Yükleniyor...

Optimism (OP) Nedir? OP Coin Yorum ve Geleceği

Optimism Ethereum blokzincir işlemlerini hızlandırmak için geliştirilmiş bir akıllı sözleşme platformudur.

Iron Bank, Yearn Finance'in Optimism'ine Katıldı

Optimism Ethereum blokzincir işlemlerini hızlandırmak için geliştirilmiş bir akıllı sözleşme platformudur. OP Coin ise Optimism platformunun yerel kripto para birimidir.

Optimism Nedir?

Optimism, Ethereum işlemlerini hızlandıran ve gelişmiş veri sıkıştırma teknikleri kullanarak başka bir blok zincirine yerleştirerek maliyetlerini düşüren bir akıllı sözleşme platformudur.

Ethereum, büyük ölçüde, büyüyen bir merkeziyetsiz uygulamalar (dApp) ve merkeziyetsiz finans (DeFi) platformları akıllı sözleşmelere verdiği destek sayesinde, piyasa değeri bakımından ikinci en büyük kripto para birimi haline geldi. Ancak bir sorunla karşı karşıya: Sürekli yüksek işlem ücretleri sayesinde kullanımı yavaş ve pahalıdır. Ethereum, ağda bu sorunları ele alacak planlı yükseltmelerin kullanıma sunulmasını beklerken, ağın işlemlerini daha hızlı ve daha ucuz hale getirmek için ölçeklendirme çözümleri ortaya çıktı.

Platformun ölçekleme metodolojisine özel sistem adındadır; Optimistic rollups adı verilen bir teknik kullanır, bu sayede birden fazla işlem tek bir işleme “toplanır”, başka bir blok zincirine yerleşir ve makbuzlar ana Ethereum blok zincirine geri beslenir.

Optimistic rollups, “optimistically”, toplamadaki tüm işlemlerin geçerli olduğunu varsayan bir toplama türüdür. Bu, bireysel işlemlerin geçerliliklerinin doğrudan kanıtı ile sunulması gerekmediğinden zaman kazandırır. Toplamadaki doğrulayıcıların, hileli veriler içerdiğine inanılırsa, tüm toplamayı sorgulamak için bir haftaları vardır.

Dune Analytics’teki bir gösterge panosu, Optimism’in Ethereum işlem ücretlerini (gas ücretleri olarak da bilinir) 129 kat şaşırtıcı bir şekilde azalttığını gösteriyor. Ayrıca platform, Synthetix ve Uniswap gibi DeFi platformları tarafından da desteklenir. Dune Analytics’e göre platform, Ocak ayındaki 1 milyar doların biraz üzerinde olan, Mart 2022 itibariyle yaklaşık 740 milyon dolarlık zincir üzerinde değer sağlıyor.

Platform Haziran 2019’da tanıtıldı ve Ekim 2019’da bir test ağı yayınlandı. Bir alfa ana ağının kullanıma sunulması Ocak 2021’e kadar gerçekleşmedi ve Optimism’in Alfa ana ağının uyumlu bir sürümünü başlatması Ekim 2021’e kadar sürdü. 

Optimism Nasıl Çalışır?

Optimism, temelde, yalnızca ekleme yapılan büyük bir işlem listesidir. Birleştirilmiş bloklarının tümü, Kanonik İşlem Zinciri adı verilen bir Ethereum akıllı sözleşmesinde saklanır.

Bir kullanıcı işlemlerini doğrudan Kurallı İşlem Zincirine göndermedikçe sıralayıcı adı verilen bir şey tarafından yeni bloklar üretilir. Bu sıralayıcı, geçerli işlemleri anında onaylar, ardından platformun 2. katmanında bloklar oluşturur ve yürütür – L1 blok zincirinin, bu durumda Ethereum’un üstüne oturan bir blok zinciri haline gelir.

Bu bloklar ‘toplamalar’ – Ethereum işlemlerinin toplu işlemleridir. Sıralayıcı, işlemin boyutunu küçültmek (ve böylece paradan tasarruf etmek) için bu verileri daha da sıkıştırır, ardından işlem verilerini Ethereum’a geri gönderir.

Platformun 2. katman yazılımı, Ethereum’un kodunu mümkün olduğunca taklit edecek şekilde tasarlanmıştır. Örneğin, Ethereum ile aynı sanal makineyi kullanır ve gas için aynı şekilde ücret alır.

Ethereum ve Optimism başlık altında çok benzer olduğu için, iki ağ arasında herhangi bir ERC-20 token’ını (Ethereum token standardı ile uyumlu bir kripto paraları) gönderebilirsiniz.

Optimism

OP Coin Önemi Nedir?

Bu platform en iyi, Ethereum’un durum şişkinliği sorununu çözmeye çalışan birkaç çözümden biri olarak anlaşılır. Ethereum ağı patlamaya hazır ve ana blok zincirindeki yükseltmeler günü kurtarana kadar, Optimism gibi ölçeklendirme çözümleri, Ethereum’un merkezi olmayan finans endüstrisinin büyümesine ve yüksek işlem ücretlerini karşılayamayanlar tarafından kullanılabilir durumda kalmasına izin veriyor.

Öte yandan protokol, optimistic toplamaları kullanmak için tek ölçeklendirme çözümü değildir. Arbitrum ve Boba Network ayrıca, Ethereum kullanıcılarının ücretlerden tasarruf etmesine yardımcı olmak için bu tekniği kullanıyor. Bir başka popüler toplama türü olan sıfır bilgi toplamaları, Loopring, Immutable X ve ZKSync tarafından da kullanılır.

Arbitrum gibi, Optimism de gaz ücretlerini ödemek için yerel bir kripto para birimine sahip değildir. Tıpkı Arbitrum gibi ETH kullanıyor. Arbitrum gibi, Optimism de beta sürümünde ve henüz tam olarak merkezden dağıtılmış bir pozisyonu yoktur.

Optimism Nasıl Kullanılır?

Optimism’i kullanmak için ETH veya ERC-20 tokenlarınızı OP token köprüsüne yatırmanız gerekir. Bu, Optimism yoluyla Ethereum üzerinde işlem yapmanızı sağlar. İşiniz bittiğinde tokenlarınızı tekrar Ethereum ana ağına dönüştürebilirsiniz.

Tokenlarınızı yatırmak için onları Optimism Gateway üzerinden yatırmanız gerekir. Ağ Geçidine MetaMask gibi bir Web3 cüzdanı aracılığıyla bağlanabilirsiniz. Para yatırma işlemi yaklaşık yirmi dakika sürer ve MetaMask, 1 ETH’yi transfer etmek için size 18 dolarlık bir ücret teklifinde bulunur.

Optimism’e para yatırdıktan sonra, bunları desteklenen merkezsiz uygulamalarda kullanabilirsiniz. Örneğin, Uniswap, ücretlerden tasarruf etmek için Optimism aracılığıyla alım satım yapmanıza olanak tanır. Tek yapmanız gereken ağlar menüsünden Optimism’i seçmektir, sonrasında ise normal şekilde alım satım işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

OP Coin Geleceği

Optimism, çalışmalarını ilerletmek için bol miktarda fona sahiptir; Mart 2022’de, Andreessen Horowitz ve Paradigm liderliğindeki 150 milyon dolarlık B Serisi fonlama turunu kapattı ve başlangıç ​​değeri 1,65 milyar dolar oldu. Yol haritası, yeni nesil hataya dayanıklı, parçalanmış toplamalar ve merkezi olmayan bir sıralayıcı gibi Optimism protokolünde yapılan güncellemeleri içerir.

Bu sonuncusu çok önemli: Proje beta aşamasındayken ekip, Optimism’de bloklar oluşturmaktan sorumlu teknoloji olan sıralayıcı üzerinde bir dereceye kadar kontrol sağlıyor.

Optimism tarihsel olarak, geliştiricileri örneğin blok zincirini duraklatma veya belirli doğrulayıcıları Whitelist’e alma yeteneğine sahip olmayan Ethereum’dan daha merkezi olmuştur.

Ancak, Optimism, Nisan 2022’de, kamu mallarını finanse etmek ve protokolü yönetmek için Optimism Kolektifi adlı bir DAO’yu başlatarak merkeziyetsizliğe doğru büyük bir adım attı. Ayrıca, Optimism kullanıcılarına ve DAO’yu ve Optimism’in merkezi olmayan geleceğini ileriye taşımaya yardımcı olabilecek diğerlerine yeni oluşturulan OP tokenlerini airdrop üzerinden dağıtmaya başladı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner