Yükleniyor...

Public Key (Genel Anahtar) Nedir?

Public key (genel anahtar), kullanıcının hesabına kripto para transfer edilebilmesini mümkün hale getiren bir tür şifreleme kodudur.

public key

Public key (genel anahtar), kullanıcının hesabına kripto para transfer edilebilmesini mümkün hale getiren bir tür şifreleme kodudur. Public key (genel anahtar) ve private key (özel anahtar), kriptopara cüzdanlarına erişilmesini ve işlem yapılmasını sağlayan anahtarlardır. 

Public key ile şifrelenen bir bilgiyi private key ile açmak mümkündür. Public key eşsiz ve kişiye özeldir. Public key sadece kullanıcı tarafından bilinir ve bir nevi kullanıcının dijital kimliğidir.

Bitcoin ve altcoin işlemleri başlatıldığında public key (genel anahtar) ve private key (özel anahtar) çifti oluşturulur.

Public Key (Genel Anahtar) Nasıl Oluşturulur?

Bir cüzdandan kriptopara çekmek için o cüzdanın private key (özel anahtar) bilgileri gereklidir. Bu nedenle, private key (özel anahtar) bilgilerinin başkalarıyla paylaşılmaması ve korunması önemli bir detaydır. Public key (genel anahtar) ise amacı gereği başkalarıyla paylaşılabilen bir bilgiyi barındırır.

Public key (genel anahtar), taraflar arasındaki işlemleri kolaylaştırmak için kullanılan ve kullanıcıların hesaplarında kripto para almalarına olanak tanıyan bir kriptografik koddur.

public key 1

Public key’in karma bir versiyonu genel adrestir. Public key genel adresi meydana getirmek için sıkıştırılır ve kısaltılır. Çünkü public key çok uzun bir sayı diziminden oluşmaktadır. Aslında, private key genel adresi oluşturan public key’i oluşturur. İki kullanıcı, bir kripto para transferi için bir anlaşmaya varırlar. Daha sonrada genel adreslerini birbirlerine gönderirler.

Bir kullanıcı private key’i kaybederse, genel adresinde bulunan herhangi bir Bitcoin veya altcoin sonsuza kadar erişilemez hale gelecektir. Öte yandan, public key’i kaybeden bir kullanıcı, bunu private key’le yeniden oluşturabilir.

Public Key ve Private Key Arasındaki Fark Nedir?

Private Key (özel anahtar) kişiye özel gizli bir anahtar, Public Key (genel anahtar) ise herkese açık bir anahtardır. Public key, banka hesap bilgilerine; private key ise bu hesaba erişmeyi sağlayan şifrelere veya hesaba bağlı olan kredi kartının bilgilerine benzetilebilir. Fakat, paranızı korumak ve başkası tarafından harcanmasını önlemek için kredi kartı bilgileriniz ve şifrenizin yalnızca sizin erişiminizde olmalıdır. Kredi kartı bilgilerinin kullanıcıya özel olması ve başkalarıyla paylaşılmaması gerektiği gibi private key bilgilerinin de sadece kullanıcı tarafından bilinmesi gerekir. Public key ise başka kullanıcıların sizin cüzdanınıza kriptopara aktarmak için sahip olması gereken bilgileri içermektedir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner