Yükleniyor...

OTC işlem hacmi dikkat çekiyor: Büyük artış!

Wintermute'un raporuna göre, 2023 yılında OTC işlem hacmi yüzde 400'lük artışla haftalık 2 milyar dolara ulaştı.

OTC yüzde 400

Wintermute’un raporuna göre, 2023 yılında OTC işlem hacmi yüzde 400’lük artışla haftalık 2 milyar dolara ulaştı.

Kripto para piyasası zorlu geçen 2022 yılının ardından 2023’ü çarpıcı bir şekilde geçirdi. 2023 yılında spot Bitcoin ETF gündeminin ortaya çıkması ve token standartlarının furya haline gelmesi, BTC’nin güç kazanmasına yardımcı oldu. Ayı piyasasının etkisiyle merkezi borsalardan uzaklaşan yatırımcılar, farklı şekillerde kriptoya geri dönmeye başladı.

Bu süreçte merkezi veya merkeziyetsiz borsalar haricinde kripto para birimi almaya olanak tanıyan OTC işlemlerinde gözle görülür yükseliş yaşandı. OTC işlem hacmi, 2023 yılında yüzde 400’lük artışa tanıklık etti.

OTC işlem hacmi haftada 2 milyar dolara yükseldi

CoinDesk’in yaptığı bir habere göre, kripto para ticareti yöntemi olan OTC işlem hacmi, 2023 yılında haftalık 2 milyar dolara yükseldi. Özellikle BRC20 token’ları ve Kaspa gibi coin’lerin ilk etapları OTC’lere ilgiyi artırdı.

Piyasa yapıcı kuruluş Wintermute’un araştırma raporundan elde edilen verilere göre, 2023 yılının ikinci yarısında OTC işlemlerine ilgi artışı yaşandı. 2023’ün ilk yarısında bireysel işlemlerin azalması sebebiyle OTC tarafında hacim görülmedi. Ancak yılın ikinci yarısında yüzde 400’lük işlem artışı görüldü. 2023’ün ikinci yarısında tekil işlem sayısı günlük 29 milyona ve OTC işlem hacmi haftalık 2 milyar dolara yaklaştı.

Wintermute rapor

Wintermute Group CEO’su ve Kurucu Ortağı Evgeny Gaevoy, raporda, “Piyasalar yavaşladı, likidite kurudu ve hacimlerin borsalardan OTC’ye kaymaya başladığını gözlemledik.” şeklinde yorumda bulundu.

Wintermute’un raporu, 2022 yılında yaşanan ayı piyasasının kriptoyu zorlu döneme soktuğunu ve bu nedenle tekil kişi ile işlem hacminde düşüşün yaşandığını ifade etti. 2023, hem işlem hacminde hem de tekil kullanıcıda artışın yaşandığı bir yıl oldu.

CoinDesk’e göre, kriptodaki likidite eksikliği, 2023 yılı boyunca borsalar için kalıcı bir zorluk haline geldi. Bu durum, birçok trader’ın OTC yöntemine geçmesine yol açtı. Bitcoin 2023 yılı boyunca yüzde 150’lik bir artışa tanıklık etse de Alameda açığının yarattığı etki nedeniyle likidite sıkıntısı görüldü. Özellikle Binance, likidite sıkıntısından en çok etkilenen borsalardan birisi oldu. Binance’in işlem tahtasındaki mevcut likidite 2023’ün Kasım ayında yüzde 25’lik düşüş yaşadı.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x