Yükleniyor...

Play To Earn Nedir? En Popüler Blockchain Oyunları Hangileri?

Bugün sizlerle birlikte ayı piyasasının ortasında yükselen blockchain oyunlarını yani play to earn oyunlarını inceleyeceğiz.

Bugün sizlerle birlikte ayı piyasasının ortasında yükselen blockchain oyunlarını yani play to earn oyunlarını inceleyeceğiz. 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Blockchain odaklı veri ve analiz şirketi DappRadar’ın paylaştığı rapora göre, ayı piyasası sürecinde gerçek kazanan Blockchain tabanlı oyunlar oldu. Blockchain tabanlı oyunlar bu süreçte ilk çeyrekten bu yana yüzde 10’a yakın büyüme kaydederken aktif kullanıcı sayısında ise %62’lik bir artış gerçekleşti. Peki giderek popülerleşen ve kullanıcılara kripto para kazanma fırsatları sunan P2E oyunları nedir? 

Play to Earn Nedir?

Adından da anlaşılacağı üzere P2E yani oyuna kazan oyunları oyuncuların yaptıkları görevler sonucunda sanal para, kripto para gibi ödüller kazandığı oyunlara verilen genel isimdir. Bu sistemde oyuncular hobi olarak yaptıkları oyun oynama aktivitesiyle hem eğlenmekte hem de gelir elde etmekte. Play to earn iş modeli uzun bir süredir var olmasına rağmen blokzincir teknolojisinin kullanımının artmasıyla birlikte daha da yaygın bir hale gelmiştir. 

P2E Oyunları Nasıl Çalışır? 

Play to earn oyunları içerisinde NFT’leri de barındıran bir sistemdir. Bu sistemde oyuncular, oyun içerisinde harcadığı süreye ve yerine getirdiği görevlere göre ödüllendirilir. Birçok play to earn oyunu sistem içerisinde yer alan oyun içi karakterlerden veya oyun içerisinde yer alan kart gibi materyallerden oluşmaktadır. Bu kart gibi materyaller de NFT tabanlı materyallerdir. Oyuncular bu NFT ödülleri kazanarak da gelir elde edebilmektedir. 

P2E Oyunları Neden Popülerleşti?

Play to earn oyunları neden bu kadar popülerleşti ya da kripto kışının ortasında P2E oyunları Nasıl yükselmeyi başardı diye soracak olursak bu sorunun cevabı aslında oldukça basit. Videonun başında p2e tanımını anlatırken de bahsettiğim gibi play to earn oyunlarda hem eğleniyor hem de para kazanıyorsunuz haliyle bu durum birçok kitlenin ilgisini çekiyor. P2E oyunları üzerinden geçimini sağlayan kişiler bile bulunmakta. Hatta hepinizin mutlaka bir kez duyduğu Axie Infinity oyununu oynayarak Filipinler ve bazı Güney Asya ülkelerinde geçimini sağlayan birçok kişi bulunuyor. Hatta ülkede birçok kişinin Axie Infinity oynayarak geçimini sağlaması Filipinler Maliye Bakanlığı’nın dikkatini çekmiş ve Maliye Bakanlığı Axie Infinity ve benzeri play to earn oyunlarından elde edilen kazançları gelir vergisine tabi tutmuş. Tabi bu play to earn oyunlarının popülerliğinin başlama adımı olarak Covid-19 pandemisini de gösterebiliriz. Neredeyse tüm dünyada herkesin evlerine kapandığı ve insanların işsiz kaldığı bu süreçte kripto paralar gibi play to earn oyunları da yatırımcıların ve kullanıcıların dikkatini çekmeyi başarmıştı. 

Şimdi sizlerle birlikte öne çıkan play to earn oyunlarına bir göz atalım. Hangi oyunlar daha popüler ve hangi oyun nasıl oynanıyor birlikte göz atalım. 

Axie Infinity 

Axie Infinity, Pokemondan ilham alınarak hayata geçirilen ve oyuncuların ekosisteme katkılarıyla ödüller kazanabileceği bir play to earn oyunudur. Axie Infinity oyununda oyuncular evcil hayvanları için savaşabilir, oyun içi eşyalar toplayabilir, bu eşyaları yükseltebilir ve arazi tabanlı bir krallık kurabilirler. Oyunun bir de AXS adında yerel tokeni bulunmakta ve bu token oyuncuların görevleri yerine getirmesi durumunda onlara ödül olarak dağıtılıyor. 

Sorare

Sorare, daha çok futbol severlerin dikkatini çeken ve Footbal Manager mantığındaki blokzincir tabanlı bir play to earn oyunudur. Oyun devi Ubisoft tarafından desteklenen bu oyunda futbolculardan oluşan 5 kartlı takımınızı kurarak futbolcuların gerçek zamanlı performanslarına bağlı olarak XP puanları kazanmakta ve kazandığınız puanlarla birlikte ödüller elde etmektesiniz. Oyunun kendine özel bir tokeni bulunmamakla birlikte oyun lider altcoin Ethereum ile çalışır. Sorare’de sahip olduğunuz her kart yani NFT sattığınız zaman size Ethereum olarak geri dönüyor. 

DeFi Kingdoms

DeFi Kingdoms, pixel art yoluyla oluşturulmuş RPG türünde bir oyun. Bu oyun merkezi olmayan borsa, NFT pazaryeri ve likidite havuzunu birleştiren bir yapıya sahiptir. DeFi Kingdoms yaratıcıları blockchain teknolojisinin potansiyelini oyun biçiminde kullanıcılara sunarak oyuncularla merkezi olmayan finans arasında bir sinerji yaratmayı amaçlamış. Bu oyunda kullanıcılar kahramanları ile savaşlara katılabiliyor, mevcut karakterleri ile yeni karakterlerin genlerini birleştirip yeni kahramanlar yaratabiliyorlar ve çeşitli görevleri tamamlayarak oyunun yerel kripto para birimi JEWEL’ı elde edebiliyorlar. Oyuncular ayrıca DeFi Kingdoms üzerinde arazi satın alabiliyor ve bu arazileri satabiliyorlar. 


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x