Yükleniyor...

Stop Loss (Koşullu Emir) Nedir, Nasıl Yapılır?

Stop Loss ingilizce bir kelime olup, 'kaybı durdur' anlamına gelmektedir.

stop loss 2

Stop Loss ingilizce bir kelime olup, ‘kaybı durdur’ anlamına gelmektedir. Borsa işlemlerinde zarar edilmemesi gereken durumlarda hızlı karar almak ve komut vermek gerekmektedir. Böyle durumlarda riski azaltmak için önceden belirlenmiş bazı şartlı emirler uygulanabilir. Stop loss da bunlardan biridir. Bir nevi zararı durdurma noktasıdır.

Alım yapıldığı sırada fiyat belirli bir noktaya düştüğünde zararı durdur emriyle elinizdekilerin belirli bir orandan satılmasına olanak tanıyan emir tipidir. Bu sayede yatırımcıların göze alabildikleri zarardan daha fazla zarar etmelerinin önüne geçilmiş olunmaktadır. Stop loss yatırımcıların risklerini yönetmek için kullandıkları koruyucu bir önlemdir.

Fakat her zaman yatırımcıyı koruyamayabilir. Çünkü, emir verilen seviyede işlem gerçekleşmeyebilir. Sert fiyat hareketlerinde istenilen fiyatta hiç işlem yapılmayabilir. Bu durumda da stop loss yatırımcıyı koruyamaz. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta emrinizin doğru noktada gerçekleşip gerçekleşmeyeceği olmalıdır. Piyasa çok hızlı bir şekilde düşerse stop loss emri gerçekleşmeyebilir.

stop loss 3

Stop Loss Emri Nasıl Verilir?

Stop loss emri, kullanıcıların minimum kar miktarını ya da bir işlemde kaybetmeyi göze alacağı maksimum tutarı belirlemesine olanak tanımaktadır. Stop loss emri verildiğinde çevrimdışı olunduğunda ya da oturum kapalı olsa bile bir limit emri otomatik olarak verilmektedir. İki çeşit stop loss emri bulunmaktadır. Bunlar şöyledir:

  • Sabit Stop Loss Emri: Sabit stop loss emri, işlem açmadan önce belirli bir seviyede zarar durdurmaya yarayan bir emir türüdür. Yatırımcılar, olası kazançları ve kayıpları hesapladıktan sonra zarar stopu belirleyerek gerçekleştirdikleri işlemi sabit bir aralığa alarak daha risksiz hale getirebilirler.
  • Takip Eden Stop Loss Emri: Takip eden stop loss emri, piyasalardaki beklenmedik düşüşe karşı bir sınır içinde fiyatları takip edebilmeyi sağlar.

Stop Loss Emri Avantajları Nelerdir?

Stop Loss emrinin yatırımcılar için avantajları şu şekildedir:

  • Uzun vadeli yatırım yapıldığında stop loss sayesinde sürekli grafik incelemeye gerek kalmamaktadır.
  • Belirli bir stratejiye göre stop loss yapılır. Bu stratejiden vazgeçmeyi engellemektedir.
  • Stop loss emri sadece bir uyarı işareti olarak da kullanılabilir. Satış yapmak zorunlu değildir.
  • Stop loss, değer kaybeden yatırım varlıkların satışını gerçekleştirir ve böylece diğer yatırım varlıklarına yatırım yapma olanağı sağlar.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner