Yükleniyor...

Ripple (XRP) Nedir, Nasıl Alınır? 1 XRP Ne Kadar? Satın Alma Rehberi

Bu rehberimizde, nasıl Ripple alınır, XRP satın almak için ne yapmak gerekiyor, Türk Lirası ile Ripple satın alma veya Türk Lirası ile XRP satın alma konusunda bilinmesi gerekenleri bir araya getirdik

Nasıl Ripple Alırım

Bu rehberimizde, nasıl Ripple alınır, XRP satın almak için ne yapmak gerekiyor, Türk Lirası ile Ripple satın alma veya Türk Lirası ile XRP satın alma konusunda bilinmesi gerekenleri bir araya getirdik.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Yüksek ihtimalle Ripple’in (XRP) 2017’nin sonlarında ve 2018’in başlarında hızla yükseldiğini ve sık sık gündeme geldiğine şahit olmuşsunuzdur. Günümüzde de oldukça popüler olan kripto para birimi ile Ripple, Western Union, SAMA, UBS ve Santander gibi büyük finansal sağlayıcılarla, düşük maliyetli, güvenilir ve anında uzun zamandır beklenen sınır ötesi ödeme deneyimi sağlama vaadi ile ortaklık kurdu.

1 XRP Ne Kadar?

Ripple (XRP) şu anda 50,693,987,917 $ dolarlık piyasa değerine sahip ve 1.09 $ dolar fiyattan işlem görmektedir. Öte yandan 1 XRP ne kadar sorusunun Türk Lirası ile cevabı 9.20 TL TL’dir.

Ripple almak istiyorsanız, bu kripto paranın madencilik özellikli olmadığını, ancak Ripple Labs tarafından sahip olunan ve periyodik olarak piyasaya sürüldüğünü muhtemelen biliyorsunuzdur. Ripple satın almanın en iyi yolu nedir? Bu noktada Ripple’ı Türk Lirası ile nasıl satın alacağınız hakkında etkin bir rehber hazırladık.

Türk Lirası ile Nasıl Ripple Alınır?

Türk Lirası ile Ripple satın almak için kullanabileceğiniz birçok yerli kripto para borsası bulunuyor. Bunlar;

Peki ama nasıl Ripple alınır? Endişelenmeyin, sizin için tüm detayları ile nasıl Ripple satın alacağınızı rehberimizde tüm ayrıntılarıyla anlatmaya çalışacağız.

Yerli Bir Kripto Para Borsasına Kayıt Olma

Rehberimizde Ripple satın almak için öne çıkan dev yerli kripto para borsalarından Paribu‘yu referans alacağımızı belirtelim. Arayüz farklılıkları dışında satın alım mantığının diğer yerli borsalardada hemen hemen aynı olduğunun altını çizelim.

Öncelikle bir hesap oluşturmak gerekiyor. Paribu.com’da yer alan kayıt formuna gidin ve adınızı, soyadınızı, cep telefon numaranızı, e-posta adresinizi ve şifrenizi girin. Telefonunuza SMS ile doğrulama kodu gönderilecek. Doğrulama kodunu girerek hesabınızı oluşturun.

Ripple Alma Paribu

Borsadan Ripple alabilmek için hesabınıza para yatırmanız gerekecek. Bunun için borsa hesabınızı doğrulamalısınız. Bunun için ekranın sağ üst köşesindeki ad-soyad bilgisinin yer aldığı yere ve “Hesap Ayarları” menüsüne tıklayın.

Ripple Alma Hesap Ayarları

Gelen ekrandan “Kimlik Onayı” sekmesine tıklayın ve kimlik bilgilerinizi eksiksiz girin.

Ripple Satın Alma Kimlik Onayı

Kimlik onayı için dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde:

 • Sayfadaki formu doldurarak kimlik bilgilerinizi onaylatabilirsiniz. Kimlik bilgileriniz onaylandığında hesap limitleriniz yükseltilir ve avantajlı komisyon oranlarından faydalanabilirsiniz.
 • Vermiş olduğunuz bilgilerin doğruluğu online olarak kontrol edilecek, herhangi bir eksiklik ya da yanlışlık tespit edilmez ise hesap onayınız tamamlanacaktır.
 • Banka transferlerinde kaydettiğiniz bilgiler esas alınacağından, vereceğiniz bilgilerin eksik ya da hatalı olması durumunda banka transferleriniz gerçekleşmeyecektir.
 • Lütfen kimlik bilgilerinizi nüfus cüzdanınızda yer aldığı şekli ile ve Türkçe karakterler kullanarak doldurun.
 • Hesap onayından sonra bu formda yer alan bilgiler değiştirilemez.

Kimliğiniz en kısa süre içerisinde onayanacak ve sorunsuz bir şekilde borsa hesabınıza para yatırabilir hale geleceksiniz. Sorunsuz kimlik onayı için paylaştığınız bilgilerin doğru ve eksiksiz olduğundan emin olun.

Ripple Almak için Borsa Hesabına Para Yatırma

Kimlik onayının ardından sorunsuz bir şekilde borsa hesabınıza para yatırabilirsiniz. Bunun için Paribu.com’a giriş yaptıktan sonra üstteki menüden “Yatırma İşlemleri” menü seçeneğine tıklamanız yeterli.

Ripple Alma Para Yatırma

Yatırma İşlemleri sayfası açıldığında “TL” sekmesi seçili olacaktır. Buradan hızlı ve kolay bir şekilde hesabınıza para yatırabilirsiniz.

Ripple XRP Alma

Para yatırma işlemi için dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde:

 • Sadece adınıza açılmış bireysel, vadesiz, TL hesaplardan gönderim yapılmalıdır. Farklı bir hesaptan yapılan gönderimler kabul edilmeyecektir.
 • ATM kullanılarak yapılan transferler (kartlı/kartsız), gönderici bilgilerini teyit etmek mümkün olmadığı için kabul edilmeyecektir.
 • Minimum yatırma miktarı 500 TL’dir.
 • Gönderdiğiniz miktar kontrollerin ardından sistem tarafından otomatik olarak hesabınıza yansıtılacaktır.
 • Bildirim tarihinden itibaren 5 gün içerisinde transferi gerçekleştirilmeyen bildirimler iptal edilir, bu süreden sonra gerçekleşen transferler işlem ücreti düşülerek iade edilir.
 • Banka işlemleriniz esnasında size tahsis edilen kodu açıklama alanına yazmanız önemlidir. Açıklama belirtilmeden gerçekleştirilen transferler işlem ücreti düşülerek iade edilir.

Herhangi bir yanlışlık olmadığı sürece paranız kısa süre içinde borsa hesabınıza yansıyacaktır. Bu adımdan sonra markete giderek Ripple alabilirsiniz.

Borsanın Marketini Kullanarak Ripple Almak

Borsa hesabınıza para yatırdıktan sonra marketten hızlıca ve kolayca Ripple satın alabilirsiniz. Bunu yapmadan önce Ripple’ın piyasa fiyatını muhakkak gözden geçirin. Bu şekilde en uygun birim fiyatını saptayabilirsiniz. Ripple’ın en güncel fiyat bilgisine CoinMarketCap‘ten kontrol edebilirsiniz.

Borsanın bekleyen alış ve satış emirlerini kontrol ederek de Ripple için en uygun birim fiyatını belirleyebilirsiniz. Bu rehberi hazırladığımız sırada Ripple’ın CoinMarketCap’teki fiyatı 2,49 TL’ydi. Satın alım emri verirken bu fiyatı baz alacağız.

XRP Fiyat Satın Al

Aşağıdaki görselden de görebileceğiniz üzere, satın alım emri formunun en üstündeki alana bir adet Ripple için birim fiyatını giriyoruz. Bu birim fiyatını siz belirleyebilirsiniz, ancak daha hızlı satın alım yapabilmek için hem borsadaki Ripple alım-satım emirlerini göz önünde bulundurmalı hem de mümkün olan en uygun fiyatı girmelisiniz. Yani, o an için Ripple’ın fiyatı 2,49 TL iken sizin 2,00 TL girmeniz satın alım işlemi için uzun süre boyunca beklemenize neden olabilir. Kaldı ki Ripple’ın fiyatı düşmez, yükselirse hiç alım yapamayabilirsiniz.

Formdaki “Miktar (XRP)” kısmına dokunmadan “Toplam (TL)” kısmına borsadaki TL bakiyemize göre bir değer giriyoruz. Biz hesabımızdaki paranın tamamını girdik. Birim fiyatı ve hesabımızdaki para ile alabileceğimiz Ripple (XRP) miktarı 200.8 adet.

XRP Satın Al

Şimdi “XRP Al” düğmesine tıklayarak alış emrini girebiliriz. Uygun satış emrinin gelmesi bizim alış emrimizin uygulanmasını sağlayacak ve satın alma işlemi böylece tamamlanmış olacak.

Ripple’a Yatırım Yapmaya Değer mi?

Yukarıda belirttiğimiz gibi, Ripple öncelikle hizmetini geleneksel küresel finans sistemine borç vermeye odaklanmış durumda. Kesinlikle XRP bir değer deposu ama RippleNet için bir muhasebe aracı olarak tasarlanmadığını hatırlatmak akıllıca olacaktır. Bu yüzden kimse XRP’nin kendi başına hız kazanıp kazanamayacağından emin olamaz. Bununla birlikte birçok büyük oyuncuyla (Santander, MoneyGram, American Express, SAMA, Western Union, Deloitte, UBS, SBI Holdings, vb.) imzalanmış anlaşmalar bulunuyor.

Herhangi bir kripto para biriminde olduğu gibi Ripple’a yatırım yapmaya karar vermek tümüyle bir kumardır. Elbetteki Ripple’a dikkatli bir şekilde yatırım yapmak iyi bir seçim olabilir. Şirketin asıl hedefinin para birimini resmi ödeme yöntemlerinden biri yapmak olduğunu göz önünde bulundurun. Bunun gerçekleştiği gün XRP’nin değeri katlanarak büyüyecek, baş döndürücü bir düzeye gelecek.


Üyelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinize duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x