Yükleniyor...

Son 24 Saatte %46.3 Oranında Artan Stacks (STX) Nedir?

Bitcoin üzerinde daha iyi bir internet mottosuyla birlikte yenilenen isim ve imajıyla Bitcoin blok zincirinin gücüne, programlanabilir, merkezi olmayan uygulamaları ve akıllı kontratları eklemeyi amaçlayan Stacks, 2017 yılında Blockstack ismiyle hayata geçmişti.

Stacks Nedir 1

Bitcoin üzerinde daha iyi bir internet mottosuyla birlikte yenilenen isim ve imajıyla Bitcoin blok zincirinin gücüne, programlanabilir, merkezi olmayan uygulamaları ve akıllı kontratları eklemeyi amaçlayan Stacks, 2017 yılında Blockstack ismiyle hayata geçmişti. Proje, yatırım almak için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan onay alan ilk kriptopara projesidir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Proof of Transfer (PoX – Transfer Kanıtı) olarak adlandırılan konsensüs mekanizmasını kullanan ilk blok zinciri olan Stacks, Transfer Kanıtı mekanizmasında, blok üreticileri, Bitcoin blok zinciri üzerinde önceden belirlenmiş adres listesine Bitcoin transfer etmeleriyle belirlenir. Stacks, akıllı sözleşmeleri ve merkezi olmayan uygulamaları (DApp’ler) Bitcoin’e (BTC) getirmek için tasarlanmış bir katman-1 blok zinciri çözümüdür. Bu akıllı sözleşmeler, Bitcoin’i bu kadar güçlü yapan güvenlik ve istikrar dahil olmak üzere hiçbir özelliği değiştirilmeden Bitcoin’e getirilir.

CoinGecko verilerine göre son 24 saatte %46.3 oranında yükselişe geçerek 2,11 dolardan işlem gören Stacks’in piyasa değeri 2.180.177.557 dolardır ve dolaşım arzı 1.052.561.461’dir.

DApp’ler açık ve modülerdir, yani geliştiriciler, normal bir uygulamada mümkün olmayan özellikler üretmek için birbirlerinin uygulamalarının üzerine inşa edebilir. Stacks, Bitcoin’i temel katman olarak kullandığından, ağda olan her şey, operasyonda en yaygın olarak kullanılan tartışmasız en güvenli blok zinciri olan Bitcoin’e yerleştirilir.

Stacks’i Diğerlerinden Ayıran Nedir?

Stacks, Bitcoin’i bu kadar güçlü yapan şeyi alır ve orijinal Bitcoin blok zincirini çatallamaya veya değiştirmeye gerek kalmadan ek işlevsellik ile büyütür.

Stacks, net sözdizimi sayesinde hem güvenli hem de oluşturması kolay olacak şekilde tasarlanan Clarity olarak bilinen yeni bir akıllı sözleşme programlama dili sunar. Bu akıllı sözleşme merkezli programlama dili, Algorand (ALGO) blok zinciri tarafından da kullanılır.

Madencilerin yeni STX tokenleri basmak için BTC olarak ödediği transfer kanıtı (PoX) konsensüs mekanizması aracılığıyla doğrudan Bitcoin blok zincirine bağlanarak yapar. Ayrıca, STX token sahipleri, ödül olarak Bitcoin kazanmak için tokenlerini istifleyebilir.

Stacks, Amerika Birleşik Devletleri’nde bir satış için SEC yeterliliği alan ilk kripto para birimiydi ve Temmuz 2019’da STX tokenleri için 28 milyon dolarlık Reg Aplus satış nakit teklifi başlatmasına izin verdi.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x