Yükleniyor...

Paribu’nun Kripto Para Bilinirlik ve Algı Araştırması Yayımlandı

Paribu, Kripto Para Bilinirlik ve Algı Araştırması'nın sonuçlarını açıkladı.

Paribunun Kripto Para Bilinirlik ve Algi Arastirmasi Yayimlandi

Paribu, Kripto Para Bilinirlik ve Algı Araştırması’nın sonuçlarını açıkladı. Paribu’nun Kripto Para Bilinirlik ve Algı Araştırması’nda 6 farklı kategoride değerlendirme yapıldı.

6 kategoriye bölünen Kripto Para Bilinirlik ve Algı Araştırması’nda; sektör deneyimi, teknoloji, deneyim, güven, memnuniyet ve demografi bilgileri paylaşıldı.

Kripto Para Piyasası Karlı Görünüyor

Kripto para sektörü hızla büyürken arkasından yoğun bir ilgiyi getiriyor. Türkiye’de kripto parayı duyanların ve işlem yapanların oranı yüzde 74 artış gösterdi. Her 10 kişiden 4’ü kripto para piyasasını karlı buluyor. Döviz kuruna karşı koruma sağlayan kur korumalı mevduat hesabı ise karlı bulunanlar arasında ilk sırada yer alıyor.

Kripto Para Bilinirlik ve Algı Araştırması’na göre; kripto parayı duyanların ve işlem yapmaya istekli olanların 10’da 9 ve geçen seneye göre bu oran 4.5 kat yükseldi. Yerli platformların tercih edilme oranı ise yüzde 51.4 olarak öne çıkıyor.

Kripto paraların şeffaf bir sistem olduğunu düşünenlerin oranı geçen yıla göre yüzde 44.6 artış gösterirken; dezavantajlar arasında güvenilir bulunmaması, yeterince bilinmemesi ve yaygın olmaması gibi maddeler yer aldı.

Türkiye’de Kripto Para Tanınmıyor

Türkiye’de blockhain kavramı insanlar tarafından halen anlaşılabilir bir duruma gelmiş değil. Blockchain kavramını bilmeyenlerin oranı yüzde 80’e yakın. Kripto paraların blockchain teknolojisine dayandığını bilmeyen kişi sayısı da blockchain’in ne olduğunu bilmeyenlerin oranına benzer.

Kripto ekonomisi içerisinde renkli görselleriyle dikkat çeken NFT’lerde kripto paralara nazaran bilinme oranı daha yüksek. Her 10 kişiden 4’ü NFT kavramının ne olduğunu biliyor ancak, sadece yüzde 1’i NFT satın alma işlemi gerçekleştiriyor.

Paribunun Kripto Para Bilinirlik ve Algi Arastirmasi

En Çok Tercih Edilen Kripto Para Bitcoin

Kripto paraya duyulan güven yüzde 59 artarken; en çok tercih edilen kripto paraların başında Bitcoin yer alıyor. İkinci sıradaki kripto para da Ethereum. 10 kişiden 7’si kripto para işlemi yaparken yakın çevresinin etkili olduğu söylüyor, ikinci sırada internet araştırması bulunuyor. Her 10 kişiden 4’ünün karlı olarak bulduğu kripto para işlemlerindeki en büyük motivasyon kaynakları ise sırasıyla;

• Yüksek getirisi,
• Merak edilmesi,
• İlgi çekmesi

Lise Mezunları Kripto İşlemleri Yapanların Başında Geliyor

Paribu’nun Kripto Para Bilinirlik ve Algı Araştırması’ndaki memnuniyet ve demografik kategorilerine göre; piyasada işlem yapan 10 kişiden 8’i memnun, bu sayıyı özellikle Y kuşağı oluşturuyor. X kuşağında ise işlem yapanların oranı geçen yıla göre yaklaşık yüzde 8 artış gösterdi.

Yüksek memnuniyetin sebepleri arasında alım satım kolaylığı ve yüksek kazanç yer alıyor. Memnuyetsiz kısımda ise başlıca sebepler zarar ettirmesi ve kolay olmaması.

Demografik açıdan da incelenen kripto para piyasasında 2022 yılında işlem yapanların yüzde 81.3’ünü erkekler ve yüzde 16.7’sini kadınlar oluşturuyor. Kripto parayı duyanlarda ise oranlar erkeklerde 67.2, kadınlarda yüzde 32,8.

En fazla işlem yapanlar arasında ücretli çalışanlar ve lise mezunları bulunuyor. Kripto parayı duyan, işlem yapan her 10 kişiden 9’u ücretli çalışan ve bu kesimin içinde en çok lise mezunları bulunuyor.

Paribu Kripto Para Bilinirlik ve Algı Araştırması’nın detaylarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner