Yükleniyor...

Paper Wallet (Kağıt Cüzdan) Nedir?

Paper wallet (kağıt cüzdan); kripto paraları, siber saldırılardan korumak amacıyla kullanılan çevrimdışı saklama yöntemidir.

Paper Wallet

Paper wallet (kağıt cüzdan); kripto paraları, siber saldırılardan korumak amacıyla kullanılan çevrimdışı saklama yöntemidir. Kağıt cüzdanlar, fiziksel olarak kripto paraları değil, onlara ulaşmak için kullanılacak şifre ve bilgileri saklarlar. Tek başına maddi değeri olan bir belge değildir.

Kâğıt cüzdanlar, kripto paralarınızı hiçbir sisteme gerek duyamadan insanların ceplerindeki bir kâğıt üzerinde yazılı rakamlar aracılığıyla taşımasına imkan sağlayan bir cüzdan türüdür.

Kağıt cüzdanında saklanan bilgilerde insanların bu cüzdana para transfer etmesini sağlayan halka açık anahtar (public key) ve fon harcamalarına erişim sağlayan özel anahtar (private key) yer alır. Unutmamak gerekir ki bu yöntemde Bitcoin’ler çevrimdışı bir halde saklanmazlar, sadece Bitcoin adreslerini çevrimdışı bir şekilde saklamış olursunuz.

Kağıt cüzdanlar 2011 ve 2016 yılları arasında popüler olarak kullanılmaktaydı ancak kağıt cüzdan kullanımı bazı riskleri beraberinde getirdiğinden artık kullanılması fazla tavsiye edilmemektedir. Kağıt cüzdanlar kağıdın fiziksel kırılganlığından dolayı, oldukça kolay bir şekilde zarar görebilir veya imha edilebilir. Kağıt cüzdanların oluşturulmasında rol oynayan cihazların güvenliği de bu duruma etki etmektedir. Kağıt cüzdan yazdırdıktan sonra kağıt cüzdan yazdırmakta kullanılan verileri saklamayan bir bilgisayar ve yazıcı kullanılması önemlidir. 

Paper Wallet’ın Avantajları

Fiziksel cüzdanlar, uzun zamandır Bitcoin depolamanın en güvenli yollarından biri olarak kabul edilmiştir. Bu cüzdanlar düzgün bir şekilde inşa edilirse ve belirli önlemler alınırsa, zararlı bir kullanıcının Bitcoin varlıklarınA erişmesi neredeyse imkansız olacaktır. Bir kağıt cüzdan, Bitcoin’leri siber saldırılara, kötü amaçlı yazılımlara karşı korumanın son derece güvenli bir yolu olarak kabul edilmektedir. Bu noktada, normal para birimi gibi basılan paranın Bitcoin olmadığını hatırlamak önem kazanmaktadır. 

Bazı kağıt cüzdan servisleri, kullanıcılara çevrimdışıyken yeni adresler ve anahtarlar oluşturma seçeneği sunarlar. Bunu yapmak için, kullanıcıların cüzdan oluşturucuyu bir HTML dosyası olarak indirmesi ve İnternet bağlantısı yokken çalıştırması gerekmektedir. Çevrimdışı adres oluşturma olasılığı nedeniyle, kağıt cüzdanlar genellikle soğuk cüzdanlara alternatif olarak kabul edilmektedir. Kağıt cüzdanların güvenli olmasının sebeplerinden birisi analog olmaları ile de ilgilidir, yani hacker’lar ve yalnızca dijital ortamda gerçekleştirilebilen diğer saldırılar kağıt cüzdanlara genellikle etki edemezler.

Untitled 1 34

Paper Wallet’ın Dezavantajları

Kağıt cüzdanlar güvenlik avantajları sunarken, bazı kağıt cüzdanlar büyük riskler de taşımaktadırlar. Siber saldırganlar basılı anahtarlara erişemese de, bu değerli bilgi parçalarına ulaşmanın farklı yolları bulunmaktadır. Örneğin, daha büyük ağlara bağlı yazıcılar genellikle bilgi depolar ve oluşturma işlemi sırasında anahtarları çalmak için siber saldırıya yönelik yazılımlar gizlice yüklenebilir.

Ucuz mürekkep kullanan bir yazıcı, zamanla bulaşabilir, akabilir, solabilir ve cüzdanı erişilemez hale getirebilir. Kağıdın kaybolması, çalınması, yırtılması veya başka bir şekilde hasar görmesi durumunda aynı endişeler yine geçerli olmaktadır. Kullanıcı bir anahtarı yanlış okursa veya cüzdan yazılımı, yazdırılan cüzdanın özel anahtar biçimini artık tanımıyorsa, bunlar da sorunları beraberinde getirmektedir. Kağıt cüzdan kullanmanın bir diğer tehlikesi ise, fonlar ile aynı cüzdandan birden fazla işlem yapılamamasıdır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner