Yükleniyor...

PancakeSwap (CAKE) Coin Nedir?

CAKE coin, PancakeSwap'in yerel token'ıdır ve Eylül 2020'de kullanıma açılmıştır.

PANCAKE

CAKE coin, PancakeSwap’in yerel token’ıdır ve Eylül 2020’de kullanıma açılmıştır. PancakeSwap, kripto paraları borç vererek değerlendirmek üzerine tasarlanmış merkeziyetsiz finans (DeFi) uygulamasıdır.

CAKE Coin Nedir?

CAKE coin BNB Chain üzerine oluşturulmuş fayda ve yönetişim token’ıdır. PancakeSwap platformu üzerinde staking, farming gibi işlemler için kullanılan bir token’dır. CAKE token stakerları, PancakeSwap yönetişiminde oy hakkına da sahip olmaktadırlar.

PancakeSwap projesinde, kripto para borsalarında kullanılan emir defteri sistemi bulunmamaktadır. Kullanıcılar doğrudan likidite havuzları üzerinden alım satım işlemlerini gerçekleştirirler. Kullanıcılar likidite sağlayarak yada varlıklarını havuza kilitleyerek CAKE kazanabilir.

CAKE coin

Bu projede düzenli aralıklarla piyango düzenlenmektedir. Kullanıcılar isterlerse ellerindeki CAKE token’lar karşılığında piyango bileti alırlar. Ortalama 6 saat süren bu süreçte, 1 ile 14 arasında dört sayı rastgele seçilir. Biletinde bu dört sayının aynı sırayla bulunduğu kullanıcılara piyango havuzunda toplanan paranın yarısı verilir. Kazananlara ödülleri dağıtılırken toplanan token’ların belli bir miktarı token yakım işlemi için ayrılır.

PancakeSwap projesi genel olarak avantajlı olarak değerlendirilmektedir. Her projenin olduğu gibi PancakeSwap projesinin de belli avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Öncelikle avantajlarını inceleyecek olursak:

  • Kullanıcılar CAKE alım satımı yapabilir, cüzdanlarında saklayabilir ya da NFT kazanabilirler. 
  • Coin alım satım işlemi için PancakeSwap platformu birçok işlem kolaylığı sağlamaktadır. 
  • Kullanıcılar LP tokenları yatırmak ya da kilitlemek suretiyle ödül kazanmak için tokenlarını stake edebilmektedir. 

Bunun yanı sıra piyasa riskleri hala devam etmektedir. CAKE fiyatında görülen sert dalgalanmalar piyasa beklentisini olumsuz etkileyebilir. Bu tür dezavantajlar da mevcuttur.

PancakeSwap (CAKE) Projesinin Kurucuları Kimlerdir?

CAKE projesi, Eylül 2020’de bir grup anonim geliştirici tarafından yaratıldı. PancakeSwap piyasaya sürüldüğü sırada merkeziyetsiz borsalar dahil neredeyse tüm DeFi uygulamaları Ethereum (ETH) blokzincirinde çalışıyordu. Ancak DeFi’ya artan ilgi, Ethereum’da yüksek maliyetlere ve işlem yavaşlığına neden oluyordu. PancakeSwap ise Ethereum’a kıyasla daha hızlı ve daha ucuz işlemler sunan BNB Chain üzerinde oluşturulmuştu.

CAKE Coin Nasıl ve Nereden Satın Alınır?

CAKE satın almak için öncelikle bu kripto para biriminin listelendiği borsaları bilmek gerekir. Ardından bu borsalardan birinde hesap oluşturmalı ve hesaba giriş yapmalısınız. Giriş yaptıktan sonra hesap cüzdanına bakiye yüklemeniz gerekir. Kredi veya banka kartıyla bakiye yükleyebileceğiniz gibi, banka havalesi yöntemiyle de işlem gerçekleştirebilirsiniz. Bakiye yükledikten sonra istenilen miktarda CAKE satın alabilir, sıcak veya soğuk cüzdanda muhafaza edebilirsiniz.

CAKE Hangi Borsalarda?

CAKE coin satın alınabilecek kripto para borsalarından bazıları şunlardır:

  • Binance
  • KuCoin
  • Bithumb
  • PancakeSwap v2 (BSC)

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner