Yükleniyor...

Ripple ve SEC Hukuk Savaşı: Ünlü İsimlerden XRP Davası Yorumu

Ripple (XRP) ve SEC arasında geçen menkul kıymet davasının 2023 yılında sona ereceği tahmin edilirken dava için ünlü isimler görüşlerini paylaşıyor.

Ripple ve SEC Hukuk Savasi Unlu Isimlerden XRP Davasi Yorumu

Ripple (XRP) ve SEC arasında geçen menkul kıymet davasının 2023 yılında sona ereceği tahmin edilirken dava için ünlü isimler görüşlerini paylaşıyor.

Küresel ekonomi resesyon endişeleriyle hareket ederken, kripto para sektöründe önemli hareketlilikler yaşanıyor. Ayı piyasasının etkileri havayı olumsuzlaştırsa da sektörde bir yoğunluk var. Bu hareketliliklerin birçoğunu Terra ve FTX çöküşüyle başlayan, Binance gibi büyük isimlerin attığı adımlar oluşturuyor. Bir tarafta dolandırıcılık ve iflaslar yaşanırken, diğer tarafta hukuki süreçler öne çıkıyor. Uzun bir süredir mahkemede boğuşan Ripple da son günlerde sıkça gündeme geliyor. Peki Ripple tarafında neler yaşanıyor?

Ripple ve SEC Arasındaki XRP Davası Nasıl Sonuçlanacak?

Kripto topluluğunun sonucunu merakla beklediği Ripple’ın SEC ile arasındaki XRP davası gündemde. Ünlü isimler, iki yıl önce Aralık ayında başlayan dava sürecindeki beklentilerini paylaşıyor.

Çok kısa bir süre önce Bitboy lakaplı popüler kripto yatırımcısı Ben Armstrong, Ripple’ın XRP davasında zafer elde edeceğini söyledi. Bitboy, Ripple‘ın davayı kazanacağını düşünen tek kişi değil. Birçok analist ve yorumcu, bu senenin Ripple‘ın senesi olacağını düşünüyor.

ripple

Uzun bir süredir Ripple davasını takip eden avukatlar da mahkeme tutanaklarına dayanarak görüşlerini paylaştı. Avukatlardan Bill Morgan, Hinman belgelerinin John Deaton’ın daha önce sandığı kadar önemli olmayabileceğinin ve davanın gidişatını etkilemeyeceğini söyledi. Belgeleri yeterince güçlü görmediğini söyleyen Deaton ise Ripple’ın SEC ile anlaşmaya varmasının önüne geçeceğini öne sürdü.

“Hinman belgeleri olarak adlandırılan dosyaların içeriğinde, SEC’in eski yöneticisi olan William Hinman’ın 2018 yılında yaptığı bir konuşma yer alıyor. Hinman konuşmasında, Bitcoin ile Ethereum’un menkul kıymet olmadığına yer vermişti. Ripple da XRP’nin, Hinman’ın belirlediği “menkul kıymet olmama” şartlarına uyduğunu söylüyor”

schwartz

Ripple Yöneticisi XRP için Mücadele Ediyor

Ripple CTO’su David Schwartz ile kendini Satoshi ilan eden (aynı zamanda papaz) Craig Wright arasındaki Twitter çekişmesi bir haftadan uzun süredir devam ediyor. Bu iki kripto para birimi öncüsü, XRP’nin yararlarını ve kusurlarını Wright’ın Bitcoin alternatifi olan BSV’ye karşı tartışıyor.

Schwartz, Craig’in XRP hakkında konuşmaya ancak “yaptığı bir argümanın (XRP ile hiçbir ilgisi olmayan) tamamen saçma olduğunu gösterdiğinde” başladığını iddia etti. Ripple yöneticisi, Wright’ın kripto para alanındaki anlamlı sorunlara çözüm bulmaktan ziyade kendisine ve XRP’ye saldırmaya odaklandığını öne sürüyor.

Wright ise Schwartz’a argümanlarında muhakeme eksikliği olduğu iddiasıyla ateş püskürdü: “DS’nin bu tweet serisinde gerekçelendirilmiş hiçbir şey yok. Çeşitli safsatalar var. Yine de bunların gerekçeli argümanlar olduğunu iddia ediyor” dedi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner