Yükleniyor...

Potansiyel Scroll AirDrop: Scroll Network Nedir?

Scroll AirDrop iddiaları bu projenin ne olduğuna dair araştırmaları da hızlandırdı.

scroll airdrop

Scroll AirDrop iddiaları bu projenin ne olduğuna dair araştırmaları da hızlandırdı. Scroll Network projesi, Ethereum için ZK teknolojisini kullanan ve onu bir zkEVM ağı yapan bir L2 ölçeklendirme çözümüdür. Proje ile ilgili merak edilen tüm detayları yazımızın içerisinde bulabilirsiniz…

Scroll Network Nedir?

Scroll Network, Ethereum için ZK teknolojisini kullanan ve onu bir zkEVM ağı yapan bir L2 ölçeklendirme çözümüdür. Ethereum blokzincirinin güvenliğini korurken daha hızlı ve daha verimli işlemler sağlar. Scroll’un sıfır bilgi kanıtlarını kullanması, onu Ethereum ağının karşı karşıya olduğu ölçeklenebilirlik ve gizlilik zorluklarını ele almak için umut verici bir çözüm haline getiriyor. Scroll’un henüz yerel kripto birimi olmadığı için, test ağlarındaki bazı dApp’lerle etkileşim için potansiyel bir AirDrop vermiş olmaları mümkündür.

zkEVM alanı içinde, Scroll dışında birkaç ağ bulunur. Örnekleri StarkNet ve zkSync olacaktır. Scroll Alpha Testnet’in piyasaya sürülmesiyle Scroll, teknolojisiyle Katman 2 ortamını iyileştirmeye bir adım daha yaklaştı. Bu alandaki rekabet göz önüne alındığında, Scroll’un getirdiği bazı temel değer önerileri şu şekildedir:

1. Hiyerarşik Sıfır Bilgi Kanıtı (ZKP) Sistemi

Bu kanıtlama şemasını kullanan Scroll, kısa ve öz kanıtlar yoluyla verimli doğrulama elde edebilir. Ek olarak, merkezi olmayan uygulamaların (dApps) L2’lerde dağıtılması için daha uyumlu hale gelir.

2. Etkin İletişim Kanalları

Scroll, açık inovasyonla elde edilen sağlam bir L2 ekosistemi oluşturmak için çalışır. Bu nedenle Scroll ekibi tarafından Scroll üzerindeki dApp’ler ile diğer L2’lerdeki dApp’ler arasında iletişim kanalları kurulması konusunda çaba sarf edilmiştir. Bu aynı zamanda uygulamalar arasında stratejik ortaklık için iyi bir fırsat sağlar ve potansiyel olarak kullanıcılara olumlu dışsallıklar olarak yayılabilecek sinerjiler yaratır.

3. L2 Madenciliği

Sağlam ve izinsiz L2 madenciliği sunarak madenciler, kullanıcılar için sıfır bilgi kanıtları (ZKP’ler) oluşturmaya teşvik edilecek. İşlem paketleme ve madencilik sürecinin ayrılması, maksimum çıkarılabilir değer (MEV) sorununu da azaltır. Bu mimariler uygulandığında, ağın sağlamlığı ve negatif MEV’lere karşı koruma göz önüne alındığında, Scroll’un kullanıcılar için daha çekici olması muhtemeldir.

scroll airdrop 1

Potansiyel Scroll AirDrop İçin Yapılması Gerekenler

Scroll AirDrop’una katılmak için öncelikle kullanıcıların yapması gerken bazı adımlar mevcuttur. Bunun için 1 Ekim 2022 tarihinden önce oluşturulmuş bir Twitter hesabına sahip olmanız gerekir. Ardından https://guild.xyz/scrollzkp adresine gidin ve ‘Join Guild to get roles’ seçeneğine tıklayın. Cüzdanınızı, Discord’u ve Twitter’ı bağlamanız istenecektir.

Uniswap

İlk olarak, Scroll Alpha test ağında dağıtılan Uniswap ile etkileşime geçmelisiniz.

https://uniswap-v3.scroll.io/#/swap adresine gidin ve cüzdanınızı bağlayın. Diğer ağlara değil, Scroll Alpha Testnet’e bağlı olduğunuzdan emin olun. Uniswap ile etkileşim kurmanın birkaç adımı izlemeniz gerekir.

1. Adım: ETH’yi WETH’ye sarmak

“Token seç”e tıklayın ve WETH’yi seçin.

ETH satırına 0.0001 girin ve karşılık gelen WETH miktarı otomatik olarak üretilecektir. Daha sonra, “Kaydır”ı tıklayın.

Coin’leri paketledikten sonra, paketini açmaya devam edebilirsiniz. ETH ve WETH sırasını değiştirmek için “Ok”a tıklayın ve bunu ekranda görebilmeniz gerekir. WETH ile satıra 0.0001 girin ve karşılık gelen miktarda ETH otomatik olarak üretilecektir. “Unwrap”i tıklayın.

2. Adım: USDC’yi Alın

Bir kez daha, takas arayüzünden “Token seç”e tıklayın. Bu diziyi “0xA0D71B9877f44C744546D649147E3F1e70a93760” arama paneline girin. Listede “USD Coin” açılır göreceksiniz, üzerine tıklayın.

USDC token’ı eklerken görünen bir uyarı işareti olacağını unutmayın. Bu test ağındaki uyarıyı göz ardı etmek güvenlidir. Token adresini ekledikten sonra, 0.0001 ETH’yi USDC’ye takas edebilirsiniz.

3. Adım: ETH-USDC Havuzuna Likidite Ekleyin

https://uniswap-v3.scroll.io/#/pool adresine gidin ve “Yeni Konum”a tıklayın. “Çift Seç” altında, “USDC” yazın ve beliren token’ı seçin. Önceki adımda eklediğiniz için USDC’yi görebileceksiniz.

Ücret katmanlarından herhangi birini seçebilirsiniz. Bu kılavuz için yüzde 0,3’ü seçtim.

Bu sonraki kısım, fiyatla oynamanızı gerektirecektir. Bu bir test ağı olduğundan token, USDC’nin gerçek fiyatını yansıtmaz ve bu da fiyat aralığının önemli ölçüde değişmesine neden olur. “Fiyat Aralığını Belirle” altında, “Önizleme”yi görebilmek ve likidite sağlamaya devam edebilmek için aralığı ayarlamanız gerekecektir. Deneyebileceğiniz bir hile, “Min Fiyat” için ‘-‘ ve ‘Maksimum Fiyat’ için ‘+’ üzerine tıklamak olacaktır, çünkü bu, uygun bir aralığa gelene kadar ayarlama yapmanızı sağlar. Bu yapıldıktan sonra, ETH miktarını girin, ancak Goerli ETH hazır olmadığı için ETH’nin tamamını yatırmamaya dikkat edin.

Yukarıdakilerin tümü tamamlandıktan sonra, “Önizleme”yi tıklayın. Birkaç istem olacak ve işlemi cüzdanınızdan imzalamanız gerekecek.

Likiditenin başarıyla sağlanmasının ardından, gösterge tablonuzda pozisyonu görebilmeniz gerekir. Pozisyona tıklayarak, pozisyonu temsil eden bir NFT’ye erişebileceksiniz. Burada, “Likiditeyi Artır” “Likiditeyi Kaldır” ve “Ücretleri Topla” gibi diğer özelliklere erişebileceksiniz.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner