Yükleniyor...

Neutrino USD (USDN) Nedir?

Neutrino USD (USDN), ABD dolarına sabitlenmiş ve WAVES tarafından desteklenen algoritmik bir stabil kripto paradır.

Neutrino USD USDN

Neutrino USD (USDN), ABD dolarına sabitlenmiş ve WAVES tarafından desteklenen algoritmik bir stabil kripto paradır. USDN ile yapılan tüm işlemler (ödül verme, stake etme ve ödüllerin ödenmesi dahil) tamamen şeffaftır ve akıllı bir sözleşme ile gerçekleştirilir. 

Neutrino USD (USDN) Nedir?

Stabil paralar, fiyatı ABD doları gibi gerçek varlıkların fiyatına sabitlenen kripto para birimleridir. Son zamanlarda stablecoin’ler, merkezsiz finansta (DeFi) önemli bir araç olarak ortaya çıktı. Stabilcoinler ile kullanıcılar daha az riskle blok zincirinde bakiyelerini saklayabilirler. Gerekirse, sabit paralarını düşük ücretlerle fiat para birimleriyle hızlı bir şekilde değiştirebilirler. Bu bağlamda kripto para piyasasında bu amaçlarla ortaya çıkmış birçok stabilcoin projesi bulunmaktadır. Bunlardan biri de gelişmiş özellikleri ile piyasaya iddialı bir giriş yapan Neutrino USD (USDN).

Neutrino USD (USDN), ABD dolarına sabitlenmiş ve WAVES tarafından desteklenen algoritmik bir sabit paradır. Neutrino USD, itibari paraya dayalı sabit paralara göre büyük bir gelişmeyi temsil ediyor. Yedek olarak kripto (WAVES) kullanır ve tüm sistem, tüm kontroller ve dengeler, Neutrino USD’nin sabit bir fiyatı koruma eğiliminde olmasını sağlayacak şekilde kalibre edilir, bu da kullanıcıların istikrar ve mutlak şeffaflık elde etmelerini sağlar.

Neutrino Protokolü Nedir?

Neutrino Protokolü, gerçek varlıklara veya kripto para birimlerine bağlı sabit paraların oluşturulmasına izin veren bir fiyat istikrarı algoritması olan bir varlıklaştırma protokolüdür. Neutrino protokolü, Ride programlama dilinde yazılmış ve Waves blok zincirine yerleştirilmiş bir dizi etkileşimli akıllı sözleşme ile temsil edilir. Neutrino protokolüyle yapılan çoğu işlem artık Waves.Exchange arabirimi aracılığıyla kullanılabilir.

Neutrino sistemi temel olarak 3 ana çekirdek tokenden oluşur: WAVES, USDN ve NSBT. 

WAVES, işlem ücretlerini ödemek için kullanılan Waves blok zincirinin temel bir simgesidir. Ana stabilcoin Neutrino olan USDN için teminat görevi görür. USDN, ABD dolarına sabitlenmiş algoritmik bir sabit paradır. Neutrino’nun diğer sabit varlıkları için teminat görevi görür. NSBT, USDN teminat rezervlerinin istikrarını sağlayan Neutrino protokolünün bir yeniden finansman ve yönetişim tokenidir.

USDN Nasıl Çalışır?

USDN, WAVES tokenlerini ABD doları karşısında 1: 1 oranında teminat olarak sağlamak için akıllı bir sözleşme aracılığıyla algoritmik olarak verilir. USDN almak için, kullanıcılar ana Neutrino akıllı sözleşmesinde swapWavesToNeutrino() işlevini çağırmalıdır. Akıllı sözleşmedeki mevcut fiyattan USDN’ye WAVES takası yapar.

Örnek: 1 USDN vermek için, akıllı sözleşmeye WAVES dijital 1 USD göndermeniz gerekir. WAVES’ı USDN’ye takas etmek için minimum miktar 1 WAVES’tir. Zaman aşımı 1 bloktur (yaklaşık 1 dakika).

Ters takas işlemini talep etmek için (USDN’den WAVES’e), kullanıcı swapNeutrinoToWaves() işlevini çağırmalıdır. BalanceLockIntervalblocks, Waves blok zinciri tarafından oluşturulduğunda, tokenlar, BalanceLockInterval yüksekliğine ulaşıldığında gerçek fiyattan çekme yöntemi (hesap: Zincir) kullanılarak çekilmeye hazır olacaktır.

USDN’yi WAVES ile takas etmek için minimum miktar 1 USDN’dir. Zaman aşımı 1.440 bloktur (yaklaşık 24 saat). Önceki takas devam ederken yeni bir takas başlatmak mümkün değildir.

Sistem kararlılığını korumak için NSBT ekibine gönderilen her takastan bir protokol ücreti alınır. Hisselerini stake eden NSBT sahipleri arasında dağıtılır.

Neutrino USD USDN 1

Neutrino USD Özellikleri

Transfer ile  Neutrino USD’nin Ethereum’da katılımcı olması muhtemeldir. USDN, Ethereum kullanıcılarına, Ethereum cüzdanlarında USDN’yi tutma şeklinde ödüller verme yetkisi verir. Yeni kombinasyon ayrıca Ethereum geliştiricilerinin merkezi olmayan finans uygulamalarında USDN kullanmalarına izin veriyor.

1:1 oranında ABD dolarına sabitlenen Neutrino USD, çeşitli merkezi olmayan yazılımlarda ödeme tokeni olarak kullanılır. Ayrıca farklı pazarlarda işlem görebilir. Waves, tokenin stake sırasında yıllık %8 ila %15 arasında hareket ettiğini gösterir.

Bunu, sahibinin ihraççıya güvenmek zorunda olduğu itibari para destekli sabit paralarla karşılaştırın. USDN, akıllı bir sözleşme ile verilen algoritmik bir sabit paradır.  

NSBT (Neutrino System Base Token)

NSBT (Neutrino System Base Token), Neutrino protokolünün USDN arzını destekleyen rezervi stabilize etmeyi amaçlayan bir yardımcı program tokenidir. NSBT tokenleri yalnızca akıllı sözleşmeler aracılığıyla ve yalnızca parametreleri USDN için rezerv açığının değerine bağlı olan özel bir açık artırma algoritması kullanılarak oluşturulabilir. Benzer şekilde, NSBT tokenleri, WAVES kapitalizasyonunun ve rezerv bakiyesinin önemli ölçüde büyümesi sırasında Neutrino akıllı sözleşmesi kullanılarak tasfiye edilebilir.

NSBT tokenleri, Neutrino sistemindeki ödemeler için (yani rezerv biriktirmek, yeni Neutrino tokenleri türleri yaratmak) ve sahiplerine onaylanmış oylama sisteminde oy hakları sağlamak için kullanılır. Bu tokenlerin ön tahsisi veya ön sürümü yoktur. NSBT’nin piyasa fiyatı, kripto para borsalarındaki arz ve talep dinamiklerinin yanı sıra tokenlerin 1 USD eşdeğeri kadar düşük bir fiyata satın alınabildiği Neutrino akıllı sözleşmelerinde belirlenir.

USDN Fiyat İstikrar Mekanizması

Rezerv Tokeni Fiyatı Artırır

Dayanak varlığın (WAVES) fiyatı arttıkça Waves’in kapitalizasyonu USDN istikrar tokeninin kapitalizasyonunu aşmaya başladı. Bu durumda, akıllı sözleşme fazla rezervleri tespit eder ve NSBT tasfiye emirlerini kullanmak için karşılık gelen miktarda USDN üretir. Tasfiye için sıralanmış token yoksa, Waves sınırının Neutrino arzından daha büyük olması koşulu kalır.

İndirim Rezerv Tokeni 

Dayanak varlık WAVES’in fiyatı düştükçe, kapitalizasyon artık istikrarlı token USDN’nin kapitalizasyonunu karşılamaya yetmiyor. Bu durumda, bir rezerv açığı tespit eden akıllı bir sözleşme, NSBT adlı özel bir tokenin oluşturulduğu ve WAVES’e satıldığı bir açık artırma yoluyla ortadan kaldırılabilir.

Bir NSBT, rezerv kapitalizasyonu tekrar arttığında USDN miktarı için tasfiye edilebilir. Traderlar, bir dizi NSBT’yi farklı bir indirimle (NSBT/WAVES fiyatı) satın almak için sipariş verdikleri herkesin katılabileceği açık artırmada Açık Artırma Paneli aracılığıyla NSBT satın alabilirler. Neutrino base token emirleri piyasa emriyle (NSBT/USDN fiyatından) yürütülür.

Neutrino Dollar, Waves yerel tokeni ile teminatlandırılmış algoritmik bir stablecoin’dir. Fiyat istikrarı piyasa yapıcılar tarafından 1 USD-N: 1 USD oranında desteklenmektedir. Merkezi itibari para teminatlı sabit paraların aksine USDN, akıllı bir sözleşme ile verilir.

USDN 1Y graph coinmarketcap
Neutrino USD (USDN) Grafiği

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner