Yükleniyor...

Nijerya, Yeni Kripto Varlık Kuralları Yayımladı

Nijerya Menkul Kıymetler Borsası Komisyonu, ülkedeki dijital varlıkların ihracı, takası ve muhafazası ile ilgili yeni kurallar yayımladı.

nijerya kripto para

Nijerya Menkul Kıymetler Borsası Komisyonu, ülkedeki dijital varlıkların ihracı, takası ve muhafazası ile ilgili yeni kurallar yayımladı.

Nijerya Menkul Kıymetler Borsası Komisyonu, geçtiğimiz yıllarda dijital varlıkları nasıl sınıflandıracağına ve ele alacağına dair bir açıklama yayımlamıştı. Şimdi ise Komisyon, kripto varlıklar için yeni kurallar yayımlıyor.

Bu gelişmenin kripto ve ilgili işletmelere meşruiyet getirebileceği ve kripto benimseme konusunda önde gelen ülkelerden biri olan Nijerya’da kripto kullanımı için yeni kapılar açabileceği belirtildi.

Nijerya’nın Yeni Kripto Kuralları

nijerya kripto

Nijerya Merkez Bankası (CBN), SEC’in dijital varlıklarla ilgili yayımladığı kurallar ışığında yeni kurallar yayımladı.

Nijerya’da, Nijeryalılara herhangi bir tür kripto ürünü ve hizmeti sunmak isteyen kuruluşlar bir sanal varlık hizmet sağlayıcı (VASP) lisansı almalı.

VASP lisansı kendi yükümlülükleriyle birlikte geliyor. Özellikle lisans sahipleri, kullanıcılardan kendileri tarafından beyan edilen risk bildirim formları alırken, yatırımlardan kaynaklanan kayıpların herhangi bir koruma fonu kapsamında olmadığına dair bir sorumluluk reddi beyanı düzenliyor.

VASP kurallarına ek olarak 13 Mayıs’ta Komisyon tarafından yayımlanan belge şu alanları kapsıyor:

  • Dijital varlık borsası işletmek
  • Token verme
  • Dijital varlık platformu işletme
  • Dijital varlık saklama görevlileri için gereksinimler

Dijital Varlık Borsası İşletilmesi Hakkında

SEC’in kurallarına göre, Nijeryalılara hizmet veren tüm kripto borsalarının artık izin alması gerekiyor ve bu da Komisyonun kayıtlarına erişmesini sağlıyor. Borsaların haftalık ve aylık alım satım bilgilerinin yanı sıra üç aylık ve yıllık mali, uyum raporları sunması bekleniyor.

Bir borsanın listelemek istediği her varlık için başvuru göndermesi de gerekecek. Başvuru, borsanın proje ve ilgili riskler hakkında yeterli bilgiye sahip olduğunu kanıtlamalıdır. Dahası, borsaların gerçek zamanlı piyasa gözetimi yapması da gerekiyor.

Token Verilmesi Hakkında

Nijerya’da dijital varlık teklifleri yapmak isteyenler veya Nijeryalıları hedefleyen herhangi bir proje sunmak isteyenler, bir değerlendirme formu doldurarak ve teknik incelemesinin ayrıntılı bir kopyasını göndererek niyetini SEC’e kaydetmesi gerekiyor. Komisyon, önerilen tokeni bir menkul kıymet olarak kabul ederse, ihraççı ülkenin menkul kıymetler yasalarına uymak zorunda.

Ek olarak, SEC, projelerin resmi döviz kuruna göre yaklaşık 24,1 milyon dolar olan 10 milyar NGN’ye kadar yükselmesine izin verecek. Komisyon, uygun göreceği şekilde bu rakamı güncelleyebilir.

Dijital Varlık Platformunun İşletilmesi Hakkında

Dijital varlık teklif platformu (DAOP), ihraççıların ICO gibi bir dijital varlık teklifini başlatabilecekleri portalları ifade eder. Komisyon, bir DAOP’nin işletilmesine ilişkin yükümlülükler listesi hazırladı.

Dijital Varlık Saklama Hakkında

Nijerya’da bir dijital varlık saklama işi yürütmek için hükümler de bulunuyor, Kurallara göre, bir DAOP, ilgili düzenlemelere uyması koşuluyla kendi saklama hizmetlerini sağlayabilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner