Yükleniyor...

Ontology (ONT) Nedir, Nasıl Satın Alınır?

Ontology, kripto para dünyasında akıllı sözleşmelerin kullanımını arttırmak ve yaygınlaştırma amacıyla geliştirilmiş bir Blockchain platformudur.

Ontology ONT Nedir Nasıl Satın Alınır

Ontology, kripto para dünyasında akıllı sözleşmelerin kullanımını arttırmak ve yaygınlaştırma amacıyla geliştirilmiş bir Blockchain platformudur. Bunun sebebi ise, kimlik bilgilerini doğrulama işlemlerini kolaylaştırmaktır.

Ontology Nasıl Çalışır?

ONT token, Ontology sisteminin para birimidir. Bu para ve sistemin geliştirilmesinin amacı riskleri ortadan kaldırmak ya da en aza indirmek, güvenlik özelliklerini geliştirmektir.

Ontology yaratıcıları, bu sistemin çalışması için Çin Ethereum’u olarak bilinen NEO platformunu kullanmayı tercih ettiler. Zaten paranın yaratıcısı da Çinli Onchain şirketidir.

Blockchain sisteminde kullanılan farklı uzlaşım protokolleri vardır. Fakat ONT geliştiricileri tüm bu protokolleri birleştirerek kendi protokollerini oluşturmuşlardır. Geliştirdikleri protokoller sayesinde şirketler, güven mekanizmalarını uygulayarak, iş ihtiyaçlarına göre şekillendirebilirler. Ve bu da kolay öğrenilen, kolay adapte olunan bir sistem demektir. Böylece Ontology’nin global açıdan benimsenme ihtimali arttırır.

Ontology Değerli midir?

Ontology 2017 yılında piyasaya sürüldü ve zamanla gördüğü talebi, değeri yükseldi. Her kripto para gibi bunun için de keskin açıklamalar yapmak mümkün değil. Fakat şimdiki durumuna bakarak iyi gittiği söylenilebilir. Piyasada 27. sırada konumlanmış durumda.

Yazının yazıldığı tarihte paranın sahip olduğu değer aşağıdaki grafikte yer almaktadır:

Şimdiki değerini göz önünde bulundurunca yatırım yapmak için tercih edilebilir durumda olduğunu söylemek mümkün.

Ontology Riskli mi?

Yatırım söz konusu olunca her zaman bir risk vardır. Önemli olan nokta, riske nasıl yaklaştığınız ve göze aldığınız riskin oranıdır. Kripto para dünyası için de borsa için de bu durum geçerlidir.

Ontology güvenlik açısından kendini ön plana çıkaran ve bu durumu en önemli özelliği olarak öne süren bir sisteme sahip. Fakat Çinli bir yaratıcısı olması başka açıdan risk taşımasına neden oluyor. Çünkü Çin, devlet olarak kripto para piyasasına sıcak yaklaşmıyor.

Çin’in henüz Ontology ile ilgili bir yasağı ya da kanunu yok fakat her an bu parayı piyasadan çekme ihtimali var. Genelde kripto para borsasına hakim olanlar da bu bilgiye sahiptir ve yatırımlarını buna göre şekillendirirler. Yeni başlayanların da bu detaya dikkat etmesinde fayda var.

ONT Nasıl Satın Alınır?

ONT’u şu anda Paribu üzerinden doğrudan Türk Lirası ile satın alınabilmektedir. Bu sebeple borsaya Türk Lirası yatırmalı, ardından ONT satın alabilirsiniz.

Türk Lirası ile ONT satın almak için Türkiye’nin en büyük kripto para borsası Paribu’yu kullanabilirsiniz. İlk olarak buraya tıklayarak Paribu’ya gidin ve yeni bir hesap oluşturun ya da varsa giriş yaparak devam edin.

1 Borsaya Kayıt Olma

Borsadan ONT satın almak için öncelikle kayıt olmanız gerekiyor. Bunun için Paribu’nun ana sayfasında sağ üst köşede yer alan “Giriş Yap” menüsüne tıklayıp gelen ekranda alt kısımda yer alan “Paribu’da hesap oluştur” seçeneğine tıklayarak kayıt formunu kullanabilirsiniz. Borsada kaydınız var ise borsaya giriş yaparak devam edebilir, bu adımı atlayıp 2. adıma geçebilirsiniz.

Paribu Uye Ol

2 Kimlik Doğrulama

Hesabınızı oluşturup Paribu’ya giriş yaptıktan sonra yapmanız gereken ilk şey; kimliğinizi doğrulamak.

“Neden kimliğimi doğrulamam gerekiyor” dediğinizi duyar gibiyim. Bu dünyadaki tüm kripto para borsalarında uygulanan sıradan bir prosedürdür. Bu durum kullanıcı işlem güvenliği ve banka işlemlerinin yapılabilmesi için gerekli olan bir güvenlik prosedürüdür. Borsalara ilettiğiniz kişisel bilgileriniz şifrelenmiş olarak muhafaza edilir ve asla üçüncü şahıslarla paylaşılmaz. Hesabınızın onaylanması dışında başka hiçbir amaç için kullanılamaz.

Hesabınızı doğrulamak için borsa sayfasının üst köşesindeki bağlantı seçeneklerinden Adınız ve Soyadınızın yer aldığı menüye tıklamalısınız. Kimlik onaylama işlemini daha önce yaptıysanız bu adımı atlayabilir, 3. adıma geçebilirsiniz.

Paribu Kimlik Onayi 1

Ardından “Kimlik Onayı” seçeneğine tıklamalı ve kimlik bilgilerinizi eksiksiz ve doğru bir şekilde girmelisiniz.

Paribu Kimlik Onayi 2

Kimlik onayını yapabilmeniz için bir müddet beklemeniz gerekecek. Genelde bu işlem 1 saat içinde tamamlanmaktadır.

3 Borsa Hesabına Türk Lirası Yatırma

Kimlik onayının ardından artık ONT satın alma aşamasına geçebiliriz. Elbetteki satın alım yapmak için borsa hesabımıza Türk Lirası yüklememiz gerekiyor. Yükleme işlemini yapabilmek için ise kullanabileceğimiz iki seçeniğimiz var;

 • Havale veya EFT
 • Papara

Havale-EFT ile Türk Lirası Yatırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 • EFT transferlerinde Lehdar/Alıcı kısmına Paribu Teknoloji A.Ş. yazılması gerekmektedir.
 • Sadece adınıza açılmış bireysel, vadesiz, Türk Lirası hesaplarından gönderim yapılmalıdır. Farklı bir kişiye ait hesaplardan yapılan gönderimler kabul edilmeyecektir.
 • ATM kullanılarak yapılan transferler (kartlı/kartsız), gönderici bilgilerini teyit etmek mümkün olmadığı için kabul edilmeyecektir.
 • Gönderdiğiniz miktar kontrollerin ardından sistem tarafından otomatik olarak hesabınıza yansıtılacaktır, ayrıca bir bildirimde bulunmanıza gerek yoktur.
 • Kimlik doğrulama işleminizi tamamladığınız için açıklama kısmına sabit yatırma kodu girmeniz gerekmemektedir.

Papara ile Türk Lirası Yatırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 • Sadece adınıza kayıtlı Papara hesabınızdan yatırma işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Farklı bir kullanıcı hesabından yatırım işlemi yapılamaz.
 • Bu işlem için talep ettiğiniz tutarın %1’i + KDV tutarı, Papara işlem ücreti olarak tahsil edilecektir.
 • Papara ile yatırma işlemlerinizi 7 gün 24 saat gerçekleştirebilirsiniz.

Para yatırmak için borsanın üst kısmında bulunan “Cüzdan” menüsüne tıklamalı, gelen ekrandan “Nakit Varlıklarım” kısmının yanında yer alan “Türk Lirası”nın yanındaki “Yatır / Çek” seçeneklerinden “Yatır”a tıklamanız gerekmektedir.

Paribu Turk Lirasi yatirma

4 ONT Satın Alma

Yukarıdaki seçeneklerden sizin için uygun olanı kullanarak hesabınıza para yatırdıktan sonra artık ONT satın alım işlemine başlayabiliriz. ONT satın alabilmek için kullanabileceğiniz iki seçenek var;

 1. Piyasalar
 2. Kolay Al/Sat

Piyasalar Üzerinden ONT Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Piyasalar ONT Al

 • Piyasalar üzerinden ONT alırken birim fiyatı siz belirlersiniz. Bu birim fiyatı belirlerken güncel ONT fiyatını dikkate almalısınız.
 • Birim fiyatınız güncel ONT fiyatına ne kadar yakın olursa alım işleminiz o kadar hızlı gerçekleşir.
 • Birim fiyatın çok altında bir alım emri girerseniz alım işlemi için fiyatın düşmesini beklemeniz gerekir.
 • Birim fiyatın çok üstünde bir alım emri girerseniz alım anında gerçekleşir, ancak bu pek karlı bir alım olmayacaktır.

Kolay Al/Sat Üzerinden ONT Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Kolay ONT Al

 • Kolay Al/Sat üzerinden yapılan alış işlemi markette yer alan emirler kullanılarak yapılır.
 • Almak istediğiniz ONT miktarına bağlı olarak en düşük fiyatı teklif eden satıcılardan itibaren eşleşme yapılır.
 • Markette işlemler anlık olarak devam ettiğinden ekranda görüntülenen değerler yakın olmakla birlikte tahmini değerlerdir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner