Yükleniyor...

SOL, fiyat hareketleriyle dikkat çekti: Yükselişe geçecek mi?

Solana'nın yerel token'ı SOL 11 Haziran'da 145 dolar destek seviyesini test ederek son dört haftanın en düşük seviyesini gördü.

solana sol png kripto

Solana‘nın yerel token’ı SOL 11 Haziran’da 145 dolar destek seviyesini test ederek son dört haftanın en düşük seviyesini gördü.

SOL, dört gün içinde yüzde 15,8’lik keskin satış yerken ve aynı dönemde yüzde 10’luk bir düşüş yaşayan genel kripto para piyasasının altında bir performans gösterdi. Buna rağmen, iki temel unsura göre SOL için bir alım fırsatı yaratmış olabilir.

solana sol

Makroekonomik olayların SOL fiyatına etkisi

Yatırımcılar, çalkantılı ekonomik sinyallerden sonra ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz indirimlerini erteleyebileceğinden endişe ediyor. CME FedWatch’a göre, yatırımcıların faiz oranlarının Eylül ayına kadar aynı kalma ihtimali yüzde 48 iken bu rakam bir ay önceki yüzde 39’a göre önemli bir artış yaşadı. S&P 500 endeksi 7 Haziran’da rekor seviyeye ulaştıktan sonra, yatırımcılar Fed Başkanı Jerome Powell’ın 12 Haziran’da yapacağı açıklamaları beklerken sakinledi.

Yahoo Finance’e göre, Citigroup’un ABD hisse senedi alım satım stratejisi başkanı Stuart Kaiser, Tüketici Fiyat Endeksi’nde (TÜFE) bir önceki aya kıyasla yüzde yüzde 0,4’ün üzerinde bir artışın satışları artırabileceğini ve potansiyel olarak S&P 500’ü yüzde 1,5 ila 2,5 oranında düşürebileceğini düşünüyor. Kaiser ayrıca S&P 500’ün Mart 2023’ten bu yana en büyük tek günlük hareketini yaşayabileceği uyarısını yaptı. Fed’in faiz kararı öncesinde 12 Haziran’da açıklanacak olan ABD enflasyon verileri merakla takip ediliyor.

solana sol 1

SOL yatırımcıları, düzenleyici kurumun Bitcoin ve Ether dışındaki kripto para birimlerini desteklememesine rağmen, potansiyel bir ABD borsa yatırım fonu (ETF) listesi için umutlu. BKCM Dijital Varlık Fonu’nun kurucusu ve CEO’su Brian Kelly, özellikle Bitwise’ın baş yatırım sorumlusu Matt Hougan’ın Solana’nın gerçek dünyadaki uygulamalarının kurumsal yatırımları nasıl çekebileceği konusundaki tartışmalarının ardından SOL’u bir ETF için güçlü bir aday olarak görüyor.

SOL’un son zamanlardaki düşük performansı, ağ sorunlarıyla eşleştirilebilir. Solana ağındaki doğrulayıcıların sandviç saldırıları yoluyla trader’ları hedef aldıkalrı ortaya çıktı. Kötü niyetli doğrulayıcılar, bireysel yatırımcıların zarar etmesi için işlem fiyatlarını manipüle etti. Bunun üzerine Solana Vakfı bu doğrulayıcıları delegasyon programından çıkararak bu tür zararlı eylemlere yönelik teşvikleri azalttı.

Popüler altcoin yalnızca dört gün içinde yüzde 15’lik sert bir düşüş yaşamasına rağmen, çeşitli göstergeler yatırımcıların SOL’a olan güveninin sağlam kaldığını gösteriyor. Bu duygu, makroekonomik koşullar istikrara kavuştuğunda yakında olumlu bir dönüşe yol açabilir.

solana sol

Solana için onchain ve türev veriler neyi gösteriyor?

SOL vadeli işlemleri yoluyla kaldıraca olan talep, kötüleşen piyasa koşullarından etkilenmedi. Ters swaplar olarak da bilinen sürekli sözleşmeler, pozitif olduğunda long (alış) pozisyonlar arasında kaldıraç talebinin arttığını gösteren bir gömülü orana sahip.

Veriler, SOL’un fonlama oranının 8 Haziran’dan bu yana sekiz saatte yüzde 0,01’de sabitlendiğini ve bunun da haftada yaklaşık yüzde 0,2’ye denk geldiğini gösteriyor. SOL’deki yüzde 15’lik fiyat düşüşünün ardından yükseliş ve düşüş pozisyonları arasındaki talepteki bu istikrar, piyasanın dayanıklılığınnı ortaya koyuyor. Eğer boğalar aşırı kaldıraca güveniyor olsalardı, fonlama oranında önemli bir artış görülebilirdi.

Solana ağından alınan veriler, kullanıcı sayısında ve işlem hacminde bir artış olduğunu gösteriyor. Bazı analistler Solana’nın düşük ücretlerinin veri manipülasyonunu teşvik edebileceğine inanırken, bu sorun Solana’ya özgü değil. Poblem, Ethereum’un katman-2 çözümleri ve BNB Chain gibi rakipler gibi diğer platformları da etkisi altına aldı.

Solana şu anda Jupiter Exchange ve Raydium gibi platformlardaki faaliyetlerde, merkeziyetsiz uygulamalar ile (DApps) etkileşime giren en büyük blokzincir konumunda. Bununla birlikte, ağın 119 milyon dolarlık günlük işlem hacmi, Polygon’un 292 milyon dolarlık ve Arbitrum’un 1 milyar dolarlık işlem hacminden önemli ölçüde daha düşük.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner