Yükleniyor...

Shiden Network (SDN) Nedir? SDN Coin Yorum ve Geleceği

Shiden, Kusama ağındaki merkezi olmayan uygulamalar (dapps) için akıllı bir sözleşme platformudur.

SDN

Shiden, Kusama ağındaki merkezi olmayan uygulamalar (dapps) için akıllı bir sözleşme platformudur.

Shiden Network (SDN), çok zincirli merkezi olmayan bir uygulama katmanı oluşturmak amacıyla Kusama ağının üzerine inşa edilmiş bir projedir. Bunu yapmak için, Shiden Network, akıllı sözleşmeler EVM (Solidity aracılığıyla) ve Web Assembly (WASM) desteğini çalıştırma yeteneğine sahip olacak, bu da gelişmiş dApp’ler için büyük bir potansiyel anlamına geliyor.

Shiden Network (SDN) Nedir?

Shiden, Kusama ağındaki merkezi olmayan uygulamalar (dapps) için akıllı bir sözleşme platformudur. Shiden, bir ağın ölçeklenebilirliğini ve işlem hızlarını iyileştiren mevcut blok zincirlerin üzerine inşa edilmiş ikincil çerçevelere atıfta bulunan “katman 2” çözümlerini desteklemek için inşa edilmiştir. Shiden, Kusama’da bir parachain olarak çalışacak.

Eğer aşina değilseniz, parachain’ler, ağının ana blok zinciri ve kalbi olan Kusama’nın Relay Chain’ine bağlı özel, kullanıcı tarafından oluşturulan blok zincirlerdir. Röle Zinciri, Kusama’nın ortak güvenlik, fikir birliği ve işlem anlaşmalarından sorumludur. Parachainler Röle Zincirine entegre edilerek Röle Zincirinin temel özelliklerinden faydalanır.

Shiden, aynı ekip tarafından oluşturulan Polkadot muadili Plasm için “kanarya ağı” olarak çalışmak üzere tasarlanmıştır; bu, Plasm’da başlatılmadan önce kullanılabilen erken kod sürümleri sağladığı anlamına gelir.

Shiden’in yerel kripto para birimi SDN, Shiden ağının korunmasında ve işletilmesinde önemli bir rol oynar ve nodeları stake etmek ve ödüllendirmek, işlem ücretlerini ödemek ve dapp operatörlerini ödüllendirmek için kullanılabilir.
 

Çoğu parachaine benzer şekilde, SDN’nin, Kusama’nın kripto para birimi olan KSM’yi kullanan topluluk üyelerine, Parachain Müzayede adı verilen bir süreçte Kusama’da yayınlanacak uygulamaya oy vermesi bekleniyor.

SDN2

Shiden’ın Ağ Tasarımı

Geliştiriciler, Shiden yazılımını özel programlama mantığını (akıllı sözleşmeler) çalıştırmak ve ürün ve hizmetleri kopyalamak için yeni programlar (merkezi olmayan uygulamalar) tasarlamak için kullanabilir. Shiden ağı, geliştiricilerin Shiden blok zincirine yerleştirdikleri dApp’lerden yararlanabilecekleri Plazma ve İyimser Sanal Makine dahil olmak üzere bir dizi katman 2 ölçeklendirme çözümüyle uyumlu olacak şekilde tasarlanmıştır. 

Bunu başarmak için geliştiriciler, EVM uyumlu blok zinciri sayesinde Ethereum akıllı sözleşmelerini dağıtabilir veya Polkadot ve Kusama uygulamaları için oluşturulmuş pas tabanlı bir akıllı sözleşme programlama dili olan Ink!’i kullanarak kendi programlarını yazabilir. 

SDN Lansmanı ve Yayınlanması

Şu anda sadece 100 proje Kusama ağı üzerine inşa edilebilir ve Kusama’nın parachain yuvası dediği şeye erişerek Röle Zincirinin güvenliğinden yararlanabilir. Bu sayı esnektir ve zaman içinde yönetim oylamasıyla değişebilir. 

Projelere 6-48 haftalık sabit dönemler için Kusama parachain yuvalarına erişim sağlanır ve Shiden’ın 100 yuvadan birine erişim kazanmak için bir açık artırmadan geçmesi gerekir.

Bir parachain müzayedesi sırasında, Kusama sahipleri bir parachain yuvası alması gerektiğine inandıkları projeyi desteklemek için KSM’lerini bağlayabilirler. Belirlenen bir sürenin sonunda, kampanyasına en çok bağlı kalan KSM’ye sahip proje, genellikle bir parachain yuvasına erişim kazanır ve bu da onların Kusama’nın ağında 6-48 haftalık bir süre boyunca çalışmasına izin verir.  

Shiden ekibi, topluluk katkılarını kabul ederek parachain müzayede teklifi için kitle kaynaklı destek sağlayacak. Shiden bir müzayede kazanırsa, destekçilerin Shiden’ın SDN tokeni almaları bekleniyor. 

Not olarak, Shiden bir parachain yuvası kazanamazsa, topluluk katılımcıları tarafından tekliflerine taahhüt edilen KSM, Shiden’ın müzayede kampanyasının sonunda iade edilecektir. Shiden bir müzayede kazanırsa, bağlı KSM, Shiden’ın parachain yuvasına erişimi sona erdiğinde katılımcılara iade edilecektir.

Para politikası

SDN’nin, “paradrop” olarak adlandırdıkları parachain müzayedesinde KSM’yi projeye bağlayanlara hava yoluyla bırakılması bekleniyor. SDN tokenlerinin genel tedariki ve dağıtımı ile paradropun ayrıntıları kesin olarak bilinemez ve değişebilir.  

SDN Coin Yorum ve Geleceği

Shiden Network ve kardeş ağı Astar, bize Kusama / Polkadot ekosisteminde benzersiz bir teklif sunuyor. Yalnızca Substrate teknolojisiyle çok basit ve tamamen entegre dApp’leri birden fazla zincire dağıtırken bize sunduğu benzersiz yetenek için değil, aynı zamanda dApps yaratıcıları için teşvik politikanız için başka hiçbir blok zincirinde eşi olmayan bir şey. 

Ve dApps Rewards sistemi, protokolün benzersiz ve belki de en çarpıcı özelliğidir. Yalnızca dApps geliştiricilerine sağladığı muazzam destek nedeniyle değil, aynı zamanda kullanıcılara söz konusu dApp’leri aday gösterme ve güvenlerini sağlama fırsatı sunarken, aynı zamanda bu güven için avantajlar elde etmelerini sağladığı için.

Ek olarak, Shiden’in tam geliştirme aşamasında olan bir proje olduğunu ve evriminin Kusama’nın bize sunabilecekleriyle el ele gittiğini belirtmek gerekir.

SDN 1Y graph coinmarketcap
SDN Grafiği

SDN Coin Kaç TL?

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 SDN Coin 7.00 TL TL’den işlem görüyor. SDN Coin fiyatı son 24 saat içerisinde -1.00% değişim gösterdi. SDN Coin’in son 24 saatteki işlem hacmi ise 384,344 $ dolar, toplam piyasa değeri ise 14,109,784 $ dolar seviyesinde.

SDN Coin Kaç Dolar?

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 SDN Coin 0.217009 $ dolardan işlem görüyor. 2022 yılının Ocak ayı itibariyle SDN Coin tüm zamanların en yüksek seviyesi rekorunu 8.41 dolarla kaydetti. Bununla birlikte SDN yılın en düşük seviyesini ise 0,8253 dolarla belirledi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner