Yükleniyor...

Radix (XRD) Coin Nedir?

Radix,DeFi uygulamalarını desteklemek için oluşturulmuş bir projedir.

radix

Radix,DeFi uygulamalarını desteklemek için oluşturulmuş bir projedir. Web3 ve merkeziyetsiz protokolleri geliştirmek ve iyileştirmek amacında olan projenin, yerel kripto para birimi XRD coin’dir.

Radix Nedir?

Radix, merkezi olmayan finans (DeFi) kullanım durumlarına odaklanan ve bu uygulamaların oluşturulmasını desteklemek için oluşturulmuş halka açık bir projedir. Ağa teorik olarak sınırsız doğrusal ölçeklenebilirlik sağlarken güvenliğin sağlanmasına yardımcı olmak için Cerberus adlı yeni parçalı ve atomik olarak birleştirilebilir fikir birliği algoritması kullanır. Radix ayrıca, geliştiricilere Web3 ve DeFi gelişimini daha hızlı ve daha güvenli hale getirmeyi amaçlayan çok sayıda yeni varlığa yönelik özellik sağlayan Radix Engine adlı kendi akıllı sözleşme yürütme ortamına (ör. sanal makine) sahiptir. Proje, DeFi uygulamaları için Ethereum gibi blokzincirlere alternatif bir temel katman olmayı hedefler. Ayrıca sahiplerinin ağın Proof-of-Stake (PoS) mutabakat mekanizmasına katılmak ve enflasyon ödülleri kazanmak için kullanabilecekleri yerel bir token olan XRD’ye sahiptir.

radix 1

Radix’in kurucusu Dan Hughes, Bitcoin’i 2012’de keşfetti. Telekomünikasyon teknolojisi geliştirme konusundaki geçmişiyle, blokzincirin küresel finans ve daha fazlası üzerindeki muazzam etkisini görebiliyordu. Bir yıl boyunca Bitcoin’i araştırdıktan sonra, Mayıs 2013’te Bitcointalk’ta eMunie’yi (daha sonra Radix olarak yeniden adlandırıldı) başlattı. Sonraki beş yıl boyunca Dan, günün en büyük sorununu çözmeye odaklandı: ölçeklenebilirlik. Blocktrees, Yönlendirilmiş Asiklik Grafikler (DAG’ler), Kanallı Eşzamansız Durum Ağaçları (CAST), Tempo ve Cerberus dahil olmak üzere birden çok fikir birliği mimarisini icat etti ve test etti. 2017’de Piers Ridyard CEO olarak katıldı, TransferWise’ın kurucu ortağı Taavet ve Avrupa’nın önde gelen VC’si LocalGlobe’den sağlanan ek finansmanla projenin adı Radix olarak değiştirildi. Aralık 2021’de Radix’in akıllı sözleşme programlama dili Scrypto yayınlandı. Proje, Temmuz 2021’de Olympia ana ağını başlattı ve Şubat 2022 itibarıyla 500 milyon doların üzerinde XRD stake edildi. 2020’de proje, belirteç veren ve Radix Foundation hazinesinin sahibi olan bir Jersey (Channels Islands) kuruluşu olan Radix Tokens (Jersey) Limited’i kurdu. RTJL CEO’su Andrew Jarrett’tır.

XRD Coin Nedir?

XRD, Radix projesinin yerel kripto para birimidir. XRD sahipleri projenin Proof-of-Stake (PoS) mutabakat mekanizmasına katılabilir ve enflasyon ödülleri kazanmak için bu coin’leri kullanabilirler.

XRD, 1. katman DeFi protokolü olarak geliştirilmiştir. Burada amaç ise geliştiricilerin devamlı açıklardan yararlanma ve siber saldırı tehdidine karşı hızlı bir şekilde tepki verebilecekleri ve iyileştirmeleri ödüllendirilerek ölçeğin darboğazın asla olmayacağı tek merkezi olmayan ağ hizmeti sunmasıdır.

28 Temmuz 2021’de başlayan Radix Public Network ise takip edecek 3 yıl içinde piyasada yerini alacak DeFi teknolojisinde üç önemli yeni iyileştirme sunmayı hedeflemektedir.

XRD Coin Avantajları

 • DeFi çözümleri sunması kripto piyasalarda yerini sağlamlaştırmasını sağlayacaktır.
 • Yüksek kazanç potansiyeline sahiptir.
 • Kısa vadede riski yüksek ancak orta vade için kazanç potansiyeli yüksektir.
 • Siber saldırılara karşı güvenliği yüksektir.

XRD Coin Dezavantajları

 • Güvenilir olmasına rağmen çelişkili değerlendirmelere sahiptir.
 • DeFi üzerinde oluşacak açıklardan kolayca etkilenebilir.
 • Piyasa belirsizlikleri sert fiyat dalgalanmalarına neden olabilir.

Radix Hangi Borsalarda Var, Nasıl Alınır?

XRD satın almak için öncelikle bu kripto para biriminin yer aldığı borsaları bilmek gerekir. Ardından bu borsalardan birine kaydolup hesabınız giriş yapmalısınız. Cüzdanınıza kredi, banka kartı veya banka havalesi yöntemiyle bakiye yükledikten sonra istenilen miktarda XRD coin’i satın alabilirsiniz. Coin’lerinizi sıcak veya soğuk cüzdanlarda muhafaza edebilir, takas yapabilirsiniz. Radix güncel fiyatı şu şekildedir:

radix

Radix (XRD)

0.034262 $

XRD coin satın alınabilecek kripto para borsalarından bazıları şunlardır:

 • KuCoin
 • Bitfinex
 • Gate.io
 • MEXC
 • CoinEx
 • LBank
 • BitMart
 • BingX
 • DigiFinex
 • HitBTC
 • XT.COM

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner