir. Belki de bu hack saldırısı potansiyel zayıflıkları gösteren DAO’ların gelişmekte olan tarihinde önemli bir kilometre taşıydı ve kuşkusuz bu tür zayıflıklar gelecekteki DAO’lar tarafından dikkate alınacaktır.

DAO’ların Avantajları

İnkar edilemez bir şekilde DAO’ların konsepti son derece heyecan verici, çünkü günümüz organizasyonlarının nasıl yürüdüğü ile ilgili yanlış olan her şeyi çözmeyi amaçlıyor. Mükemmel yapılandırılmış bir DAO, her yatırımcıya örgütü şekillendirme fırsatı verir. Hiyerarşik bir yapı yoktur, bu da her inovasyon fikrinin herkes tarafından ileri sürülebildiği ve tüm kurum tarafından dikkate alınabileceği anlamına gelir. Her yatırımcının organizasyona katılmadan önce farkında olduğu bir dizi yazılı kurallar bulunur ve oylama sistemi herhangi bir tartışmaya yer bırakmaz.

Dahası, hem bir öneride bulunup hem de bir oylama yapmak için bir yatırımcının belirli bir miktar para harcamasını gerektirdiği için kararlarını değerlendirmek ve etkisiz çözümlere zaman kaybetmemek için onları zorlar. Son olarak, tüm kuralların yanı sıra her bir finansal işlem herkesin gözden geçirmesi için Blockchain’e kaydedildiğinden DAO’lar tamamen şeffaftır. Katılan herkes fonların nasıl harcanacağına karar verir ve bu fonların nasıl harcanacağını izleyebilir.

DAO’ların Dezavantajlar

DAO’lar, tıpkı kripto paralarla bağlantılı olan her şey gibi son derece yeni ve bir dereceye kadar devrimci bir teknolojidir. Doğal olarak bunlar gibi projeler çok fazla eleştiri almaktadır. Örneğin, MIT Teknoloji İncelemesi, kitlelere önemli finansal kararlar vermekle kötü bir şey ve herhangi bir getiri sağlama olasılığı olmayan fikri düşünmektedir. Makalelerinde DAO ile ilgili projelerin dünyanın herhangi bir boyutta başarılı olabilmesi için çok fazla şeyin değişmesi gerektiğini belirtiyorlar.

Kitlelere yatırım yapılmadığı konusunda oldukça muhafazakar bir duygudan başka, DAO’ları çevreleyen başka endişelerde bulunmaktadır. En önemli sorun, özellikle de DAO kesildikten sonra bir güvenlik problemidir ve “durdurulamaz kod” prensibi ile bağlantılıdır. Saldırı sırasında gözlemciler ve yatırımcılar çaresizce fonların DAO’dan çıkarılmasını izledi, ancak saldırgan teknik olarak kuralları izledikçe hiçbir şey yapamadılar. Tabii ki, kodu iyi oluşturulmuş ve hatasız ise bu tür saldırılardan kaçınılabilir.

Son olarak, bir Blockchain ağı dışında iş yapabilmek ve finansal araçların ve fikri mülkiyetin fiziki dünyasıyla iletişim kurabilmek için DAO olarak çalışan girişimlerin bir çeşit yasal çerçevede olması gerekmektedir. Yasal belirsizlik, teknolojinin yeni ve radikal olarak farklı olması nedeniyle kripto finans dünyasını sarsan bir sorundur, ancak çözüm sadece bir zaman meselesi gibi görünmektedir.

DAO Örnekleri

Esasen, merkezi olmayan bir yönetim ve bütçeleme sistemine sahip herhangi bir özerk organizasyon bir DAO olarak adlandırılabilir. Bu, neredeyse her ademi merkezileştirilmiş kripto para birimi ağını bir DAO’yu, özellikle resmi lansmandan önce gelen ilk kitle fonlaması dönemini dikkate alarak söylenebilir. Aşağıda, en iyi tanınan başarılı DAO’lardan bazılarının kısa bir listesi bulunmaktadır.

Dash: Anlık ödeme ve özel işlemler sunan açık kaynaklı, eşler arası bir kripto para birimi.

Digix Global: Eşler arası dijital varlıklarda altın standart. Her bir Digix Gold kripto para birimi, 1 gram LMBA standart altını temsil eder ve Safehouse kasalarında güvence altına alınır.

BitShares: Hızlı ve akışkan bir ticaret platformu olarak pazarlanan, kripto para biriminin özgürlüğünü sağlayan bir merkezileştirilmiş kripto para birimi değişimi dolar istikrarı ile birleştirildi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner