Yükleniyor...

Origin Protocol (OGN) Nedir?

Origin Protocol (OGN), P2P ağlar aracılığıyla katılımcıların mal ve hizmetleri paylaşmasına olanak tanıyan bir blockchain projesidir.

origin protocol ogn

Origin Protocol (OGN), P2P ağlar aracılığıyla katılımcıların mal ve hizmetleri paylaşmasına olanak tanıyan bir blockchain projesidir.

Origin Protocol (OGN) Nedir?

Origin Protocol (OGN), kullanıcıların eşler arası (P2P) ürün ve varlık paylaşımı yapabildiği, NFT ve DeFi alanına odaklanan bir protokoldür. Sembolü OGN’dir. Origin Protocol (OGN) San Francisco merkezli bir projedir. Kurucuları Josh Fraser ve Matthew Liu’dur. 2017’de başlayan projenin ilk sürümü ekim 2018’de Ethereum Mainnet’te yayımlanmıştır. 10 Ocak 2020 tarihinde kripto piyasasına sürülmüştür.

Origin Protocol (OGN), Ethereum altyapısıyla çalışmaktadır. Geleneksel finans işlemlerinde ihtiyaç duyulan aracıları, IPFS modeliyle ortadan kaldırarak, kullanıcılara komisyon ücreti ödenmeyen bir deneyim sunmayı amaçlamaktadır. Ethereum Blockchain üzerine inşa edilen proje, OGN coin isimli bir yerel kripto para birimine ve OUSD isimli dolara entegre bir stabil coin’e sahiptir. Ayrıca Origin Protocol (OGN), kullanıcıların ürünlerini tanıtıp satabilecekleri lider bir platform olmayı hedeflemektedir.

Origin Protocol, DeFi ve NFT işlemleri için oluşturulmuş merkeziyetsiz bir Blockchain ağı olarak çalışmaktadır. Ağ, yüksek ölçeklenebilirlik ve hız sunmak üzere tasarlanmıştır.

Kullanıcılar İçin Origin Protocol (OGN)

OGN, Ethereum ağındaki kullanıcıların düşük işlem ücreti karşılığında, aracısız şekilde iletişim kurmalarını ve alışveriş yapmalarını sağlamaktadır. Ayrıca, kullanıcıları ağa yaptıkları katkılardan dolayı ödüllendiren, teşvik eden açık kaynaklı bir platform olma özelliği taşımaktadır.

Origin Protocol, kullanıcıların NFT’lerini satabilecekleri Origin Story isimli bir ürüne sahiptir. Bu ürün aracılığıyla kullanıcılar, NFT’lerini bir pazar yerine kendi web sitelerinde barındırabilir ve satışa sunabilmektedir. Ethereum ve Polygon ağlarında NFT satışına izin veren Story, NFT’lerden elde edilen geliri en üst düzeye çıkarmak için açık artırma mekaniğini kullanmaktadır. NFT satın almak isteyen kullanıcılar, kripto paraların yanında kredi kartlarını da ödeme yöntemi olarak kullanabilmektedir.

Origin Protocol (OGN)’ün OUSD isimli bir stabil coin’i bulunmaktadır. Dolara endeksli bu stabil coin, kullanıcılara pasif gelir elde etme imkânı sunmaktadır. Stabil coin’i elinde bulunduran kullanıcılar, otomatik akıllı sözleşmeler aracılığıyla zamandan tasarruf ederek işlemlerini otonom hale getirebilmektedir.

OGN Coin Nedir?

OGN coin, Origin Protocol’un yönetişim tokenidir. OGN sahipleri, varlıklarını kullanarak platformun yönetimine katılabilir ve alınan kararlarda oy kullanabilir. Ayrıca OGN, kullanıcıları teşvik etmek için dağıtılmaktadır. NFT satıcıları tarafından oluşturulan ürünleri tanıtıp pazarlayan kullanıcılar, OGN ile ödüllendirilmektedir. OGN coin, platform içerisindeki ürün satın almak veya işlem ücreti ödemek gibi amaçlarla da kullanılabilmektedir. Staking özelliğine sahip olan OGN, kullanıcıların pasif gelir elde etmesine olanak tanımaktadır. OGN sahipleri, varlıklarını platformun akıllı sözleşmelerine belirli bir vadeyle kilitleyebilmekte ve vade sonunda ek token ödülleri kazanabilmektedir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner