Yükleniyor...

Off-Chain Transactions Nedir?

Off-Chain Transactions, blokzincir üzerinde gerçekleşen zincir dışı işlemler olarak tanımlanmaktadır.

off chain

Off-Chain Transactions, blokzincir üzerinde gerçekleşen zincir dışı işlemler olarak tanımlanmaktadır.

Off-Chain Transactions Nedir?

Off-Chain Transactions, blokzincir ağının dışında gerçekleştirilen işlemleri ifade etmek için kullanılmaktadır. Tüm işlemler ve veriler blokzincirde kayıt altında tutulmaktadır. Bütün işlemler, topluluğun onayı ve gözetimi altında gerçekleşir. Ancak bazı durumlarda taraflar, zincir dışı işlemler yapmayı tercih edebilir ve bu, onlar için daha avantajlı bile olabilmektedir. Off-Chain Transactions, belirli bir blokzinciri ağından meydana gelen ve ana zincire gönderilmeden önce raporlanabilen veya gruplandırılabilen işlemler olarak tanımlanmaktadır.

Zincir içi işlemlerin karmaşıklığının aksine, Off-Chain Transactions, zincir dışında gerçekleşir. Yapılmak istenen işlemlerin birden fazla yöntemi olabilir. İşlemi yapan iki taraf arasında bir transfer anlaşması yapılarak gerçekleştirilebilir ya da garantör konumunda, üçüncü bir kişinin gözetiminde yapılabilir. Kredi içerikli bir ödeme mekanizmasından da faydalanılabilir. Özetle bu işlemler, üçüncü bir taraf garantisinde veya işlemin geçerli ve eksiksiz olduğunu doğrulayan bir anlaşmaya sahip olan katılımcılar tarafından yapılabilmektedir. İki katılımcı, dijital cüzdanlarından herhangi bir para çekmeden değiş tokuş edebilmek için direkt özel anahtarlarını da değiştirebilmektedir.

Off chain Transactions

İki taraf arasında bir transfer anlaşması yönteminde sadece tarafların birbirine güveni esas alınmaktadır. Üçüncü bir garantör eşliğinde işlem yapma yönteminde transfer aracı üzerinden gerçekleştirildiği için kayıt altında tutulur ve bir sorun oluştuğunda kayıtlar sorunu çözmeye yardımcı olabilir. Kredi içerikli ödeme mekanizması yönteminde, tarafların birbirine güveni ile gerçekleşir. Sözlü olarak gerçekleştirilen transfer işleminde, kayıt yoktur ve borç karşılığı olduğuna dair bir bilgi bulunmamaktadır.

Off-Chain transactions yani zincir dışı işlemler hızlı işlemlerdir. Ağa yüklenmek ya da kuyrukta beklemek gibi bir durumu bulunmadığı için tercih edilmesindeki en büyük etken de bu olmaktadır. Ayrıca, Off-Chain transactions yönteminde, blokzincirde hiçbir değişiklik gerçekleşmediği için çoğunlukla işlem ücreti olmamaktadır.

On-chain Transactions Nedir?

On-Chain Transactions, Off-Chain Transactions’ın (zincir dışı işlemler) aksine blokzincirde meydana gelen ve ağdaki tüm Node’lar tarafından görülebilen işlemlerdir.

İşlemler, blokzincir ağında doğrulandıktan ve kaydedildikten sonra değiştirilememektedir. Bu sebeple yüksek güvenlik ve şeffaflık sunan işlemler olarak tanımlanmaktadır. Bir blokzincirde meydana gelen işlemler, Miner olarak adlandırılan bir dizi ağ katılımcısı tarafından doğrulanmaktadır. Bir işlem ancak katılımcılar tarafından doğrulandıktan ve geçerliliği konusunda fikir birliğine varıldıktan sonra geçerli olmaktadır.

İşlem detayları daha sonra bir bloğa kaydedilerek ağın katılımcılarına dağıtılmaktadır. İşlemler, blokzincir ağının Consensus algoritmasına dayalı olarak ağ katılımcılarından yeterli onayları aldığında geri çevrilememektedir. İşlemin geri çevrilebilmesi için mevcut Hash gücünün çoğunluğunun ele geçirilmesi gerekmektedir. Miner’lar, blokzincirdeki bir işlemi mümkün olan en kısa sürede onaylamak için doğrulama hizmeti sunmakta ve bunun için bir ücret talep etmektedir.

Bu sebeple On-Chain Transactions,Off-Chain Transactions’ a göre maliyetli olmaktadır. Bazen, ağın ölçeklenebilirlik potansiyeline ve işlem hacmine bağlı olarak bu ücret yükselebilmektedir. Kullanıcıların genellikle Off-Chain Transactions’ı tercih etmelerindeki en büyük etken ücret talep etmemesidir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner