Yükleniyor...

New Kind Of Network (NKN) Coin Nedir?

NKN, halka açık bir blokzinciri tarafından desteklenen yeni bir tür eşler arası ağ bağlantı protokolüdür.

NKN nedir

NKN, halka açık bir blokzinciri tarafından desteklenen yeni bir tür eşler arası ağ bağlantı protokolüdür. Yeni bir internet ağı olarak tanımlanmaktadır.

New Kind Of Network (NKN) Nedir?

Ocak 2018 tarihinde kurulan NKN projesi, mevcut internette yaşanan sorunların çözümü için oluşturulmuştur. Kendine ait blokzinciri üzerine inşa edilen NKN, eşler arası (P2P) ağlar için açık kaynaklı bir protokoldür. NKN, Bitcoin ve Ethereum’un bilgi işlem gücünü merkezileştirmesi, dosya Sistemi (IPFS) ve Filecoin’in depolamayı merkezileştirmemesi gibi ağ kaynaklarını merkezileştirmeye odaklanmaktadır. Açık kaynaklı merkezi olmayan ağ, geliştiricilerin ağın özelliklerin yararlanarak uygulamalar oluşturmasını sağlamaktadır. New Kind Of Network, internetin daha güvenli ve açık hale getirilmesine yardımcı olmak için yeniden yapılandırılmasına katkıda bulunmaktadır. Aynı zamanda kullanıcılarının verileri üzerinde mülkiyet ve kontrol sahibi olmalarına izin veriyor.

Ayrıca NKN kullanıcıları, dApp oluştururken programlama dillerini kullanabilmektedir. Yeni Tür Ağ modeli olarak tanımlanan NKN, node’larının internet bağlantısını ve ağ bant genişliğini paylaşmaya teşvik edildiği halka açık bir blokzinciri etrafında inşa edilmiştir. NKN ana ağı, hem ağ katılımcıları hem de dApp geliştiricileri için düşük giriş engelleri olan düşük gecikmeli, yüksek bant genişliğine sahip bir veri iletim ağı olacak şekilde tasarlanmıştır. NKN’nin 100.000’den fazla aktif node’un yaklaşık %100’ü topluluk üyeleri tarafından yürütülmektedir. Ayrıca, madencilik teşvikleriyle desteklenmekte olan proje, önemli düzeyde merkeziyetsizlik ve topluluk katılımı sağlamıştır.

NKN ozellikleri

NKN Özellikleri

NKN’nin amacı, blok zinciri teknolojisi ve son teknoloji ağ topolojisi ile merkezi olmayan bir çözüm sağlayarak tüm sorunları çözmeyi amaçlamaktadır. Özellikleri arasında;

  • Kullanımı kolaydır. NKN, herkesin hizmetleri kullanmasını ve faydalanmasını kolaylaştırmaktadır. Kodu birçok programlama dilinde mevcuttur, bu nedenle her geliştirici tarafından benimsenmesi kolaydır.
  • Optimize yönlendirme mevcuttur. NKN ağı, hedefine en uygun rotayı belirlemektedir. Kendi “yakın yönlendirme” algoritmasını kullanarak, veriler her zaman mümkün olan en hızlı aktarıcıları almaktadır.
  • Özel ve güvenli teslimat sunmaktadır. NKN, bir IP adresinin doğrudan kullanımı olmadan çalışmaktadır. Veriler yalnızca yerel cihazda saklanır ve her zaman gizlilik ve güvenliğin en iyi şekilde korunmasını garanti etmektedir.
  • Milyonlarca node’u mevcuttur. NKN’nin yeni MOCA konsensüs algoritması yatay olarak ölçeklenebilir ve isteğe bağlı sayıda konsensüs düğümünü desteklemektedir. NKN ana ağı, Bitcoin ve Ethereum’dan daha fazla milyonlarca tam fikir birliği node’unu destekleyebilmektedir.
  • Toplu yüksek hız sunar. Düğümler ve istemciler, çeşitli yolların toplam hızından yararlanabilmektedir. Ağa daha fazla NKN düğümü eklemek, tüm ağ için verimi yatay olarak ölçeklendirebilmektedir.
  • Merkezi sunucular geliştirmeye ve çalıştırmaya gerek olmadan tamamen eşler arası ve merkezi olmayan bir ağdır. Karmaşıklığı ve maliyetleri önemli ölçüde azaltmanın yanı sıra tek hata noktasını ve saldırılar veya bilgisayar korsanlığı için merkezi bir hedefi ortadan kaldırmaktadır.
  • Benzersiz ve küresel kimliğe sahiptir. Benzersiz NKN adresleri, dünyanın her yerinden ve herhangi bir zamanda hizmetlere olanak tanır ve ayrıca kullanıcıların uygulamaları ve hizmetleri keşfetmesine ve aramasına yardımcı olmaktadır.
  • Extra güvenlik ve gizlilik sunar. Genel anahtar altyapısı veya üçüncü taraf sertifikaları olmadan uçtan uca ve atlamalı şifreleme mevcuttur.
  • Gecikme süresi düşüktür. NKN, gerçek zamanlı 3D oyun, AR/VR ve IoT’nin yanı sıra uç bilgi işlem ve optimize edilmiş yönlendirme dahil olmak üzere tüm uygulama türlerini desteklemektedir.

NKN Coin Nedir?

New Kind Of Netwoek platformunun yerel kripto para birimi NKN Coin’dir. Ağdaki hizmetler için bir teşvik ve ödeme sistemi olarak hizmet eden NKN Coin, bir ERC-20 token’ıdır. NKN shaipleri, hizmetlerden yararlanabilir, akıllı sözleşmeleri yürütebilir, programlayabilir ve çeşitli özelliklerden yararlanabilir. NKN Coin ayrıca, ödüllendirme tokenı olarak da kullanılmaktadır. Ayrıca NKN Coin, sahiplerinin dijital varlık transferlerinde işlem yapmasına ve ağdaki veri aktarım kaynakları için ödeme yapmasına olanak tanımaktadır.

NKN Coin Nasıl Ve Nereden Alınır?

New Kind Of Network’ün yerel kripto para birimi, NKN Coin’dir. Birçok kripto para borsasında listelenmektedir. Bunlara örnek olarak; Binance, Coinbase Exchange, KuCoin, Bittrex, Huobi, Gate.i.o, Bitget, Crypto.com Exchange, Upbit gibi platformlar verilebilir. NKN Coin satın almak isteyen yatırımcılar ilk olarak bu borsalardan birini tercih etmelidir. İlgili borsaya üye olmalı ve hesap oluşturmalıdır. Kimlik doğrulama işlemini gerçekleştiren yatırımcılar, alım satım sayfası üzerinden istedikleri miktarda NKN Coin satın alabilir. Yatırımcılar satın aldıkları NKN Coin’leri, işlemlerde kullanabilir ya da daha sonra kullanmak üzere güvenli cüzdanlarda saklayabilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner