Yükleniyor...

Ripple (XRP) Analizi: Fenomenler Ne Diyor?

Ripple-SEC savaşında geri sayım başladı, davada bir adım önde olan Ripple (XRP), davayı kazandığı takdirde hangi fiyatlara yükselebilir?

sec xrp dava

Ripple-SEC savaşında geri sayım başladı, davada bir adım önde olan Ripple (XRP), davayı kazandığı takdirde hangi fiyatlara yükselebilir?

Kripto ekosisteminin yakından takip ettiği RippleSEC davası, son gelişmelerden sonra farklı boyuta bir evrildi. Davanın yargıcı Analisa Torres, SEC’in William Hinman belgeleri hakkındaki talebini reddetmesi üzerine davanın öne çıkan ismi Ripple oldu. Torres’in vermiş olduğu bu karar, direkt olarak XRP fiyatını etkiledi. Saatler içersinde yüzde 10’dan fazla artış gösteren XRP, bir süredir devam eden sessizliğini sonlandırmış oldu. Asıl soru ise davanın kazananı XRP olursa, hangi fiyatlara sıçrama yapa Fenomenlerden de yorumlar aldığımız Ripple (XRP) gelişmelerini değerlendirdik.

Fotoram.io 16

Davayı, Ripple Tarafı Önde Götürüyor

Davanın yargıcı Analisa Torres, SEC’in William Hinman belgeleri hakkındaki talebine negatif yanıt verince, Ripple cephesi zafere bir adım daha atmış oldu. Aylardan beri devam eden SEC-Ripple çatışması, bu gelişmeyle birlikte biraz daha netlik kazandı.

Baskıcı tavrını son haftalarda giderek artıran SEC, yalnızca Ripple ile kalmayıp, birçok farklı şirketle de ters düşmüştü. Kraken, Coinbase, Justin Sun gibi sektörün popüler isimleriyle kaosa giren SEC, kripto yatırımcısına zor zamanlar yaşatmaya devam ediyor.

Son Zamanlardaki Gelişmeler, Google Aramalarını Zirveye Taşıdı

Hem globalde hem de Türkiye genelinde ciddi bir yatırımcı kitlesi olan Ripple (XRP), Google aramalarında da üst sıralara tırmandı. Özellikle de son 2 gündür internet üzerinde aranan “XRP” kelimesi, tavan yapmış durumda. Geçtiğimiz saatlerde davayla ilgili ortaya çıkan yeni gelişmeler, XRP tarafındaki birçok veriye direkt olarak etkide bulundu.

Sosyal medya ve arama motorlarında adından çokça söz ettiren XRP, son bir haftanın en çok konuşan coin’leri arasında yer almayı başardı. Sadece XRP yatırımcısı değil, dava sürecini takip eden birçok kripto tutkunu, XRP’yi dilinden düşürmeyecek gibi görünüyor.

Ekran Resmi 2023 05 18 15.21.03

Ripple (XRP), Bitcoin’i (BTC) Geride Bıraktı

Son 2 günde Bitcoin’e karşı yüzde 11,38’lik yükseliş yaşayan Ripple (XRP), kripto paraların liderine adeta diş gösteri. Volatil hareketler sergileyen BTC’ye rağmen ivmesini sürdüren XRP, bu hareketiyle de yatırımcısına daha fazla güven vermiş oldu. Ayrıca BTC’nin düşüşüyle diğer altcoin’lere oranla daha az sarsılan XRP, sağlam bir duruş sergilemeye devam ediyor.

Fotoram.io 17

0,0000155 Satoshi’den harekete kalkan XRP, 0,00001728 Satoshi’ye ulaşmıştı. Güncel olarak 0,00001700 Satosh’iden alıcı bulan XRP, yalnızca dolar bazlı değil, BTC bazlı da kripto piyasasına meydan okuyor. 0,0001623 Satosh’inin test edilmesiyle yeniden alıcı kitlesi kazanan major coin, XRP/BTC paritesinde de büyük beklentiler oluşturmuş halde.

Ekran Resmi 2023 05 18 17.41.17

Ripple (XRP), Davanın Zaferiyle Bu Fiyatlara Ulaşabilir!

SEC davasından gelebilecek XRP’nin zafer haberi, güncel fiyatın kat kat artırabilir. XRP’nin fiyat hareketlerine bir bakımdan engel koyan bu savaş, yalnızca XRP yatırımcılarının değil tüm kripto aleminin takip ettiği bir tartışma konusu haline geldi. 2023’ün ilk çeyreğinde yüzde 93,95’lik bir artışa ulaşarak dikkatleri toplayan XRP, diğer major coin’leri adeta sollamıştı.

XRP’deki fiyat beklentilerini gözlemleyebilmemiz adına büyük tabloyu değerlendirmek daha doğru olacaktır. 1 haftalık zaman diliminde XRP grafiğine bakıldığında, dava sürecinden gelebilecek pozitif haberler, 0,58 dolar direncini kırıp, 0,918 dolara kadar fiyatı taşıyabilir. SEC mücadelesinde öne çıkan tarafın XRP olmaya devam etmesi, bu fiyat artışlarını daha da şiddetlenebilir.

Ekran Resmi 2023 05 18 16.02.46

0,918 doların aşılmasından sonra, XRP için sırasıyla 1,104 – 1,353 – 1,764 ve 1,972 dolar seviyeleri beklenebilir. XRP için alıcıların ve satıcıların en sert çarpışması ise 1,353 – 1,764 dolar aralığında olacaktır. Bu fiyat aralağında galip gelen taraf, XRP’nin gelecekteki fiyat hareketlerini direkt olarak etkileyecektir.

Haftalık grafik bazında 1,97 doları direnci, XRP’nin ATH yolundaki en büyük engeli. 2018’in Ocak ayında 3,30 dolar ile ATH yapan XRP, 1,97 doları aştığı takdirde yeniden bu fiyatları hedeflemek isteyebilir. Özellikle de XRP yatırımcısı, davadaki son gelişmelerden sonra fiyat beklentisini daha artırdı.

Ekran Resmi 2023 05 18 16.10.16

Conkolik tarafında yazdığı yazılarla ve kripto ekosisteminde yaptığı çalışmalarla öne çıkan Ekin Albayrak, konuyla ilgili şunları söyledi;

XRP’nin ABD yasalarına göre bir menkul kıymet olarak sınıflandırılıp sınıflandırılmayacağına dair 2020’den beri devam Ripple davasında sonlara yaklaşıyoruz. Hafta başında SEC’nin Hinman Belgelerinin mühürlenmesi talebi mahkeme tarafından red edildi. Bu belgenin önemi ise, 2018 yılında SEC’in eski finans direktörü William Hinman’ın Ethereum’un bir menkul kıymet olmadığına dair açıklamalarının bulunması. Ripple, saklama şirketi Metaco’yu satın alması ve CBDC’ler ve stablecoin’ler için CBDC platformu başlatması bu savaşta devam edeceğini gösteriyor. Bildiğiniz gibi 2023 yılı SEC’in kripto para piyasalarına çok sert ve düşmanca tavırlarına tanıklık ediyor. Davanın lehine sonuçlanması hiç şüphesiz hem XRP için hem de alt cinler için olumlu sonuçlara yol açacaktır.

Paylaştığı kripto para analizleri ile sosyal medyada ön plana çıkan Onur Göksungur, son gelişmeler doğrultusunda görüşlerini belirtti;

XRP dava süreci uzun zamandır benim de takip ettiğim konu. Konu tam olarak XRP’ nin menkul kıymet yasalarını ihlal edip etmediği üzerine kuruluyor. SEC’ in davayı kazanarak ekosistem içerisinde ciddi bir yaptırım gücünü göstermek istemesine karşılık Ripple tarafının davaya söz konusu olan menkul kıymet ihlali olmadığına dair bir çok argüman sundu. Hatta Ripple’ ın avukatları tarafından anlaşma adına bazı adımlar attığını ancak SEC’ in genelde sessiz kaldığını da biliyoruz. Ripple’ ın dava süreci boyunca 200 Milyon Dolar’ dan fazla dava için harcama yaptığını da unutmamak gerekiyor. Ripple’ ın avukatlarından John Deaton’ a göre dava kazanılıp kaybedilme ikileminden daha fazla olasılık içeriyor – XRP’ nin menkul kıymet olmadığına karar verilmesi ve Ripple’ nin zaferi – XRP’ nin ilk zamanlarda bir takım ihlaller yaptığı ancak XRP’ nin bugünkü ikincil satışlarının menkul kıymet olarak değerlendirilemeyeceği – Sec’ in davayı kazanması ki böyle bir olasılık olmadığını düşünüyor – İki tarafında davayı kazanamayıp sonucun Jüri’ nin taktirine bırakılması. Genel görüş ve beklenti Ripple’ ın davayı kazanma ihtimalinin yüksek olduğu yönünde. Peki Ripple açısından davanın kazanılması veya kaybedilmesi durumunda fiyat beklentisi ne olur buna yanıt arayalım. 2020-21 yılları arasında gerçekleşen ve hemen hemen bütün kripto piyasasında esen boğa rüzgarında XRP beklentinin oldukça altında kaldı ve ATH, yani tarihi zirvesi değerini göremeyen ender coinlerden biri oldu. Bu XRP yatırımcıları için hayal kırıklığı yaratmakla beraber bugüne kadar geçen sürede ciddi bir baskı da oluşturdu. XRP’ nin davayı kazanması halinde oluşan bu baskının tarihi zirvesi olan 3,3$ seviyesini kırabilecek bir ivmeyi beraberinde getireceğini düşünüyorum. Olumsuz sonuçlanması ise doğal olarak yatırımcısında yılgınlık hissi uyandırarak satış baskını tetiklemesi muhtemeldir.

Kripto endüstrisine yönelik paylaşımlarıyla dikkat çeken Para Mühendisi, yaşanan olaylarla ilgili fikirlerini belirtti;

Şu şekilde özetlemek gerekirse Rip-SEC davasından daha çok kripto endüstrisini Powel ve politikaları yıkıyor Öncelikle Amerikan enflasyonu ve buna bağlı faiz düşüşlerinin gelmesini beklemek gerekiyor Meme tokenlara likidite kayması ayrı bir konu Ripple davası sadece temelde bazı olumlu haberler getirdi ama bence kriptoyu çok da o kadar büyük etkilemedi, ilerleyen zamanda 3 aşağı 5 yukarı değişimler dışında temelde bu gibi konuşara yönelmek daha mantıklı olacaktı

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner