Yükleniyor...

Play To Earn Nedir? En Popüler Blockchain Oyunları Hangileri?

Play to earn oyunları ayı piyasasının ortasında yükselen blockchain oyunlarıdır.

Play to earn oyunları ayı piyasasının ortasında yükselen blockchain oyunlarıdır. Çoğu play to earn oyunu, sistem içerisinde yer alan oyun içi karakterlerden veya oyun içerisinde yer alan kart gibi materyallerden oluşmaktadır.

Blockchain odaklı veri ve analiz şirketi DappRadar’ın paylaştığı rapora göre, ayı piyasası sürecinde gerçek kazanan Blockchain tabanlı oyunlar oldu. Blockchain tabanlı oyunlar bu süreçte ilk çeyrekten bu yana yüzde 10’a yakın büyüme kaydederken aktif kullanıcı sayısında ise yüzde 62’lik bir artış gerçekleşti. Peki giderek popülerleşen ve kullanıcılara kripto para kazanma fırsatları sunan P2E oyunları nedir? 

Play to Earn Nedir?

Adından da anlaşılacağı üzere P2E yani oyuna kazan oyunları oyuncuların yaptıkları görevler sonucunda sanal para, kripto para gibi ödüller kazandığı oyunlara verilen genel isimdir. Bu sistemde oyuncular hobi olarak yaptıkları oyun oynama aktivitesiyle hem eğlenmekte hem de gelir elde etmekte. Play to earn iş modeli uzun bir süredir var olmasına rağmen blokzincir teknolojisinin kullanımının artmasıyla birlikte daha da yaygın bir hale gelmiştir. 

P2E Oyunları Nasıl Çalışır? 

Play to earn oyunları içerisinde NFT’leri de barındıran bir sistemdir. Bu sistemde oyuncular, oyun içerisinde harcadığı süreye ve yerine getirdiği görevlere göre ödüllendirilir. Birçok play to earn oyunu sistem içerisinde yer alan oyun içi karakterlerden veya oyun içerisinde yer alan kart gibi materyallerden oluşmaktadır. Bu kart gibi materyaller de NFT tabanlı materyallerdir. Oyuncular bu NFT ödülleri kazanarak da gelir elde edebilmektedir. 

P2E Oyunları Neden Popülerleşti?

P2E oyunları neden bu kadar popülerleşti ya da kripto kışının ortasında P2E oyunları Nasıl yükselmeyi başardı diye soracak olursak bu sorunun cevabı aslında oldukça basit. Videonun başında p2e tanımını anlatırken de bahsettiğim gibi play to earn oyunlarda hem eğleniyor hem de para kazanıyorsunuz haliyle bu durum birçok kitlenin ilgisini çekiyor. P2E oyunları üzerinden geçimini sağlayan kişiler bile bulunmakta. Hatta hepinizin mutlaka bir kez duyduğu Axie Infinity oyununu oynayarak Filipinler ve bazı Güney Asya ülkelerinde geçimini sağlayan birçok kişi bulunuyor. Hatta ülkede birçok kişinin Axie Infinity oynayarak geçimini sağlaması Filipinler Maliye Bakanlığı’nın dikkatini çekmiş ve Maliye Bakanlığı Axie Infinity ve benzeri play to earn oyunlarından elde edilen kazançları gelir vergisine tabi tutmuş. Tabi bu P2E oyunlarının popülerliğinin başlama adımı olarak Covid-19 pandemisini de gösterebiliriz. Neredeyse tüm dünyada herkesin evlerine kapandığı ve insanların işsiz kaldığı bu süreçte kripto paralar gibi play to earn oyunları da yatırımcıların ve kullanıcıların dikkatini çekmeyi başarmıştı. 

Şimdi sizlerle birlikte hangi oyunlar daha popüler, hangi oyun nasıl oynanıyor, sorularına yanıt olan ve öne çıkan play to earn oyunlarına bir göz atalım…

P2E

Axie Infinity 

Axie Infinity, Pokemon’dan ilham alınarak hayata geçirilen ve oyuncuların ekosisteme katkılarıyla ödüller kazanabileceği bir play to earn oyunudur. Axie Infinity oyununda oyuncular evcil hayvanları için savaşabilir, oyun içi eşyalar toplayabilir, bu eşyaları yükseltebilir ve arazi tabanlı bir krallık kurabilirler. Oyunun bir de AXS adında yerel token’ı bulunmakta ve bu token oyuncuların görevleri yerine getirmesi durumunda onlara ödül olarak dağıtılmaktadır.

Axie’ler belirtildiği gibi, her biri kendi savaş hamlesine sahip olan yüzlerce farklı potansiyel vücut parçasından altısına sahiptir. Bu durum, Axie’ler arasında esasen sonsuz çeşitlilik üretmektedir, çoğu Axie nispeten zayıf istatistiklere sahipken, vücut parçalarının en güçlü kombinasyonuna sahip olanlar etkileyici istatistiklere sahip olabilmektedir. Diğer blok zinciri tabanlı savaş ve üreme oyunlarından farklı olarak her Axie, Axies popülasyonunu kontrol etmeye yardımcı olmak için yalnızca toplam yedi kez üretilebilmektedir.

sorare

Sorare

Sorare, daha çok futbol severlerin dikkatini çeken ve Footbal Manager mantığındaki blokzincir tabanlı bir play to earn oyunudur. Oyun devi Ubisoft tarafından desteklenen bu oyunda futbolculardan oluşan 5 kartlı takımınızı kurarak futbolcuların gerçek zamanlı performanslarına bağlı olarak XP puanları kazanmakta ve kazandığınız puanlarla birlikte ödüller elde etmektesiniz. Oyunun kendine özel bir token’ı bulunmamakla birlikte oyun lider altcoin Ethereum ile çalışmaktadır. Sorare’de sahip olduğunuz her kart yani NFT sattığınız zaman size Ethereum olarak geri dönmektedir.

Oyun, ilk başta yeni başlayan oyuncular için bir çaylak ligi, belirli bölgesel ligler ve yalnızca 23 yaşından küçük olan genç oyuncuların kadroları için oyuna dahil olabileceğiniz birkaç farklı lig seçeneği sunuyor.

Bir lige katıldığınızda, oyun içi hesabınızda bulunan kartlarını kullanarak her hafta yeni bir kadro oluşturursunuz. Her hafta sona erdikten sonra, oyun içi puanlar tüm oyuncuların gerçek liglerinde oynadığı maçlardaki istatistiklerine göre hesaplanır.

Oyuncuların gerçek istatistiklerine dayanan puan sistemiyle beraber en fazla puanı kazanan Sorare oyuncuları ödül olarak ETH ve nadir NFT kartı kazanmaya hak kazanır.

defi kingdoms

DeFi Kingdoms

DeFi Kingdoms, pixel art yoluyla oluşturulmuş RPG türünde bir oyundur. Bu oyun merkezi olmayan borsa, NFT pazaryeri ve likidite havuzunu birleştiren bir yapıya sahiptir. DeFi Kingdoms yaratıcıları blockchain teknolojisinin potansiyelini oyun biçiminde kullanıcılara sunarak oyuncularla merkezi olmayan finans arasında bir sinerji yaratmayı amaçlamıştır. Bu oyunda kullanıcılar kahramanları ile savaşlara katılabiliyor, mevcut karakterleri ile yeni karakterlerin genlerini birleştirip yeni kahramanlar yaratabiliyorlar ve çeşitli görevleri tamamlayarak oyunun yerel kripto para birimi JEWEL’ı elde edebiliyorlar. Oyuncular ayrıca DeFi Kingdoms üzerinde arazi satın alabiliyor ve bu arazileri satabiliyorlar.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner