Ana Sayfa Haberler Ripple/XRP Nedir?

Ripple/XRP Nedir?

Özetle Ripple (XRP), ödeme sürelerini azaltmak ve uluslararası transferler ve ödemelere bir güvenlik katmanı eklemek için kullanılan bir kripto para birimidir.

Ripple (XRP) Nedir?

Ripple küresel bir ödeme ağıdır ve dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir para biriminin saniyeler içinde gönderilmesini sağlar. Platform, SWIFT veya Western Union gibi eski model uluslararası para gönderme sistemlerine rakip olmak için yola çıktı.

Şu anda Ripple, dünya çapında gerçek zamanlı ödeme yapmak için daha verimli ve uygun maliyetli bir yol sunacak şekilde bankalarla birlikte çalışıyor.

Varsayımsal bir örnek vererek devam edelim. Mesela Türkiye’den Nikaragua’ya para göndermek istiyorsunuz. TRY/NIO yaygın bir ödeme biçimi değildir. Öte yandan bir birey veya banka öncelikle TRY’yi USD’ye ve ardından USD’yi NIO’ya çevirmelidir. Her adımda para gönderme daha maliyetli bir hal almaktadır.

Ripple’ı kullanarak bir kişi veya banka TRY’yi XRP’ye dönüştürebilir ve daha sonra XRP’yi son alıcıya gönderebilir. Bir Ripple cüzdanını kullanarak Nikaragua’daki bir birey veya banka kolayca XRP’yi NIO’ya dönüştürebilir. Yani XRP, bir para biriminin kolayca ve hızlı bir şekilde başka bir para birimine karşı işlem görmesini sağlayan bir süreci temsil etmektedir.

Genel olarak bankalar platformu kullanma konusunda pek aceleci değiller. Buna rağmen gerçek zamanlı küresel ödemelerin gelecekte mevcut bankacılık sistemi için bir standart haline geleceğinden şüphe yok.

Ripple platformunu kullanan bankalar kullanmayan bankalara karşı büyük bir avantaj sağlar ve finansal olarak Ripple “Value of Internet” yani “İnternetin Değerine” odaklanır. Bu, para göndermenin mevcut teknolojik çağda bilgi gönderme kadar hızlı gerçekleşmesi gerektiği anlamına geliyor.

Ripple ile insanlar yüksek ek ücretler ödemek zorunda değiller ve uluslara arası para gönderirken günlerce beklemek zorunda değiller. Bunun için en güzel karşılaştırma Ripple ile e-posta olur. Neden birine birkaç saniye içinde ulaşan bir e-posta gönderebiliyorken ona para da gönderemeyesiniz ki?

Ripple ve XRP’nin temel prensini, gerçek zamanlı olarak uluslararası para göndermektir.

Neden Bankalar Ripple’ı Kullanmalı?

Birçok banka şu anda Ripple platformuna katılmış durumda. Bunlar Akbank, Santander, Axis Bank, Yes Bank, Westpac, Union Credit, NBAD, UBS gibi bankalardır. Ripple’e göre bankalar, Ripple protokolünü kullanarak ödeme başına ortalama 3.76 dolar tasarruf edebilirler. Ödeme başına oldukça düşük görünen bu miktarları yılda binlerce ve hatta milyonlarca işlem gerçekleştiren bankalar için önemli bir tasarruf anlamına geliyor.

Bankalar yılda binlerce veya belki milyonlarca işlem gerçekleştirdikleri için, Ripple ile denize girerek önemli ölçüde tasarruf edebilirler. Sonuç bankaların ilgilendiği en önemli şey daha çok para kazanmaktır. Bu nedenle gelecekte Ripple veya platforma eşdeğer düşük maliyetli global ödeme ağlarının finansal kurumlara yeni bir iş yapma şekli sunmasının etkileri oldukça büyük olacak.

Ripple, Brad Carlinghouse tarafından yönetiliyor ve sahnenin arkasındaki beyin kripto para şefi David Schwartz. San Francisco’daki merkezi ve dünyanın dört bir yanındaki şubeleriyle, Ripple ekibi sürekli olarak kendi protokollerini genişletiyor ve geliştiriyor.

Ripple, dünyanın her yerinden en üst düzey yetenekleri benimsemeye devam ediyor ve uluslararası para ödeme pazarının çoğunu hizmetlerini kullanarak ulaşmayı ve elde etmeyi hedefliyor. En çok konuşulan Fintech şirketlerinden biri olduğu için Ripple şu anda çok olumlu bir proje olarak görülüyor. Forbes, Fintech’in ilk 50’sinde Ripple’a yer veriyor.

Ripple’a Nasıl Yatırım Yapabilirim?

Büyük yatırımcılar doğrudan Ripple’a yatırım yapabilecek olsalar da, daha küçük yatırımcılar ve spekülatörler sadece XRP’ye yatırım yapabilirler. XRP, Ripple’ın para birimidir ve son birkaç yıldır önemli ölçüde fiyatı yükselmiş durumda.

Değerindeki bu muazzam artış hem bankaların hem de yatırımcıların Ripple’a olan spekülatif ilgisinden kaynaklanıyor. Şu anda Ripple, Bitcoin’den sonraki en değerli kripto para birimine sahip. XRP, ikinci en büyük toplam piyasa değeri ile göz dolduruyor.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi XRP, herhangi bir para biriminden başka bir para birimine çok düşük maliyetle sorunsuz global işlem sağlıyor. XRP, kullanıcıların XRP için herhangi bir para birimi alışverişinde bulunmasına ve ardından XRP’yi dünya genelindeki diğer kişilere göndermesine izin veren Ripple platformunun yedek para birimi olduğunu görebilirsiniz. XRP’yi alan kişi, finans kurumu ya da şirketi, daha sonra kendi tercih ettiği bir para birimi ile değiştirebilir.

XRP, rasgele bir para birimi ile her değiştirildiğinde artan talepten dolayı likidite ve değeri artar. Başka bir deyişle, Ripple’in XRP’yi bir tür küresel rezerv para birimi haline getirmeye çalıştığını söyleyebiliriz.

Her ne kadar XRP göndermek, Ripple protokolü üzerinden para göndermenin en kolay ve en ucuz yolu olsa da, bir noktada XRP’yi başka bir para birimine dönüştürmek ve sadece XRP’yi global ödemeler için kullanmak bile gerekli olmayacaktır. Eğer insanlar ve bankalar fiat para birimlerini XRP’ye dönüştürmeye karar verirse ve artık fiat para birimini hiç kullanmamaya ve sadece XRP’yi kullanmaya karar verirlerse hiç şüphesiz XRP’nin fiyatı artacaktır.

Platformun amacı, XRP’yi gün başına, hatta saat başına ve hatta dakika başına çok fazla değişmeyen istikrarlı bir para birimi yapmak. Böylece bankalar para birimini volatilite korkusu olmadan kullanabilirler. Şu an olduğu gibi bankaların doğrudan XRP’ye ilgisi yok çünkü kripto para birimi gün içinde çok büyük dalgalanmalar yaşayabiliyor.

Bankalara ve ödeme sağlayıcılarına yardımcı olmak için Ripple, bu riskleri azaltmak ve XRP’yi bankalar tarafından kullanma şansını artırmak için BitGo ile bir ortaklığa gitti.

XRP’nin uzun vadeli değer takdiri, mevcut XRP’nin büyük bir bölümünü yönetmeleri nedeniyle Ripple’in nihai bir oyun stratejisidir. Bu aslında XRP’nin bir bahis ve Ripple’ında bir kumar olduğu anlamına gelir.

Platformun finans kurumlarına danışmanlık hizmeti verdiği ve bunun gerektiğinde sigortalama ile ilgili herhangi bir sorun yaşamadığı söylenebilir. Başka bir deyişle, Ripple’in Fintech ve bankacılık sektöründe gelici geçici bir yeri olmadığını söylemek mümkün.

Kaç Adet XRP Var?

Ripple, 100 milyar XRP token’ının 61 milyarına sahip. Yatırımcı güvenini kazanmak için platform, 55 akıllı sözleşmeyle 55 milyar XRP’yi “kilitlemeye” karar verdi. Her biri 1 milyar XRP içeren bu akıllı sözleşmeler tek tek, 55 aylık bir süre içinde aylık olarak piyasaya sürülecek.

Bu operasyonel şeffaflık düzeyi şüpheli yatırımcılara Ripple’in uzun vadeli bir vizyona sahip olduğunu, sahiplerini ihraç etmekten ve dolayısıyla XRP’nin değerini düşürmekten hızlı bir şekilde faydalanmak istemediğine inanmak için bir neden sunuyor.

Ripple’in Faydaları Neler?

XRP’nin diğer kripto para birimlerinde sahip olduğu gibi birtakım avantajları bulunmaktadır. Ripple’in ana avantajı bankalarla doğrudan çalışabilmesidir.

Bankacılık kartellerinden ve tekellerden uzaklaşmış olan herkes Ripple’e yatırım yapmak istemese de, sadece prensipte olursa Ripple’in küresel bankacılık endüstrisini yöneten şirketlerle birlikte çalışarak akıllı iş kararlarına odaklandığı kesindir.

Ripple, gelecekte küresel bir çözüm ağı oluşturmak için yaptığı sıkı çalışmalardan yararlanmak isteyen yatırımcılar için XRP’nin istikrarlı bir değer artışı görmesi muhtemeldir. Basitçe söylemek gerekirse, sadece XRP satın alarak uzun vadede 10x ve hatta 100x gibi dönüşlerin tadını çıkarabilirsiniz.

Platform son derece hızlıdır. İşlemler dört saniyenin altında gerçekleşir. Diğer bir deyişle, hem alıcının hem de satıcının Ripple’ı kullandığını varsayarak, gündelik ürün ve hizmetleri satın almak için onu kullanmaları son derece kolaydır.

Ripple Hızlı

Bitcoin’den farklı olarak Ripple, düzenli olarak ölçeklendirilebilir (ölçeklenebilir), çünkü düzenli olarak saniyede binden fazla işlem gerçekleştirir. Ripple’in Visa’dan daha fazla işlem gerçekleştirdiği hatta saniyede 50.000’in üzerinde olduğu zamanlar bile bulunmaktadır.

Ripple’in Bitcoin’e Göre Faydaları Nelerdir?

Bitcoin büyük bir ödeme yöntemidir, ancak Ripple gibi bir kişiden diğerine para göndermenin hızlı bir yolunu sunmaz.

Bitcoin’de para gönderme maliyetleri Ripple’a göre daha yüksektir, çünkü Blockchain daha fazla işlem gerçekleşmektedir. XRP ile para göndermek nispeten ucuzdur. Ripple ağı ayrıca Bitcoin’de olduğu gibi daha fazla işlemin gerçekleştirilmesi nedeniyle daha yavaş çalışmaz.

Platformun asıl amacı, Bitcoin madenciliği süreci gibi muazzam miktarda elektriğe mal olan bir platform geliştirmemekti. Madenciliği önlemek için 100 milyar XRP’nin tamamı madencilik yapılamaz şekilde en başından çıkarıldı.

Birçok forumda, kripto para yatırımcıları Ripple’in merkezi olduğunu düşündüklerini söyler. Ancak Ripple bunu değiştirmek için çok çalışıyor. Ripple, Ripple Consensus Ledger (RCL) üzerinde validator düğüm çeşitliliği ile giderek merkezi olmayan bir hal alıyor.

Aslında, Ripple şu anda Bitcoin’den daha az merkezi olduğunu iddia ediyor. Ripple’ın en büyük avantajlardan biri, en azından yatırımcılar ve spekülatörler için dünyanın dört bir yanındaki bankalarla çalışmasıdır. Bankaların muhtemelen Ripple ve Bitcoin yerine XRP kripto para birimi ile çalışacaklarını söylemeden geçmeyelim.

Ripple’ın Dezavantajları Nelerdir?

XRP’nin diğer kripto para birimlerine göre önemli avantajları olsa da, Ripple’in önemli dezavantajları olduğunu düşünen yatırımcılar bulunmaktadır.

Bazıları, Ripple’in finansal işlemleri izlemek için bir tür ajan olduğunu iddia ediyor. Çünkü Ripple, kuruluşundan bu yana dünya çapında günlük bankacılık ödemelerini odak noktası haline getirdi. Para gönderimleri ucuz ve hızlı bir şekilde yapılmalıydı.

Ripple başlangıçta sadece bankalarla çalıştığı için, kripto para yatırımcıları temel olarak Ripple veya XRP’ye katılmama kararı aldı. Ripple platformunun yenilikçi olduğunu düşünen yatırımcılar onun bir şirket olmasını hesaba katarak ondan uzak durmaktadırlar.

Yukarıda belirtildiği gibi, tüm XRP’ler çıkarılmış durumda ve Ripple bu token’ların çoğuna sahip. XRP’ler akıllı bir sözleşme ile kilitlenmiş olsa da ve muhtemelen yakında satılmayacak olsalar da akılda tutulmaları gerekiyor. Belirgin bir şekilde Ripple hala XRP’nin merkez bankasıdır.

Purdue Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, platformunun güvenlik sorunları olduğunu belirlediler. Ripple, kodunu herkese açık olarak yayınladığından, ağdaki düğümler bir korsanlık girişimi karşısında manipüle edilebilir. Bunun sonucunda bazı kullanıcılar artık XRP’lerine erişilemez ve hatta soyulabilirler.

Birçok yatırımcı kişisel nedenlerden dolayı XRP’ye yatırım yapmamaya karar verebilir. Bu çoğunlukla kripto para birimine yatırım yapan ve kripto para birimini bankacılık kartellerinden ve hükümet kontrolünden kaçış olarak gören yatırımcılar için geçerlidir.

Öte yandan Ripple’in iş modeli ile kâr etmek isteyen ve yanlış bir şey görmeyen yatırımcıların XRP’ye yatırım yaptığı gerçeği de önümüzde durmaktadır.

Ömer Erginhttps://www.coinkolik.com
Blockchain teknolojisi üzerine araştırmalar yapan, paranın geleceği (kripto paralar) hakkında konuşmayı ve yazmayı seven, araştırmacı, teknoloji aşığı Mekatronik Mühendisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Diğer Haberler

Akbank ve Ripple İşbirliği Resmen Başladı!

Türkiye'nin en büyük bankalarından biri olan Akbank, geçtiğimiz yıl Ripple ile işbirliğine gitmişti. İşbirliği kapsamında Blockchain teknolojisi kullanılarak uluslararası para transferlerinin yapılması hedefleniyordu. Banka...

Weiss Ratings: Bitcoin Almak için İyi Bir Zaman

Bitcoin'in (BTC) fiyatı son 15 ayın en düşük seviyelerini gördü. Bu sert düşüşler sonrası hafif  yükselişler görülse de da amiral gemisin kripto para biriminin...

Kripto Para Kullanıcı Sayısı Giderek Artıyor

2018 yılı boyunca etkisinden çıkılmayan ayı piyasası sonucunda Bitcoin ve diğer kripto para birimleri için pek iyi geçmedi. 2017'nin son döneminde 20.000 dolara kadar...

Allianz: Kripto Paralar Yasaklansın

2017 yılı geliri 1.87 milyar Euro olan Allianz Global Investors'ın CEO'su ve yatırım sorumlusu Andreas Utermann kripto paraların yasaklanması gerektiğini söyledi. Reuters'ın haberine göre Utermann, katıldığı bir panelde İngiltereli...

Teknik Analist Tone Vays: Bitcoin’in (BTC) Fiyatı 1.500 Dolara Düşebilir

Son 15 ayın en düşük seviyelerini gören ve hafif hafif toparlanma sinyalleri veren Bitcoin'in (BTC) bu seneki içler acısı hali malumunuz. Piyasanın teknik analistlerinden Tone...